Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Democracy Digest: Węgry i Polska odmawiają dołączenia do Ligi Sprawiedliwości UE

Democracy Digest: Węgry i Polska odmawiają dołączenia do Ligi Sprawiedliwości UE

Pięć krajów, które nie przystąpiły do ​​Prokuratury Europejskiej, to Węgry i Polska, w których po części pracują prawnicy z krajów członkowskich. Irlandia i Dania czerpią korzyści z odchyleń we współpracy w zakresie wymiaru sprawiedliwości i mieszkalnictwa, a Komisja Europejska twierdzi, że Szwecja planuje przystąpić do Prokuratury Europejskiej w przyszłym roku. Węgry i Polskę trudno będzie przekonać.

Węgierskiej Ministra Sprawiedliwości Judith Varga Ogłoszenie Nie jest szokiem, że Węgry nie będą uczestniczyć w tworzeniu EPPO na Facebooku; Rząd premiera Victora Orbana wielokrotnie wskazywał, że nie popiera pomysłu, aby UE miała niezależny organ do badania przypadków korupcji.

„To jest kwestia suwerenności” – wyjaśnił Varga, dodając, że rząd nie widzi potrzeby utworzenia Prokuratury Europejskiej, ponieważ walka z korupcją była już poważnie traktowana na szczeblu krajowym.

W Brukseli wzbudziłoby to pewne zdziwienie. OLAF Gotowy 43 dochodzenia w sprawie nadużyć finansowych na Węgrzech, w których stwierdzono nieprawidłowości w latach 2015-2019, były najwyższe w koalicji, a Komisja Europejska zaleciła odzyskanie prawie 4% płatności UE na rzecz Węgier, czyli 10 razy więcej niż średnia UE.

Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania rządu Węgier i powiedział, że podpisał on już porozumienie z Prokuraturą Europejską i prokuraturą węgierską.

Sytuacja na Węgrzech prawdopodobnie zmieni się szybko w przyszłym roku. „Dołączenie do EPPO jest jedną z pierwszych rzeczy, które zrobimy w 2022 roku” – powiedziała eurodeputowana Katalin Se z Partii Odnowy Opozycji. Napisał Na Facebooku oznacza zwycięstwo opozycji w przyszłorocznych wyborach powszechnych.

Ponieważ każdy procent unijnego funduszu odzyskiwania koronawirusa o wartości 750 miliardów euro musi być systematycznie obliczany, udział EPPO będzie zyskiwał na znaczeniu w nadchodzących latach.

Grupa Monitorująca Antykorupcję Transparency International Hungary ostrzegła na konferencji na początku tego roku, że Węgry mogą stwarzać duże ryzyko, wycofując się z Prokuratury Europejskiej. Każdy kraj, który nie należy do niezależnej organizacji, staje się magnesem dla przestępców białych kołnierzyków, którzy akceptują odpowiednie regulacje i stronnicze egzekwowanie prawa, mówi Joseph Peter Martin, dyrektor zarządzający TI Hungary. Powiedziany.

READ  Polski Eurocash uczestniczy w Arhelionie

Podobnie jak Węgry, polski rząd od dawna sygnalizował, że jest przeciwny Prokuraturze Europejskiej, której głównym powodem może być dalsze zniszczenie polskiej suwerenności narodowej – nienawiść do rządzącego prawa i Partii Sprawiedliwości (PiS).

„Nie byłoby żadnej wartości dodanej do europejskiej prokuratury”, powiedział wiceminister sprawiedliwości Margin Warshol na początku tego roku DeGeneretta Gazeta Prawna. „Wystarczająco rozwinęliśmy współpracę międzynarodową w zakresie prawa karnego: europejski nakaz dowodowy, europejski nakaz aresztowania, wzajemne uznawanie wyroków”.

Lucas Pipiak, ówczesny wiceminister sprawiedliwości, udzielił bardziej szczegółowych wyjaśnień w 2018 r. w odpowiedzi na zapytanie poselskie. Watt powiedział, że Polska sprzeciwia się jakiemukolwiek rozwiązaniu, które wyjmie sprawy związane z przestępstwami z rąk państw członkowskich.

Bibiak powiedział, że EPPO posiada tak szeroką jurysdykcję, że „ryzyko to głębszej ingerencji podmiotu zewnętrznego, takiego jak EPPO, w uprawnienia państw członkowskich, co jest niedopuszczalne ze względu na już ustaloną wyłączną zdolność państw członkowskich do formułowania polityki karnej”.

Minister sprawiedliwości Gibbneu Geopro, który jest prokuratorem generalnym, podsumował to: „Prokuratura Europejska powoli przejmuje część działalności prokuratora krajowego. [which] Zostanie pracownikiem EPPO. „

Konflikt interesów wywołany przez premiera Czech Andrzeja Babisa o dotacje unijne to jedno z pierwszych wydarzeń, którym przygląda się Prokuratura Europejska. Są audyty Komisji Europejskiej Gotowy Milioner naruszył zasady dotyczące konfliktu interesów, ponieważ zachował kontrolę nad funduszami powierniczymi, które w 2017 r. przekształcił w swoją grupę Accroford, aby dostosować się do czeskich przepisów. Bruksela zawiesiła teraz wszelkie płatności związane z dotacjami dla firm agrochemicznych w ostatnich latach i zażądała zwrotu środków otrzymanych po lutym 2017 r. w wysokości około 11 mln மில்லியன்.

Czeska policja prowadzi również śledztwo w sprawie podejrzenia oszustwa związanego z dotacjami, które przejmą akta EPPO, które prokuratura w Pradze ma wysłać do Luksemburga w najbliższych dniach. Zgodnie z unijnymi przepisami, urzędnicy twierdzą, że wszystkie sprawy spełniające warunek zaszkodzenia interesom finansowym obozu muszą zostać przekazane nowemu prawnikowi. Lokalny przedstawiciel Prokuratury Europejskiej, nowej organizacji, oczekuje, że czeskie władze przekażą w najbliższych dniach około 60 spraw, uznając, że Prokuratura Europejska podlega ich jurysdykcji.

READ  Czy Izrael bierze stronę z podręcznika Węgier i Polski? - Izraelska polityka

Pepsi jest coraz bardziej pod presją polityczną, ponieważ poparcie dla jego partii ANO spada przed październikowymi wyborami, a Agrofert zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom. Czeski rząd i spółka pozywają obecnie Komisję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Tymczasem Komisja Rewizyjna nakazała rozstrzyganie sporów o odsetki w finansach UE w Secunderabadzie. Czeska policja zaleciła również oskarżenie premiera o oszustwo w związku z nielegalnym wykorzystaniem dotacji unijnych dla ośrodka Bocianie Gniazdo.