Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

DeFi musi zacząć tworzyć rzeczywistą wartość, jeśli ma przetrwać

DeFi musi zacząć tworzyć rzeczywistą wartość, jeśli ma przetrwać

Całkowita wartość zarezerwowana dla projektów zdecentralizowanych finansów (DeFi) wynosi około 62 miliardów dolarów w połowie sierpnia, w porównaniu ze szczytem ponad 250 miliardów dolarów w grudniu 2021 roku. może nadal być dla nas w sklepie.

Jednak w przeciwieństwie do poprzednich krypto byków, nie tylko zainteresowanie detaliczne przyciągnęło kapitał w pierwszej kolejności. Zamiast tego główni gracze instytucjonalni, którzy niedawno otworzyli się na kryptowaluty, szybko rozwinęli apetyt na zwroty, z których słynie DeFi. Ale teraz, gdy nadeszła zima, zagrożenia związane z platformami o wysokiej przepustowości stają się coraz bardziej widoczne.

Wartość nie bierze się znikąd

W pewnym sensie wartość jest zawsze nieco subiektywna, zdeterminowana osobistymi względami i celami. Zdjęcie z grupy rodzinnej znaczy dla członka tej rodziny więcej niż losowo dziwne. W związku z tym rolnik będzie skłonny zapłacić za wysyłkę nasion, ponieważ są one niezbędne do prowadzenia działalności, ale mieszkaniec miasta prawdopodobnie wolałby zapłacić za gotowy produkt.

Jednak nawet powyższe proste przykłady pokazują, jak często wartość zależy od rzeczywistych warunków i procesów. W przypadku gospodarstw rolnych można ją również określić ilościowo, dzięki wolnemu rynkowi, który łączy całe branże, rządy i konsumentów w wyrafinowany – do pewnego stopnia – funkcjonalny system. Określona wartość w pieniądzu tworzy określoną wartość w uprawach, czy to plonach, czy owocach, a wielki ekonomiczny cykl życia trwa dalej, gdy produkty te trafiają na rynek.

„Powrót” to cenione słowo dla branży blockchain, zwłaszcza sektora DeFi, którego całkowita wartość spadła o miliardy dolarów od maja w związku z trwającą falą spadkową. Branża kryptowalut jako całość jest nadal w dużej mierze rodzącą się branżą i nie ma prawie tak dużej ekspozycji na rzeczywistą gospodarkę światową, zwłaszcza jeśli chodzi o wszystko poza handlem spekulacyjnym. Choć zwroty DeFi mogą wydawać się opłacalne, pytanie zawsze brzmi, skąd pochodzą.

READ  Biden zaprasza prezydenta Ukrainy i zobowiązuje się do wspierania jej suwerenności

Związane z: Infekcja Terra prowadzi do ponad 80% spadku protokołów DeFi związanych z UST

Smutna opowieść o śmierci Anchora jest doskonałym przykładem tego, jak niezrównoważone są modele biznesowe stojące za protokołami DeFi. Oficjalnie 20% przychodów pochodziło z pożyczek w sieci, ale otrzymał zastrzyk gotówki, aby utrzymać działalność – wyraźny znak, że pożyczki nie wystarczyły, aby utrzymać zyski. Biorąc pod uwagę pojawienie się Anchor jako magnesu dla całego łańcucha bloków Terra, można przypisać jego wątpliwe zyski upadkowi całego ekosystemu.

Podobnie fakt, że pożyczki międzyłańcuchowe mają tendencję do pozostawania w łańcuchu w ramach w dużej mierze izolowanego ekosystemu blockchain. Protokół on-chain może dać tylko token on-chain, a jak wiemy, aktywa on-chain nie są w pełni zintegrowane z realną gospodarką światową. Tak więc, niezależnie od tego, czy korzystasz z okazji arbitrażu, czy zastawiasz pożyczkę w innym protokole zwrotu, Twoja pożyczka – w przeciwieństwie do tradycyjnych pożyczek finansowych – tworzy niewiele, jeśli chodzi o rzeczywistą wartość. A korzyści zdrowotne nigdy nie biorą się z powietrza.

