Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy zależność Europy od rosyjskiej energii może rzeczywiście utrzymać sankcje?

Czy zależność Europy od rosyjskiej energii może rzeczywiście utrzymać sankcje?

Pojawiły się też przerażające obrazy masowych grobów i ulic zasypanych trupami Buczań w Ukrainarośnie presja, aby nakładać surowe kary na Rosja. Wstrząsające obrazy i raporty tak zaszokowały europejskich przywódców, że NiemcyMinister obrony Christine Lambrecht podobno powiedziała w niedzielę, że… Unia Europejska Należy omówić zakaz importu rosyjskiego gazu.

To nie jest takie proste, jak się wydaje

Jednak rzadko jest to takie proste. I przedstawia najnowszy pakiet sankcji we wtorek, Komisja Europejska Prezydent Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Unia Europejska na razie nie zabroni importu rosyjskiej ropy. Zamiast tego Unia Europejska wybrała łatwiejszą drogę zakazu importu węgla i nałożenia zakazu na rosyjskie statki i przewoźników drogowych. Poza tym zaostrzone zostaną sankcje dla czterech głównych rosyjskich banków, które zostaną całkowicie odcięte od rynków. Jednak w wyniku poważnej luki prawnej w ogłoszonych we wtorek sankcjach rosyjskie statki operujące w sektorze energetycznym zostały zwolnione z zakazu.

Powiązane wiadomości

Wyjaśnij, co wydarzyło się w Buczy na Ukrainie

Opis: Co wydarzyło się w Buczy na Ukrainie

Niemiecka odporność na bloki

Dzieje się tak w obliczu oporu ze strony bloku krajów pod przewodnictwem Niemiec domagającego się zakazu importu rosyjskiego gazu, co byłoby poważniejszym ciosem dla działań wojennych Moskwy niż zakaz węgla. Z całego unijnego importu „paliw mineralnych” z Rosji o wartości 98,9 mld euro w 2021 r. węgiel stanowił tylko niewielką część, wartą około 4 mld euro rocznie. Jednak europejscy importerzy płacą 850 milionów dolarów dziennie za dostawy rosyjskiej ropy i gazu ziemnego.

Jednak ten ruch wpłynie również negatywnie na Niemcy. Według doniesień, urzędnicy w Berlinie potwierdzili, że może minąć kilka miesięcy, zanim Niemcy będą w stanie zakończyć korzystanie z rosyjskiej ropy. Jednak nie można było zablokować gazu Europawiodąca gospodarka. Jednak niemiecki rząd już dał jasno do zrozumienia, że ​​do lata wycofa rosyjski węgiel, niezależnie od konfliktu na Ukrainie.

READ  Polska sieć odzieżowa LPP liczy na poprawę marży po skokowym wzroście zysku netto

Poleganie na rosyjskiej energii

40 procent unijnego gazu ziemnego i 25 procent unijnej ropy pochodzi z Rosji. Gaz jest wykorzystywany do ogrzewania domów i wytwarzania energii elektrycznej, która jest następnie dostarczana do przemysłu jako energia i kluczowe surowce do produktów takich jak nawozy. Z kolei ropa z Rosji jest wykorzystywana w Unii Europejskiej do benzyny i oleju napędowego do pojazdów — 14 proc. oleju napędowego w UE pochodzi z Rosji, według analityków S&P Global. Tym samym sankcje na rosyjską ropę mogą znacząco podnieść ceny paliw do ciężarówek i ciągników przy i tak już wysokich cenach paliw.

Zachodnie sankcje kierowane przez Stany Zjednoczone jak dotąd powstrzymały się od notowania ropy i gazu, pomimo zakazu nałożenia na rosyjskie banki i firmy prowadzone przez oligarchów europejskich sojuszników na pokładzie. Z drugiej strony Stany Zjednoczone mają bardzo małą stawkę. Waszyngton DC importuje niewiele lub praktycznie nie importuje ropy z Rosji, ponieważ sama jest głównym producentem i eksporterem ropy i gazu.

Konflikt w konsensusie

UE jest również w konflikcie wewnętrznym, ponieważ zależność od rosyjskiego gazu różni się w zależności od kraju, co utrudnia osiągnięcie konsensusu w sprawie bojkotu. Na przykład Polska zapowiedziała, że ​​nie przedłuży rosyjskiego kontraktu gazowego, oprócz podjęcia kroków w celu zakazania rosyjskiego węgla i ropy. Według doniesień Polska naciska na zaostrzenie sankcji. „Ponawiamy potrzebę włączenia gazu i ropy” – cytował słowa polskiego urzędnika Politico. Dlatego Polska zapowiedziała kroki w celu zakończenia importu do końca roku”. Z drugiej strony wiodąca gospodarka Europy – Niemcy – nadal 40 proc. swojego gazu otrzymuje z Rosji, choć na to nie liczy.

Rurociągi w konflikcie

Oprócz sankcji nałożonych na Moskwę, przeszkodą w dostawie gazu z regionu do Unii Europejskiej są rurociągi biegnące z Rosji do krajów Unii Europejskiej i przecinające strefę konfliktu na Ukrainie. Ze 155 miliardów metrów sześciennych gazu, które kraje europejskie co roku otrzymują z Rosji, 140 miliardów pochodzi z rurociągów przechodzących przez Ukrainę, Polskę i Morze Bałtyckie.

READ  Decibel Eats — Alain Ducasse w Dorchester

Chociaż można podjąć wysiłki w celu uzyskania dodatkowych dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) statkami, nie można zrekompensować utraty dostaw rurociągami. Ponadto LNG jest znacznie droższy, co zwiększa ostateczne obciążenie kosztami europejskiego konsumenta.