Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy Twój telefon naprawdę Cię słucha?  Jest powód, dla którego wciąż otrzymujesz podejrzane reklamy

Czy Twój telefon naprawdę Cię słucha? Jest powód, dla którego wciąż otrzymujesz podejrzane reklamy

Czy Twój telefon naprawdę Cię słucha? Ekspert techniczny wyjaśnia, dlaczego niektóre reklamy online wydają się trochę przypadkowe

Nie widziałaś swojego chłopaka od wieków, a rozmowa w pubie płynie. Właśnie oświadczył się swojej dziewczynie i oczywiście rozmowa natychmiast zeszła na wieczór kawalerski w Las Vegas.

Idzie do panów, zostawiając na stole dwa puste kufle, ale w drodze powrotnej obiecuje wypad do pubu. Sięgasz po telefon, żeby zabić czas… i oto: „Wakacje w Las Vegas od 2000 GBP”.

Ten zimny chłód, który na ciebie spływa, nie jest powiewem wiatru. To nie pierwszy taki przypadek. Jest tylko jeden pewny wniosek?

Czy kiedykolwiek rozmawiałeś ze znajomym i otrzymałeś ukierunkowane reklamy oparte na czacie? Możesz myśleć, że Twój telefon Cię podsłuchuje…

W rzeczywistości okazuje się, że Twój telefon porównuje zebrane metadane z osobami w tej samej lokalizacji GPS co Ty

W rzeczywistości okazuje się, że Twój telefon porównuje zebrane metadane z osobami w tej samej lokalizacji GPS co Ty

Czy kiedykolwiek rozmawiałeś ze znajomym i otrzymałeś ukierunkowane reklamy, które wydawały się trochę za mało pieniędzy?

Ale bądź spokojny, to nie dlatego, że Twój telefon Cię słucha – tak naprawdę nie musi, już otrzymuje od Ciebie więcej niż wystarczająco informacji.

READ  Playdate ogłosiło nowe ceny i prezentację w przyszłym tygodniu z aktualizacjami gier i szczegółami zamówienia w przedsprzedaży

To samo stało się z Roberta J. Reeve’aktórego wątek na Twitterze zawierał wyjaśnienie, dlaczego otrzymał reklamy pasty do zębów Instagram.

Ekspert ds. technologii prywatności wyjaśnił, w jaki sposób zaczął otrzymywać określone reklamy marki pasty do zębów, której używał w domu swojej matki po tym, jak spędził tam tydzień, mimo że nie mówił o tej marce ani nie szukał jej w Google.

Twierdzi, że wszystkie nasze aplikacje na smartfony zbierają ogromne ilości danych z naszych telefonów, za pobieranie których zbieracze płacą zewsząd.

Oznacza to, że takie rzeczy, jak na przykład nasza lokalizacja, dane demograficzne, unikalny identyfikator urządzenia i kod rabatowy, którego używamy w sklepie, stanowią zestaw danych do sprzedaży.

Wszystko, co kupujemy lub subskrybujemy, jest następnie powiązane z Twoją zgodą na uwzględnienie całego udostępniania danych w naszych Warunkach świadczenia usług i Polityce prywatności.

Ale jeśli Twój telefon regularnie znajduje się w tej samej lokalizacji GPS co inny telefon, agregatory danych biorą to pod uwagę.

Następnie zaczynają odbudowywać sieć osób, z którymi regularnie się komunikujesz, a reklamodawcy mogą spojrzeć wstecz na Twoje zainteresowania, historię zakupów i historię przeglądania z otaczającymi Cię osobami.

Zasadniczo – zaczyna wyświetlać różne reklamy w zależności od osób wokół ciebie, takich jak rodzina, przyjaciele, a nawet współpracownicy.

Logika tego jest taka, że ​​będzie Ci wyświetlać reklamy rzeczy, których niekoniecznie chcesz, ale tylko dlatego, że zna kogoś, z kim regularnie się komunikujesz, a może Ci się spodobać.

Mogłoby to następnie wywołać dyskusję na temat tego produktu – na przykład w przypadku pasty do zębów Roberta.

Tak więc w rzeczywistości to, co nieświadomie dajemy naszym telefonom, jest tańsze i potężniejsze.

Zamiast „podsłuchiwać” nas w aplikacjach społecznościowych – co według Roberta jest „teorią spiskową”, która była „wielokrotnie obalana” – po prostu porównują zagregowane metadane.

READ  Zachęć użytkowników WhatsApp do włączenia nowej funkcji bezpieczeństwa — jak to zrobić w kilka sekund

Funkcja iOS 14 firmy Apple informuje o każdym uruchomieniu mikrofonu lub kamery.

Gdy ostatnio korzystano z mikrofonu telefonu, w prawym górnym rogu ekranu pojawia się mała pomarańczowa kropka. Jeśli kamera nagrywa, zamiast tego będzie świecić na zielono.

Jeśli chcesz mieć pewność, że aplikacje Cię nie podsłuchują, otwórz aplikację Ustawienia i stuknij opcję Prywatność.

Gdy już tam będziesz, stuknij Mikrofon lub Aparat i wyłącz przełącznik dla wszystkich aplikacji, do których nie używasz aparatu ani mikrofonu.

Jeśli zmienisz zdanie i zechcesz zwrócić uprawnienia, wykonaj te same czynności, co w przypadku przełączników.

Użytkownicy Androida mogą wykonać te same czynności w Ustawieniach, dotykając opcji Osobiste, Prywatność i bezpieczeństwo, a następnie Uprawnienia aplikacji.