Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czym jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i dlaczego nowe zdjęcia są tak ważne?

Ogłoszono pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, poczynając od pierwszego zdjęcia głębokiego kosmosu ujawnionego przez prezydenta USA Joe Bidena, najdalszego, jaki ludzkość kiedykolwiek widziała w zakamarkach wszechświata i najgłębszego, jaki ktokolwiek oglądał wstecz. dokładnie na czas.

NASA ma zamiar ujawnić więcej obrazów internetowych od 10:30 EDT strona agencji kosmicznej.

Obrazy są oszałamiające, piękne i niesamowitym osiągnięciem technicznym. Ale jest to również niesamowite ludzkie osiągnięcie – kulminacja dziesięcioleci pracy naukowców, inżynierów i techników oraz zwrot z inwestycji w wysokości miliardów dolarów, według multidyscyplinarnej naukowca Jamesa Webba Space Telescope, Heidi Hamill.

Obrazy wyznaczają początek kolejnych dziesięcioleci nauki, która powie nam więcej niż kiedykolwiek o tym, skąd pochodzi ludzkość i dokąd zmierzamy.

„[Webb] To pozytywny przykład tego, co my jako gatunek możemy zrobić, gdy ludzie dobrej woli pracują ponad granicami państw, by dzielić marzenia i odważyć się robić niesamowite rzeczy” – powiedział dr Hamill. niezależny w wywiadzie. „Ludzkość jest jej najlepsza”.

Prace koncepcyjne nad tym, co miało stać się Teleskopem Webba, rozpoczęły się w 1996 r., Następnie nazwano Teleskop Kosmiczny Nowej Generacji, planowany następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który został wystrzelony w 1990 r.

Ale Webb zawsze dążył do przekroczenia możliwości Hubble’a, zaczynając od znacznie większego lustra, które pozwoliłoby mu zebrać więcej światła, aby zobaczyć bardziej odległe i słabe obiekty. Według kosmologa Michaela Gladersa z University of Chicago, główne zwierciadło Webba ma średnicę 6,5 metra, w porównaniu do zwierciadła Hubble’a, które ma zaledwie 2,4 metra średnicy.

Co oznacza, że ​​może zapewnić ostrzejsze obrazy niż teleskop Hubble’a i zapewnić narzędzia do wyszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące życia i wszechświata bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej.

„JWST zrewolucjonizuje nasze rozumienie wszechświata w ogromnym zakresie skal”, powiedział, „od właściwości planet krążących wokół innych pobliskich gwiazd, po pierwsze gwiazdy, które powstały z pierwotnego gazu w ciemnych wiekach Wszechświata, wkrótce po Wielkim Huk.”

READ  Teleskop Hubble'a jeszcze się nie skończył, ponieważ postępy Kosmicznego Teleskopu wysyłają nowe, oszałamiające obrazy z „Galaktycznej Kolizji”

Najdalsze galaktyki na opublikowanym w poniedziałek zdjęciu głębokiego pola Webba mają około 13 miliardów lat, ale Webb pójdzie dalej. Tam, gdzie Hubble sfotografował galaktyki, które powstały około 480 milionów lat po Wielkim Wybuchu, Webb w końcu sfotografuje galaktyki, które powstały w ciągu 200 milionów lat od Wielkiego Wybuchu.

To czas oglądania, kiedy poniedziałkowe zdjęcie jest równie ważne dla przyszłych wydarzeń i wskazuje, jak Webb może zmienić nasze rozumienie tego, jak powstało życie – jak to wszystko się stało.

Co się stało po Wielkim Wybuchu? John Mather, zdobywca nagrody Nobla astrofizyk i główny naukowiec projektu Webb w NASA Goddard Space Flight Center, powiedział w oświadczeniu. „W jaki sposób rozszerzający się wszechświat ochłodził się i stworzył czarne dziury, galaktyki, gwiazdy, planety i ludzi?”

Pełny zestaw pierwszych zdjęć Webba, które zostaną opublikowane we wtorek, dostarczy również wskazówek, w jaki sposób narzędzie może zmienić ludzkie rozumienie naszego miejsca we wszechświecie.

Oprócz wyraźniejszych i bardziej szczegółowych obrazów celów wcześniej sfotografowanych przez Hubble’a, takich jak mgławica Carina i Southern Wheel, skrzydło będzie zawierało widmo światła z egzoplanety WASP-96 b, gazowego giganta wielkości około połowy Jowisza. około 1150 światła. Lata ziemskie.

Spektrograf Webba rozbije światło gwiazd przechodzące przez atmosferę WASP-96 b na częstotliwości składowe, które naukowcy mogą następnie wykorzystać do scharakteryzowania chemicznego składu atmosfery planety.

Stosując go do ponad 5000 odkrytych do tej pory egzoplanet, Webb będzie miał największą szansę na odkrycie biosygnatur atmosfer obcych, w których organizmy zmieniają atmosferę innego świata, tak jak wczesne drobnoustroje zmieniały atmosferę Ziemi, produkując tlen.