Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy promienie UV z suszarek do paznokci mogą powodować raka? | Zdrowie

WTOREK, 24 stycznia 2023 r. (Wiadomości HealthDay) — Wykonanie manicure żelowego może być mniej bezpieczne, niż wielu ludzi myśli.

Naukowcy twierdzą, że suszarki do paznokci, które wykorzystują światło UV do utwardzania lakieru żelowego, emitują niebezpieczne promienie. Wskazali, że promienie te mogą prowadzić do śmierci komórek i mutacji powodujących raka w komórkach ludzkich.

Maria ŻywagoM.D., naukowiec z University of California w San Diego, po obejrzeniu wyników w laboratorium przysięga na żel do manicure.

Kiedy robiła doktorat, fascynowały ją żele, które utrzymują się dłużej niż zwykłe lakiery do paznokci. „Zacząłem okresowo używać paznokci żelowych przez kilka lat” – powiedział Zhivago w uniwersyteckim komunikacie prasowym.

Jednak „Kiedy zobaczyłem wpływ promieniowania ze środka suszącego do żelu na śmierć komórek i fakt, że faktycznie zmienia komórki nawet po jednej 20-minutowej sesji, byłem zaskoczony. Uznałem to za bardzo niepokojące i postanowiłem przestać używać to.”

„O ile nam wiadomo, nikt jeszcze nie badał tych urządzeń i ich wpływu na ludzkie komórki na poziomie molekularnym i komórkowym” – powiedział współautor badania. Ludmił Aleksandrow powiedział w oświadczeniu. Jest profesorem bioinżynierii oraz medycyny komórkowej i molekularnej.

Aleksandrow zdecydował się przeprowadzić badanie po przeczytaniu o młodej uczestniczce konkursu piękności, która miała rzadką postać raka skóry na palcu.

„Zaczęliśmy się w to zagłębiać i zauważyliśmy szereg doniesień w czasopismach medycznych, że ludzie, którzy często wykonują manicure – na przykład biegacze i estetycy – zgłaszają bardzo rzadkie przypadki raka palca, co sugeruje, że może to być coś, co powoduje ten rodzaj raka” – Aleksandrow powiedział. „I zobaczyliśmy, że nie było molekularnego zrozumienia tego, co te urządzenia robią z ludzkimi komórkami”.

Naukowcy ostrzegają, że jest za wcześnie, aby to stwierdzić.

READ  Helena Modrzejewska - Niesamowita polska patriotka!

„Nasze wyniki eksperymentalne i wcześniejsze dowody zdecydowanie sugerują, że promieniowanie UV z suszarek do paznokci może powodować raka dłoni i że suszarki do paznokci UV, podobnie jak łóżka do opalania, mogą zwiększać ryzyko wczesnego raka skóry” – napisał. „Jednak uzasadnione są prospektywne badania epidemiologiczne na dużą skalę, aby dokładnie określić ryzyko raka skóry dłoni u osób, które regularnie używają suszarek UV do paznokci”.

Autorzy badania powiedzieli w numerze z 17 stycznia, że ​​takie badania prawdopodobnie zajmą co najmniej dekadę. Komunikacja natury.

Ale według badań światła uszkadzają ludzkie komórki. Suszarki wykorzystują określone spektrum światła UV (340-395 nm) do utwardzania chemikaliów stosowanych w żelowym lakierze do paznokci.

W tym badaniu naukowcy wykorzystali trzy linie komórkowe: dorosłe ludzkie keratynocyty skóry, ludzkie fibroblasty napletka i embrionalne fibroblasty myszy.

Trzy typy komórek poddano dwóm warunkom: ostrej i przewlekłej ekspozycji na promieniowanie UV przy użyciu szalek Petriego i maszyn do utwardzania UV.

Śmierć komórek, uszkodzenia i mutacje DNA obserwowano w obu warunkach.

Zespół odkrył, że podczas jednej 20-minutowej sesji z urządzeniami obumarło od 20% do 30% odsłoniętych komórek. Trzy kolejne 20-minutowe ekspozycje spowodowały od 65% do 70% śmierci komórek.

Ekspozycja na promieniowanie UV uszkodziła również mitochondria i DNA w pozostałych komórkach. Według badania doprowadziło to do mutacji, których wzorce można zaobserwować w ludzkich nowotworach skóry.

Autorzy badania stwierdzili, że to samo światło UV jest używane do leczenia wypełnień dentystycznych i niektórych zabiegów usuwania włosów.

więcej informacji

Więcej informacji na temat Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego nowotwór skóry.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski, San Diego, 17 stycznia 2023 r