Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy to ryba? Czy on jest smokiem? NASA ujawnia prawdę o obrazie Marsa

Kolorowe zdjęcie Marsa wywołało spekulacje w sieci (zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS/SWNS)

W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje na temat tajemniczego zdjęcia wykonanego przez należący do NASA łazik marsjański Curiosity.

Zdjęcie zrobione marsjańskiego dnia Marsa 3786 — znanego jako 1 kwietnia na Ziemi — wydaje się pokazywać rząd kolczastych wypukłości, co doprowadziło do wielu nie z tego świata domysłów co do ich pochodzenia.

Filety z makreli, świerkowa gałąź, szkielet prehistorycznego stworzenia i „grzbiet skamieniałego marsjańskiego smoka, zwiniętego w kłębek w miejscu ostatecznego spoczynku” były wśród niektórych sugestii, ale to astrobiolog Nathalie Cabrol dobrze to zrozumiała .

„W ciągu 20 lat studiowania Marsa była to najdziwniejsza skała, jaką kiedykolwiek widziałam” – powiedziała. Nie mogę się doczekać mikrofotografii tego zdjęcia.

Tak, niestety dla tych, którzy mają nadzieję dostrzec pierwszy znak kosmitów, to tylko kamień.

„Najprostszym wyjaśnieniem wielu dziwnych zdjęć zrobionych na Marsie – takich jak to – jest to, że miliardy lat temu, kiedy woda płynęła na Marsie, część tej wody przesączała się przez skały, przynosząc ze sobą więcej stałych minerałów” – mówi Andrew z NASA. Judd powiedział – ona.

Minerały te osiadły w skale i zostały odsłonięte eony później przez piaski unoszone przez wiatr i odłupywane w miękkich skałach wokół nich.

ChemCam zrobił kolejne zdjęcie skały, które pokazuje ją bardziej szczegółowo (zdjęcie: NASA/JPL-Caltech)

„Zdecydowanie jest jedyny w swoim rodzaju – ale też zdecydowanie rządzi”.

To nie pierwszy raz, kiedy ChemCam Curiosity uchwycił odpowiednio dziwaczny obraz. W lutym 2022 r. sfotografował marsjańską „Wenus” – ponownie wykonaną w starożytności, kiedy minerały przenoszone przez wodę zakotwiczyły skały.

„Kwiat” Marsa (Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

W 2016 r. łazik odkrył „Egg Rock”, meteoryt żelazowo-niklowy wielkości piłki golfowej.

READ  Stephen Hawking miał rację! Nowy model pokazuje, że za całą ciemną materię mogą odpowiadać pierwotne czarne dziury
Meteoryt na Marsie uchwycony przez ChemCam firmy Curiosity (Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Od czasu lądowania na Czerwonej Planecie 5 sierpnia 2012 r. Curiosity wykonał ponad milion zdjęć Marsa. Celem jego misji było odkrycie, czy planeta kiedykolwiek zawierała składniki potrzebne do powstania mikroskopijnego życia — i tak się stało. Delikatny spacer wokół krateru Gale udowodnił, że w przeszłości istniała zarówno woda, jak i chemiczne elementy budulcowe potrzebne do życia.

Curiosity robi sobie autoportret (zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

I chociaż na Marsie nie ma smoków, łazik musiał zmagać się z ostrym jak nóż terenem „tył krokodyla”, który może uszkodzić jego koła.

„Po wylądowaniu na Marsie wszystko, co robisz, zależy od tego, że w promieniu 100 milionów mil nie ma nikogo, kto mógłby to naprawić” — powiedział Andy Mishkin z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. „Chodzi o to, aby mądrze wykorzystać to, co już znajduje się w twoim łaziku”.

Planowanie to umożliwiło już przedłużenie misji Curiosity o trzy lata, przy czym oczekuje się jeszcze wielu lat eksploracji Marsa.

WIĘCEJ: Zajrzyj do siedliska symulacji Marsa NASA — gdzie czterech członków załogi będzie mieszkać i pracować przez rok

Więcej: NASA przedstawia szczegółową trójwymiarową mapę Marsa, która pozwala przybliżyć marsjańskie kratery