Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy Polska odwraca się od populizmu?  — Student Oksfordu

Czy Polska odwraca się od populizmu? — Student Oksfordu

niedziela 15Cz Październik, partia rządząca Polską, Prawo i Sprawiedliwość (PiS), straciła większość w parlamencie po ośmiu latach sprawowania władzy. Mimo zdobycia 35,8% głosów, PiSowi zabrakło mandatów, aby stworzyć większość. System wyborczy w Polsce jest proporcjonalny i wielopartyjny, co oznacza, że ​​w przypadku nieuzyskania przez jedną z partii większości, powstaje koalicja. Wyniki wyborów pozostawiły opozycję Donalda Tuska na czele i Sojusz Obywatelski, który ma utworzyć rząd koalicyjny z 248 mandatami; Do utworzenia rządu potrzeba było 231 osób.

Dla wielu wybory to bitwa pomiędzy długo oczekiwanym narodowym populizmem a liberalnym centryzmem, który ogarnia Europę i stara się odrodzić po dekadzie upadku. Jest mało prawdopodobne, aby Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, miał takie samo stanowisko w sprawie UE, jak obecny prezydent Polski Andrzej Duda. Z tej perspektywy urzędnicy w Brukseli z pewnością odetchną z ulgą na skutek wyników.

Wybory są długo oczekiwaną rozgrywką pomiędzy narodowym populizmem a liberalnym centryzmem

Co więcej, ta polaryzacja w kwestiach społecznych, takich jak prawa reprodukcyjne kobiet i prawa osób LGBTQ+, była systematycznie niwelowana przez PiS w ciągu ostatnich ośmiu lat. Według najnowszych Raport z rankingiem krajów ILGA EuropePolska jest obecnie uważana za najgorszy kraj w UE pod względem praw LGBTQ+.

Konkurencje te znalazły odzwierciedlenie w frekwencji wyborczej 74,3%, bijąc w 1989 r. rekord, który spowodował upadek prosowieckiego systemu komunistycznego. Głosowało prawie 69% osób poniżej 30. roku życia, nieco więcej niż osoby powyżej 60. roku życia.

Odzwierciedla to wiele zachodnich trendów wyborczych, takich jak Wielka Brytania i sprawozdanie Parlamentu Europejskiego z 2023 r. „Szokujący krajobraz wyborców o niedostatecznym wsparciu wyborców, zwłaszcza wśród młodszych kohort uprawnionych do głosowania.’ Wydaje się, że wrogość PiS do praw mniejszości zwiększyła frekwencję wśród młodych ludzi i w znacznym stopniu przyczyniła się do zwiększenia udziału w głosach opozycji.

READ  Rynek testowy Brca w Polsce

Pomimo wielu komplikacji i nadziei wśród wielu lewicowych i centrowych zwolenników, droga od ultrakonserwatywnego populizmu jest długa i skomplikowana. Dla tych, którzy znają program telewizyjny BorgenaPowyborczy chaos związany z nieoczekiwanymi wynikami wyborów daje znać o sobie, a konsolidacja i utworzenie rządu nowej koalicji może zająć trochę czasu.

Nie rozwiąże to obecnych napięć, jakie prawicowy populizm podsyca wśród wyborców

Chociaż retoryka dotycząca wyników wyborów mówi o odrodzeniu i radykalnych zmianach, ma ona raczej charakter symboliczny niż rzeczywistość. Nieufność, nienawiść i konserwatyzm są obecnie zakorzenioną częścią polskiego i europejskiego krajobrazu politycznego, a PiS nadal ma najwyższy udział w głosach ze wszystkich partii. Polscy politycy i media prorządowe intensywnie posługiwały się propagandą antyniemiecką. Zmierzch przynosi koniec Polski.’ Jest to prezentacja, która nie zostanie od razu zapomniana z dyskursu publicznego, niezależnie od tego, czy jest to przywódca partii rządzącej, czy nie, i niewątpliwie zostanie wykorzystana do dyskredytacji jego programów politycznych.

Wojna ukraińsko-rosyjska znajduje się w centrum uwagi rządów Europy Wschodniej, a obawy związane z rosyjskimi zamiarami przywrócenia imperium na wzór zimnej wojny mocno wpływają na świadomość stosunkowo niedawno niezależnego państwa narodowego. Jest mało prawdopodobne, aby wydatki na obronę, zwłaszcza na dostawy broni na Ukrainę, zostały wstrzymane, a próba wycofania przez UE wsparcia dla Ukrainy może wbić klin między obiecujące stosunki UE–Polska. Wiąże się to z szerszymi nastrojami antyniemieckimi i antyfrancuskimi podsycanymi przez PiS, na których część z nich się skupia Brak strategii przeciwstawienia się rosyjskim ekspansjonistycznym ambicjom.

Pomimo optymizmu wielu zwolenników lewicy i centryzmu droga od ultrakonserwatywnego populizmu jest długa i skomplikowana.

Podsycana jest ona pod wieloma względami głęboką traumą narodową, która od zawsze była obecna w polskiej polityce. „Polityka historii” PiS, bazująca na swojej wersji historii w polityce pamięci, skutecznie stara się wymazać wszystko, co nie utrwala pozytywnego wizerunku Polski.

READ  Polak Picardo zdobył złoto w trójskoku mężczyzn na Światowej Atletyce, a Xu Chin zdobył brązową Xinhua.

Odzwierciedla to tzw Granice „widmowe” lub „widmowe”., wyniki wyborów geograficznie znajdą się w dawnych granicach geograficznych Polski; Powiązane ze zbiorową pamięcią o II wojnie światowej i jej następstwach. Konfliktowa Polska bynajmniej nie jest skończona, lecz wkracza w cykl zmagań z własną traumą narodową, która w pewnym sensie objawia się poprzez narodowy populizm.

Na bardziej praktycznym poziomie nieuchronnie pojawią się problemy w partiach rządzących, które zjednoczą się w koalicję. Na przykład niektóre części koalicji obejmują Nową Lewicę będzie znacznie bardziej liberalny społecznie, jak polityka aborcyjna, która może być sprzeczna z chadekami trzeciej drogi. Tak zróżnicowanej koalicji grozi rozpad w obliczu opozycji ograniczonej i populistycznej partii konserwatywnej.

Jej trwały wpływ na Konstytucję będzie długi i trudny. Ponadto przejście na ultrakonserwatywną prawicę ma długoterminowy wpływ na intencje ideologiczne wszystkich partii i wywiera trwały oddźwięk w świadomości społecznej. Nawet jeśli zostanie wprowadzona „radykalna” polityka legislacyjna, nie rozwiąże ona obecnych napięć, jakie prawicowy populizm wywołuje w elektoracie.

Konfliktowa Polska bynajmniej nie jest skończona, lecz przechodzi przez cykl zmagania się z własną traumą narodową

Choć ze strony lewicy i centrum mówi się o nowej erze powyborczej polityki, populizm w żadnym wypadku nie zniknął z parlamentu i opinii publicznej. Wybory sygnalizują jednak wzrost zaangażowania politycznego ze strony tradycyjnie zaangażowanych grup demograficznych, takich jak młodzież; Nie jest niespodzianką widok wodospadu na resztę Europy.

Źródło obrazu: Szczyt cyfrowy w Tallinie. Odwiedź Donalda Tuska Autor: Arno Mickor, na licencji CC BY 2.0, na podstawie oryginału.

Opis zdjęcia: Donald Tusk z wizytą na szczycie.

Wyświetlenia postów: 92