Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Delegaci G20 protestują przeciwko Rosji w związku z wojną na Ukrainie |  G20

Delegaci G20 protestują przeciwko Rosji w związku z wojną na Ukrainie | G20

Kraje zachodnie przygotowują się do zorganizowania skoordynowanych strajków i innych gróźb dyplomatycznych w proteście przeciwko inwazji Rosji Ukraina Na spotkaniu ministrów finansów G-20 w Waszyngtonie.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen planuje uniknąć w środę sesji G-20 z udziałem rosyjskich urzędników na marginesie spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Jednak urzędnik Departamentu Skarbu USA powiedział, że Yellen weźmie udział w sesji otwierającej wojnę na Ukrainie, niezależnie od udziału Rosji.

Podczas gdy niektórzy w stolicach zachodnich twierdzą, że działania Rosji powinny oznaczać jej całkowite wykluczenie z globalnych spotkań, nie jest to pogląd podzielany przez innych w G20w tym Chiny i Indonezja, które przewodniczą grupie w tym roku.

Moskwa potwierdziła we wtorek, że rosyjski minister finansów Anton Siluanow poprowadzi delegację w rozmowach pomimo powtarzających się protestów zachodnich dyplomatów, że spotkanie nie może się odbyć jak zwykle podczas wojny, w której w rosyjskich bombardowaniach zginęły tysiące cywilów .

„Podczas spotkania i po nim z pewnością wyślemy mocne przesłanie i nie będziemy w tym sami” – powiedział jeden z niemieckich źródeł rządowych, oskarżając Rosję o rozpoczęcie konfliktu, który również podniósł światowe ceny żywności i energii.

Urzędnik francuskiego Ministerstwa Finansów powiedział, że spodziewają się niektórych ministrów ul. 7 Kraje powinny opuścić swoje miejsca, gdy ich rosyjscy odpowiednicy mieli przemawiać.

Reuters zacytował źródło mówiące, że brytyjski minister finansów Rishi Sunak również nie weźmie udziału w niektórych sesjach Grupy Dwudziestu. Rzecznik Skarbu powiedział jednak, że Sunak nie uczestniczył w sesjach G20 z powodu nacisków lokalnych pamiętników, a nie z powodu bojkotu, dodając, że Wielka Brytania będzie reprezentowana na wszystkich spotkaniach G20 przez zastępcę kanclerza skarbu Lindsey White.

Podziały pogłębione przez wojnę ukraińską rodzą pytania o przyszłość G-20 jako globalnego forum polityki gospodarczej.

Francuscy i niemieccy urzędnicy powiedzieli, że pod koniec spotkania, które pierwotnie zaplanowano w celu omówienia stanu światowej gospodarki, koordynacji szczepionek i innych działań związanych z epidemią, nie będzie uzgodnionego oświadczenia.

READ  Szwedzki lider opozycji ma za zadanie utworzyć nowy rząd | Szwecja

Poza krajami G7 – Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Japonią, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Włochami – G-20 obejmuje również gospodarki wschodzące, w tym Chiny, Indie i Brazylię, które mają bardzo różne poglądy na temat funkcjonowania gospodarki światowej.

Inwazja na Ukrainę i fakt, że niektóre państwa G-20 zdecydowały się nie przestrzegać zachodnich sankcji wobec Rosji, to tylko najnowsze wyzwanie dla wysiłków na rzecz stworzenia globalnego zestawu zasad handlu i finansów.

Stany Zjednoczone i Chiny od dawna oskarżają się nawzajem o protekcjonizm, podczas gdy fakt, że handel światowy rozwija się wolniej niż gospodarka światowa jako całość, rodzi coraz więcej pytań o przyszłość globalizacji.

Przed spotkaniem G20 wysoki rangą urzędnik MFW ostrzegł przed niebezpieczeństwem dezintegracji światowej gospodarki. „Jeden ze scenariuszy to taki, w którym mamy konglomeraty, które nie handlują ze sobą zbyt wiele, o różnych parametrach, a to byłaby katastrofa dla światowej gospodarki” – powiedział główny ekonomista funduszu, Pierre-Olivier Gornchas.

Osobno Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje prognozy globalnego wzrostu gospodarczego o około jeden punkt procentowy, powołując się na wojnę rosyjską na Ukrainie i ostrzegając, że inflacja stanowi „wyraźne i obecne ryzyko” dla wielu krajów.