Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy zależność Europy od rosyjskiej energii może rzeczywiście utrzymać sankcje?

Pojawiły się też przerażające obrazy masowych grobów i ulic zasypanych trupami Buczań w Ukrainarośnie presja, aby nakładać surowe kary na Rosja. Wstrząsające obrazy i raporty tak zaszokowały europejskich przywódców, że NiemcyMinister obrony Christine Lambrecht podobno powiedziała w niedzielę, że… Unia Europejska Należy omówić zakaz importu rosyjskiego gazu.

To nie jest takie proste, jak się wydaje

Jednak rzadko jest to takie proste. I przedstawia najnowszy pakiet sankcji we wtorek, Komisja Europejska Prezydent Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Unia Europejska na razie nie zabroni importu rosyjskiej ropy. Zamiast tego Unia Europejska wybrała łatwiejszą drogę zakazu importu węgla i nałożenia zakazu na rosyjskie statki i przewoźników drogowych. Poza tym zaostrzone zostaną sankcje dla czterech głównych rosyjskich banków, które zostaną całkowicie odcięte od rynków. Jednak w wyniku poważnej luki prawnej w ogłoszonych we wtorek sankcjach rosyjskie statki operujące w sektorze energetycznym zostały zwolnione z zakazu.

Powiązane wiadomości

Wyjaśnij, co wydarzyło się w Buczy na Ukrainie

Opis: Co wydarzyło się w Buczy na Ukrainie

Niemiecka odporność na bloki

Dzieje się tak w obliczu oporu ze strony bloku krajów pod przewodnictwem Niemiec domagającego się zakazu importu rosyjskiego gazu, co byłoby poważniejszym ciosem dla działań wojennych Moskwy niż zakaz węgla. Z całego unijnego importu „paliw mineralnych” z Rosji o wartości 98,9 mld euro w 2021 r. węgiel stanowił tylko niewielką część, wartą około 4 mld euro rocznie. Jednak europejscy importerzy płacą 850 milionów dolarów dziennie za dostawy rosyjskiej ropy i gazu ziemnego.

Jednak ten ruch wpłynie również negatywnie na Niemcy. Według doniesień, urzędnicy w Berlinie potwierdzili, że może minąć kilka miesięcy, zanim Niemcy będą w stanie zakończyć korzystanie z rosyjskiej ropy. Jednak nie można było zablokować gazu Europawiodąca gospodarka. Jednak niemiecki rząd już dał jasno do zrozumienia, że ​​do lata wycofa rosyjski węgiel, niezależnie od konfliktu na Ukrainie.

READ  Czy powinieneś dodać ALDA Spółka Akcyjna (GPW: ALD) do swojej listy obserwowanych już dziś?

Poleganie na rosyjskiej energii

40 procent unijnego gazu ziemnego i 25 procent unijnej ropy pochodzi z Rosji. Gaz jest wykorzystywany do ogrzewania domów i wytwarzania energii elektrycznej, która jest następnie dostarczana do przemysłu jako energia i kluczowe surowce do produktów takich jak nawozy. Z kolei ropa z Rosji jest wykorzystywana w Unii Europejskiej do benzyny i oleju napędowego do pojazdów — 14 proc. oleju napędowego w UE pochodzi z Rosji, według analityków S&P Global. Tym samym sankcje na rosyjską ropę mogą znacząco podnieść ceny paliw do ciężarówek i ciągników przy i tak już wysokich cenach paliw.

Zachodnie sankcje kierowane przez Stany Zjednoczone jak dotąd powstrzymały się od notowania ropy i gazu, pomimo zakazu nałożenia na rosyjskie banki i firmy prowadzone przez oligarchów europejskich sojuszników na pokładzie. Z drugiej strony Stany Zjednoczone mają bardzo małą stawkę. Waszyngton DC importuje niewiele lub praktycznie nie importuje ropy z Rosji, ponieważ sama jest głównym producentem i eksporterem ropy i gazu.

Konflikt w konsensusie

UE jest również w konflikcie wewnętrznym, ponieważ zależność od rosyjskiego gazu różni się w zależności od kraju, co utrudnia osiągnięcie konsensusu w sprawie bojkotu. Na przykład Polska zapowiedziała, że ​​nie przedłuży rosyjskiego kontraktu gazowego, oprócz podjęcia kroków w celu zakazania rosyjskiego węgla i ropy. Według doniesień Polska naciska na zaostrzenie sankcji. „Ponawiamy potrzebę włączenia gazu i ropy” – cytował słowa polskiego urzędnika Politico. Dlatego Polska zapowiedziała kroki w celu zakończenia importu do końca roku”. Z drugiej strony wiodąca gospodarka Europy – Niemcy – nadal 40 proc. swojego gazu otrzymuje z Rosji, choć na to nie liczy.

Rurociągi w konflikcie

Oprócz sankcji nałożonych na Moskwę, przeszkodą w dostawie gazu z regionu do Unii Europejskiej są rurociągi biegnące z Rosji do krajów Unii Europejskiej i przecinające strefę konfliktu na Ukrainie. Ze 155 miliardów metrów sześciennych gazu, które kraje europejskie co roku otrzymują z Rosji, 140 miliardów pochodzi z rurociągów przechodzących przez Ukrainę, Polskę i Morze Bałtyckie.

READ  Dostawy gazu: rytuał upokorzenia Putina strzałem ostrzegawczym w stronę Niemiec | Wiadomości biznesowe

Chociaż można podjąć wysiłki w celu uzyskania dodatkowych dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) statkami, nie można zrekompensować utraty dostaw rurociągami. Ponadto LNG jest znacznie droższy, co zwiększa ostateczne obciążenie kosztami europejskiego konsumenta.