Poza łańcuchem jest życie

Ten brak rzeczywistej wartości wspierającej przychody i cała oferta jest główną piętą achillesową sceny kryptograficznej. Wielu porównywało Bitcoin (BTC) do cyfrowego złota, ale złoto ma inne zastosowania, poza przechowywaniem w skarbcu bankowym, od przemysłu jubilerskiego po elektronikę. I chociaż dzikiego strzału na księżyc Bitcoina nigdy nie da się powtórzyć, jego przypadki użycia utrzymają złoto na powierzchni, nawet gdy powłoka Bitcoina zniknie jako zabezpieczenie przed inflacją.

Przestrzeń kryptograficzna powinna dążyć do uwolnienia się od wewnętrznego sposobu myślenia o baseballu i wyjść poza działania łańcuchowe, aby dążyć do ustanowienia większego przyczółka w gospodarce i operacjach w prawdziwym świecie. Branża blockchain powinna wypróbować przypadki użycia ukierunkowane na konkurowanie z usługami finansowymi i innymi usługami na tradycyjnych rynkach, a także rozwijać przestrzeń blockchain jako taką.

READ  Sescom SA: partnerstwo RFID z wiodącym portugalskim sprzedawcą detalicznym rozszerza się na 3400 lokalizacji w Polsce – 20 października 2023 r., 06:51 EDT

Widziałeś już niektóre z największych nazwisk w przestrzeni DeFi pisane na ścianie. Giganci DeFi już teraz szukają ekspozycji na rzeczywiste aktywa, przechodząc na model biznesowy z wyraźniejszym wskaźnikiem ryzyka do zwrotu i zdrowszymi zwrotami uzyskiwanymi dzięki pożyczkom korporacyjnym. Cała branża blockchain powinna podążać w tym kierunku.

Związane z: Do Kwon podobno zatrudnia prawników w Korei Południowej, aby przygotować się do śledztwa w sprawie Tiry

Poszukiwanie rzeczywistych przypadków użycia powinno wykraczać poza podstawowy zestaw usług finansowych. Musi obsługiwać szeroki zakres usług, od zdecentralizowanych rozwiązań do przechowywania danych i tożsamości po Internet rzeczy i aplikacje mobilne. Szczególnie interesującym przypadkiem użycia jest świat maszyn, w którym maszyny 24/7 stanowią doskonałe źródło gotówki generowanej z realnej wartości. Ta płynność może otworzyć całą gamę nowych modeli biznesowych DeFi i zapewnić możliwość przekształcenia niektórych istniejących protokołów w lepsze zwroty.

Czas na uwolnienie nieograniczonych powrotów księżyca może się skończyć, ale w serialu czeka na pokazanie wiele interesujących działań w świecie rzeczywistym. Każdy z nich oferuje bardziej popularne modele biznesowe, które pozwalają projektom maksymalizować zyski z zarządzania ryzykiem, jednocześnie oferując inwestorom zwroty oparte na namacalnych, rzeczywistych wynikach. Przyjęcie Blockchain powinno być czymś więcej niż tylko handlem Bitcoinami z konta bankowego – to proces, który może i powinien przekształcić całe branże i modele biznesowe.

Dzięki swojej obecności w wielu branżach i sektorach realnej gospodarki, przestrzeń blockchain ma do wygrania coś więcej niż tylko zdrowe zyski. Na dłuższą metę, przy wystarczającym wysiłku i wyrafinowaniu, w końcu chodzi o przekształcenie marzenia Web3 w samospełniającą się przepowiednię. Internet oparty na blockchain musi powoli, ale pewnie uruchamiać zestaw zdecentralizowanych aplikacji i usług, aby zdominować swoich głównych konkurentów, a bessy to dobry czas, aby zacząć go budować.

Till Wendler jest jednym z założycieli Peaq. Wcześniej pracował jako dyrektor operacyjny w Advanced Blockchain AG w latach 2017-2020, a także pełnił funkcję dyrektora generalnego w Axiomity AG, firmie świadczącej usługi blockchain.

READ  Popyt na rynku lakierów premium i analiza SWOT 2021-2026 | Wielkość, udział we wzroście, trendy

Opinie, idee i opinie wyrażone tutaj są opiniami samego autora i niekoniecznie odzwierciedlają lub reprezentują poglądy i opinie Cointelegraph.