Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy to ptak?  Czy to samolot?  Nie, to Ziemia pokazana z Marsa na rzadkim zdjęciu wykonanym 180 milionów mil stąd

Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to Ziemia pokazana z Marsa na rzadkim zdjęciu wykonanym 180 milionów mil stąd

Dla niewtajemniczonych mogą wyglądać jak rozmyte białe kropki i plamy na szarym tle.

Ale to, na co patrzysz, to w rzeczywistości niezwykle rzadkie zdjęcie Ziemi i Księżyca wykonane na Marsie – 187 milionów mil stąd.

Sonda Mars Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykonała niesamowite zdjęcia, gdy okrążała Czerwoną Planetę, przechwytując kosmiczne obiekty poruszające się po marsjańskim niebie.

Biały punkt to Ziemia, a ciemny punkt to Księżyc. Scena została uchwycona przez Mars Express, który od 20 lat monitoruje odległy świat w celu odkrycia wód gruntowych, które mogłyby doprowadzić do znalezienia oznak życia.

Sonda Mars Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej krąży wokół Czerwonej Planety od 20 lat i trochę czasu zajęło dostrzeżenie Ziemi. Sonda uchwyciła rzadki widok Księżyca, który krąży wokół naszej planety oddalonej o 186,4 miliona mil
Biała plamka to Ziemia, a słaba kropka to Księżyc poruszający się wokół naszej planety

„Z okazji 20. rocznicy powstania Mars Express chcieliśmy przenieść refleksje Carla Sagana z powrotem do teraźniejszości, gdzie pogłębiający się kryzys klimatyczny i środowiskowy uczynił je bardziej aktualnymi niż kiedykolwiek” – powiedział Jorge Hernandez Bernal, członek zespołu Mars Express.

Na tym prostym zdjęciu z Mars Express Ziemia ma rozmiary odpowiadające mrówce widzianej z odległości 100 metrów i wszyscy tam jesteśmy.

„Chociaż widzieliśmy już takie obrazy, wciąż upokarzające jest zatrzymanie się i zastanowienie: musimy zwrócić uwagę na słabą niebieską kropkę, nie ma Planety B”.

Niesamowity film to seria zdjęć wykonanych przez Kanał super rozdzielczości (SRC) kamery stereofonicznej o wysokiej rozdzielczości (HRSC) Mars Express, który jest używany głównie do obserwacji marsjańskich księżyców i gwiazd.

Ziemia i jej Księżyc widoczne 15, 21, 27 maja i 2 czerwca 2023 r.

Ostatnia migawka pokazuje ponad połowę miesięcznej orbity Księżyca wokół Ziemi.

Czerwcowe zdjęcie zostało zrobione w 20. rocznicę wystrzelenia Mars Express na Czerwoną Planetę – orbiter przybył później w grudniu.

„Te zdjęcia nie mają żadnej wartości naukowej” — powiedziała Daniela Tersch, członek zespołu Mars Express HRSC w Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, „ale ponieważ warunki pozwoliły nam skierować HRSC na Ziemię i wkrótce po VMC na Marsa, skorzystaliśmy z okazji, aby stworzyć własny obraz tej niesamowitej misji Mars Express. ”

READ  China Group ogłasza pomyślny test kosmicznej energii słonecznej

Pojazd ma kształt sześcianu około pięciu stóp na sześć stóp z dwiema 60-metrowymi antenami radarowymi.

Wizualizuje całą powierzchnię Marsa w wysokiej rozdzielczości, tworzy szczegółową mapę kolorów minerałów na powierzchni, mapuje atmosferę i bada pod powierzchnią za pomocą radaru.

Scena została uchwycona przez Mars Express, który od 20 lat monitoruje odległy świat w celu odkrycia wód gruntowych, które mogłyby doprowadzić do znalezienia oznak życia.

W 20. rocznicę Mars Express, Europejska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy udostępniła publicznie „nagranie na żywo” z Czerwonej Planety.

Wcześniej Marsa widziano tylko na zdjęciach zrobionych z eksplorujących go orbiterów i lądowników, zwykle kilka dni po zrobieniu zdjęć.

Czytaj więcej: Łazik Perseverance NASA odkrywa różne materiały organiczne na Czerwonej Planecie

Podobne cząsteczki zawierające głównie węgiel, wodór, tlen, azot i siarkę wykryto w marsjańskich meteorytach i kraterze Gale planety.

W południe wschodnie, o godzinie 12:00 czasu wschodniego (17:00 czasu brytyjskiego), nowe obrazy były nadawane co około 50 sekund.

Widoczna kamera monitorująca Mars Express wykryła wcześniej rozwój rzadkiej, wydłużonej formacji chmur unoszącej się nad jednym z najsłynniejszych wulkanów Marsa – 20-kilometrowym Arsia Mons.

Od rozpoczęcia działalności naukowej w 2004 r. stały orbiter dał naukowcom zupełnie nowy pogląd na intrygującego sąsiada Ziemi.

Pomaga teraz odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące geologii, atmosfery, środowiska powierzchniowego, historii wody i możliwości życia na Marsie.

Kamera wysokiej rozdzielczości sondy kosmicznej przesłała tysiące dramatycznych trójwymiarowych widoków powierzchni Marsa.

Jeden z instrumentów wykrył uwodnione minerały, które tworzą się tylko w ciekłej wodzie, potwierdzając, że Mars był kiedyś bardziej wilgotny niż obecnie.

Pierwsza sonda radarowa okrążająca inną planetę wykryła podpowierzchniowe warstwy lodu wodnego.

Inny instrument wykrył wystarczającą ilość lodu w czapach polarnych, aby stworzyć globalny ocean o głębokości 36 stóp, odsłaniając rozległe równiny wiecznej zmarzliny wokół bieguna południowego.

Mars Express wykrył najwyższe chmury nad jakąkolwiek powierzchnią planety w odległości 100 km.

Misja znalazła oznaki możliwej obecności metanu, który jest przypisywany aktywnej aktywności wulkanicznej i procesom biochemicznym na Ziemi.

READ  Podgląd Pokémon TCG Time Gazer i Space Juggler: Beedrill V

Jego wysoce eliptyczna orbita umożliwiła sondzie spojrzenie poza Marsa w celu zbadania dwóch małych księżyców, w szczególności najbardziej wewnętrznego satelity Fobosa, który został zbadany z niespotykaną dotąd szczegółowością.

Służył jako przekaźnik komunikacyjny między Ziemią a różnymi statkami kosmicznymi NASA, w tym sondą Phoenix i kilkoma łazikami powierzchniowymi.

Nazwana Mars Webcam, Europejska Agencja Kosmiczna podzieliła się oświadczeniem: „Widoczna kamera monitorująca Mars Express, nazwana Mars Webcam, nie była planowana do ustanowienia takiego rekordu”.

Jego podstawową funkcją 20 lat temu było monitorowanie separacji lądownika Beagle 2 od statku kosmicznego MEX. Kiedy to zrobiłem i zgłosiłem, wyłączył się.

Podobnie jak kamery monitorujące na pokładzie statku kosmicznego Juice Europejskiej Agencji Kosmicznej, które przesyłają obrazy do rozmieszczonych instrumentów i paneli słonecznych, nie miał to być instrument naukowy.

Nie trzeba było robić dokładnych zdjęć. A jednak tu jesteśmy.