Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Daily Telescope: Wreszcie znaleźliśmy rdzeń słynnej supernowej

Daily Telescope: Wreszcie znaleźliśmy rdzeń słynnej supernowej

Zbliżenie / Webb zaobserwował najlepszy jak dotąd dowód emisji gwiazdy neutronowej w miejscu Supernowej 1987A.

NASA, ESA, CSA, STScI i in. .

Witamy w Daily Telescope. Na tym świecie jest za mało ciemności i za mało światła, za mało pseudonauki i za mało nauki. Pozwól, że inne posty przedstawią Twój horoskop dzienny. W Ars Technica pójdziemy inną drogą, czerpiąc inspirację z bardzo realistycznych obrazów wszechświata pełnego gwiazd i cudów.

Dzień dobry. Jest 26 lutego, a dzisiejsze zdjęcie ukazuje rdzeń (stosunkowo) pobliskiej supernowej.

W społeczności astronomicznej SN 1987A ma status nieco legendarny. Pierwsze obserwowalne światło tej eksplodującej gwiazdy w Wielkim Obłoku Magellana dotarło do Ziemi w lutym, prawie 37 lat temu. Była to pierwsza supernowa, którą astronomowie mogli obserwować i badać za pomocą nowoczesnych teleskopów. Kilka lat później, kiedy byłem studentem astronomii na Uniwersytecie Teksasu, wciąż było to przedmiotem czcigodnych dyskusji.

Jedną z trwałych tajemnic supernowej jest to, że astronomom nie udało się znaleźć jej zapadniętego jądra, w miejscu, w którym spodziewaliby się zobaczyć gwiazdę neutronową, niezwykle gęsty obiekt powstały w wyniku eksplozji supernowej masywnej gwiazdy. W ostatnich latach teleskopy naziemne odkryły oznaki zapadniętego jądra, ale teraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył linie emisyjne, które prawie na pewno pochodzą od nowonarodzonej gwiazdy neutronowej.

Szczegóły astronomiczne Można go znaleźć tutaj. To dobre potwierdzenie naszej wiedzy o supernowych.

Przyznam też, że Daily Telescope nie jest ostatnio „dziennikiem”. Wynika to ze splotu czynników, w tym dużej liczby podróży i pracy nad innymi projektami, w tym czterema filmami fabularnymi, które powstały w ciągu ostatniego miesiąca. Musiałem odłożyć pewne sprawy na później. Nie chcę przestać pisać tych artykułów, ale nie mogę też zobowiązać się do pisania jednego codziennie. Może warto zmienić jego nazwę? Na razie postaram się dać z siebie wszystko. Doceniam tych, którzy napisali i zapytali, gdzie jest teleskop dzienny, cóż, wszyscy z wyjątkiem osoby, która napisała złą notatkę.

READ  Rozwikłaj podstawową tajemnicę Czerwonej Planety

źródło: NASA, ESA, CSA, STScI i in. .

Chcesz wysłać zdjęcie do Daily Telescope? Skontaktuj się z nami i przywitaj.