Ratingi środowiskowe, społeczne i zarządcze (ESG) cieszą się obecnie coraz większą popularnością, zwłaszcza w polskim sektorze bankowym. Nadal jednak nie ma uniwersalnej metodologii nadzorowanej na przykład przez Europejskie Stowarzyszenie Banków. Zamiast tego wiele organizacji ratingowych, takich jak MSCI, Morningstar Sustainalytics, S&P Global i Sustainable Fitch, ocenia spółki pod kątem ich cech środowiskowych, ładu korporacyjnego i społecznych.
Giełdy na całym świecie są mocno zaangażowane w promowanie zrównoważonego rozwoju, dlatego też coraz powszechniejsze staje się publikowanie w swoich codziennych operacjach indeksów korporacyjnych istotnych z punktu widzenia ESG. W Polsce od 3 września 2019 roku funkcjonuje indeks WIG-ESG (zastępujący indeks RESPECT), zrzeszający spółki wchodzące w skład indeksów WIG20 i WIG40, realizujące działania z zakresu ładu korporacyjnego oraz zasad środowiskowych i społecznych. Indeks opiera się w dużej mierze na ratingach ESG.
Agencje ratingowe
Żadna agencja nie ma uniwersalnych metod badawczych, a rynek takich agencji nie jest regulowany. Brak odgórnych regulacji oznacza, że istnieje wiele agencji zajmujących się badaniami rynku (ponad 600) zajmujących się oceną ładu korporacyjnego, zarządzania produktami, zarządzania kapitałem ludzkim, prywatności, bezpieczeństwa danych, etyki biznesowej oraz integracji aspektów finansowych i ESG. Różne agencje mogą dojść do radykalnie różnych ocen.
13 czerwca 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie przejrzystości i rzetelności w działalności ratingowej ESG, w ramach uruchomionej w 2021 r. Strategii na rzecz zrównoważonego finansowania odnawialnego. Latem 2023 r. Loan Market Association opublikowało konsultacje w sprawie dobrowolnego kodeks postępowania dla ratingów i dostawców ESG Produkty danych.
Banki i ratingi
Banki uczestniczą także w ocenach w celu uzyskania ratingów ESG. W badaniu przeprowadzonym przez Morningstar Sustainalytics wzięło udział kilka polskich banków (im niższy rating, tym lepsze działania firmy w zakresie ESG), w tym mBank SA z oceną 14,8/100 w 2022 roku oraz Bank Ochrony Środowiska SA z oceną 14,2 /100 w 2022 r., PKO Bank Polski SA z oceną 23,5/100 w 2023 r. oraz BNP Paribas Bank Polska SA z oceną 10,9/100 w 2022 r.
Sustainable Fitch to kolejna agencja aktywnie zajmująca się oceną ryzyk środowiskowych, społecznych i zarządczych w polskim sektorze bankowym. Agencja oceniła m.in. ING Bank Śląski SA i Bank Gospodarstwa Krajowego, które otrzymały ocenę 2/5 (znowu im niższa ocena, tym lepsza aktywność ESG).
Wnioski
Zrównoważony rozwój i wsparcie klimatyczne to jedne z priorytetów, jakie sobie wyznaczyły banki. Oprócz oferowania produktów mających na celu wspieranie odpowiedzialności społecznej, takich jak zielone kredyty hipoteczne i neutralność klimatyczna, sektor bankowy stawia na wykazanie swoich działań środowiskowych, społecznych i zarządczych poprzez ratingi ESG. Na podstawie tych kilku przykładów można śmiało stwierdzić, że polski sektor bankowy coraz chętniej sięga po rozwiązania proekologiczne i odpowiedzialne. To powinna być dobra wiadomość dla wszystkich.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex