Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Deltacron: nowy wariant Covida czy błąd laboratoryjny?

Naukowiec, który zgłosił istnienie nowego wariantu Covid-19, który łączy właściwości Delta i Omicron, twierdził, że jego wyniki są dokładne po tym, jak eksperci odrzucili je w wyniku zanieczyszczenia próbek laboratoryjnych.

Dr Leonidos Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim, powiedział cypryjskiej telewizji Sigma TV, że wraz z kolegami zidentyfikował 25 przypadków tak zwanego wariantu „Deltacronu”, co spowodowało 11 hospitalizacji, i przekazał swoje dane do globalna baza danych GISAID.

Ogłoszenie wywołało zaniepokojenie w weekend po tym, jak stało się popularne w mediach społecznościowych, co skłoniło wielu ekspertów do odrzucenia zarzutów dr Kostrikisa.

„Deltacron nie jest prawdziwy i prawdopodobny z powodu artefaktów sekwencjonowania (zanieczyszczenie laboratoryjne fragmentów sekwencji omikronowej w próbce delta)” – napisała na Twitterze dr Krutika Kubali, badacz chorób zakaźnych w Światowej Organizacji Zdrowia.

„Nie łączmy nazw chorób zakaźnych i nie zostawiajmy tego parom celebrytów”.

Dr Tom Peacock z Imperial College London również zareagował na ten horror.

„Sekwencje cypryjskiego 'Deltacron’ zgłaszane przez kilka dużych mediów wydają się być wyraźnie skażone – nie skupiają się na drzewie filogenetycznym i mają pełny amplikon sekwencji omikronowych w szkielecie delta.” Świat wirusów na Twitterze.

Sekwencje delta z osobliwymi mutacjami w amplikonie 72 pojawiają się na przestrzeni wieków (np. insercja Delta + Mu NTD), jednak zawsze wykazują ten niemonotypowy wzór i zawsze łatwiej je wytłumaczyć problemem startera, który zaostrza poziom Ekstremalnie niskie zanieczyszczenie ”.

Dr Bogoma Kapisin Titange, światowy ekspert ds. zdrowia, również napisał na Twitterze, że Deltacron był najprawdopodobniej wynikiem zanieczyszczenia próbki, Ale dodał: „Przy poziomach transmisji SARSCoV2 na najwyższym globalnym poziomie, prawdopodobnie nastąpi rekombinacja i może wzrosnąć do poziomów, w których zaczniemy częściej wychwytywać te zdarzenia. Czy to doprowadzi do bardziej niepokojących zmiennych? Jest to możliwe, ale nikt nie wie”.

READ  Chiny proszą ludzi o zaopatrzenie się w żywność, ponieważ zacieśniają kontrolę nad Covid-19

Kontynuowała: „Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to oprócz martwienia się o to i tworzenia różnych imion, które brzmią jak transformatory Zły to zapewnienie, że szczepionki są dostępne dla wszystkich i połączenie szczepień z innymi strategiami, które dają wirusowi mniejsze szanse na rozprzestrzenianie się.”

Jednak od tego czasu dr Kostrikis podwoił swoje stanowisko, mówiąc Bloombergowi w niedzielnym oświadczeniu, że zidentyfikowane przez niego przypadki „wskazują na ewolucyjną presję linii przodków, aby uzyskać te mutacje, a nie wynik pojedynczej rekombinacji”.

Powiedział, że jego zespół doszedł do swoich odkryć po przetworzeniu próbek w wielu procedurach sekwencjonowania w więcej niż jednym kraju i że co najmniej jedno sekwencjonowanie z Izraela wykazuje cechy genetyczne deltacreen.

Dr Kostrikis dodał, że infekcja Deltacron jest wyższa wśród hospitalizowanych pacjentów z Covid niż u pacjentów poza szpitalem, co wyklucza hipotezę skażenia.

Nalegał: „Te odkrycia obalają nieudokumentowane twierdzenia, że ​​Deltacron jest wynikiem błędu technicznego”.