Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy podróż do Europy Wschodniej jest teraz bezpieczna?  Zapytaliśmy ekspertów

Czy podróż do Europy Wschodniej jest teraz bezpieczna? Zapytaliśmy ekspertów

Gdy wojna rosyjsko-ukraińska zbliża się do ponurej, miesięcznej fazy, ludzie nadal nie mają pewności co do podróżowania do sąsiednich krajów. Ale czy te obawy są uzasadnione?

Kilka godzin po inwazji Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) ostrzegła linie lotnicze, by nie latały nad Ukrainą, Mołdawią, częściami Białorusi i Rosji. W kolejnych dniach zakazy i sankcje nałożone na europejską przestrzeń powietrzną zostały wzmocnione – odpowiedziała Rosja – radykalnie zmieniając zakres globalnych podróży lotniczych.

Czytelnicy planujący podróż do Europy Wschodniej dzielą się swoimi obawami. Biura podróży nadal zgłaszają a „Zdenerwowany” o rezerwację wakacji Ogólnie – tłumienie prognoz ekspertów o boomie podróżniczym w 2022 roku.

nowo Ankieta Ankieta przeprowadzona przez biuro podróży MMGYGlobal wykazała, że ​​wojna na Ukrainie jest teraz dwukrotnie bardziej prawdopodobna niż wpływ Covid na plany Amerykanów dotyczące odwiedzenia Europy. 62 procent respondentów obawiało się, że inwazja rozprzestrzeni się na sąsiednie kraje, podczas gdy 47 procent zamierzało poczekać i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja przed zarezerwowaniem wakacji.

Kilka tygodni po inwazji EASA nie miała powodu, aby rozszerzać Biuletyn Informacyjny Strefy Konfliktu (CZIB) na inne kraje. Czy to oznacza, że ​​podróżowanie po większym obszarze jest bezpieczne?

Tutaj odpowiadamy na Twoje pytania dotyczące podróżowania po Europie w oparciu o najnowsze informacje z biur podróży i brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W jaki sposób EASA decyduje, które kraje są bezpieczne do przelotu?

Regulator dzieli się swoimi ocenami przestrzeni powietrznej wokół Ukrainy za pośrednictwem Biuletynu Informacyjnego Strefy Konfliktu (CZIB), opublikowanego tutaj. Aktualizacja z 24 lutego ostrzega przed podróżowaniem po regionie Kiszyniowa w Mołdawii i Mińsku, stolicy Białorusi.

Zaleca również, aby operatorzy lotniczy byli czujni wobec Moskwy i południowego rosyjskiego miasta Rostów „z powodu zaostrzonych sił wojskowych”, co może obejmować wystrzeliwanie pocisków średniego zasięgu w kontrolowaną przestrzeń powietrzną.

READ  Oczekuje się, że rynek opakowań lakierów do paznokci wykaże znaczny wzrost do 2027 r. - Manumet Stream

Rzeczniczka Euronews Travel, która ściśle współpracuje z Komisją Europejską i Europejską Organizacją Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej – lepiej znaną jako Eurocontrol, powiedziała, że ​​EASA bierze pod uwagę wszystkie dostępne dane wywiadowcze podczas aktualizacji CZIB.

Agencja bezpieczeństwa ma kolejny CZIB na wschodniej Ukrainie od 2016 r., po tym, jak w 2014 r. samolot Malaysia Airlines został zestrzelony we wcześniejszym punkcie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Jakie kraje zakazały rosyjskim samolotom?

Wszystkie 27 państw członkowskich UE wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Albanią, Kanadą, Islandią, Norwegią i Szwajcarią zakazało rosyjskim lotów ze swojej przestrzeni powietrznej. W zamian Rosja zakazała również wlatywaniu lotów w swoją przestrzeń powietrzną. Chociaż Japonia nie ma całkowitego zakazu, zdecydowała się unikać rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Ukraina, Mołdawia i Białoruś to jedyne kraje, które wstrzymały loty komercyjne przed opuszczeniem lub przylotem do swoich granic.

Euronews Travel skontaktował się ze wszystkimi liniami lotniczymi latającymi na Ukrainę i do krajów sąsiednich. Ich odpowiedzi znajdują się w tym artykulektóre stale aktualizujemy.

Czy nadal bezpiecznie jest podróżować do sąsiednich krajów, takich jak Polska i Węgry?

Tak, nadal bezpiecznie jest podróżować do Polski, Węgier i Słowacji, ale zawsze Sprawdź najnowsze wskazówki zanim pójdziesz. Polska obecnie otrzymuje Duża liczba uchodźców ukraińskich poza jej granicami, więc turyści planujący wizytę w tym kraju powinni wcześniej zarezerwować noclegi. Zamknięto także regiony Polski w pobliżu granicy białoruskiej.

„Węgry pozostają bezpiecznym krajem, a życie toczy się tutaj jak zwykle. Węgierski rząd robi wszystko, co możliwe, aby uniknąć wciągnięcia w wojnę i zapewnić bezpieczeństwo zarówno węgierskim mieszkańcom, jak i odwiedzającym ich turystom”, rzecznik Węgierskiej Turystyki Agencja powiedziała CNN Travel.

Nie zmieniły się rady brytyjskiego MSZ dotyczące wizyt w Polsce i na Węgrzech, z wyjątkiem odnotowania, że ​​rosyjskie strajki wojskowe miały miejsce na Ukrainie 20 kilometrów od granicy z Polską. Ale zrozumiałe jest, że turyści, osoby podróżujące w interesach i ci, którzy próbują ponownie nawiązać kontakt z rodziną i przyjaciółmi, mają obawy.

READ  Polski gigant gazowy PGNiG odkrywa lekką ropę na Morzu Norweskim - Pierwsze wiadomości

Oto nasze odpowiedzi na pytania, które zadałeś na Instagramie Euronews Travel.

„Za kilka dni jadę na wycieczkę do krajów bałtyckich. Startuję w Estonii i na Litwie. Czy to bezpieczne?”

Linie lotnicze nadal latają zgodnie z rozkładem do iz krajów bałtyckich – Estonii, Łotwy i Litwy – co oznacza, że ​​eksperci lotnictwa uważają, że jest to bezpieczne.

Byłe państwa sowieckie i członkowie NATO rozmieściły siły w celu wzmocnienia swoich granic z Rosją i Białorusią.

Nic nie wskazuje na to, aby wpłynęło to na podróże między krajami bałtyckimi lub z innych miejsc, ale napięcia w regionie są wysokie.

„Za tydzień polecę do Wilna, boję się latać nad Białorusią – co mam zrobić?”

24 lutego Litwa ogłosiła stan wyjątkowy w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Jeśli odwiedzasz ten kraj, jesteś teraz zobowiązany do noszenia przy sobie dokumentu tożsamości ze zdjęciem przez cały czas i musisz przedstawić go na żądanie funkcjonariuszom organów ścigania.

Wyrywkowe kontrole mogą być przeprowadzane również na przejściach granicznych, ale brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odradza podróży na Litwę, więc uważa się, że wizyta jest bezpieczna.

„Zarezerwowałem rejs po Bałtyku, czy nadal jest bezpieczny?”

Wiele statków wycieczkowych musiało zmienić kurs w odpowiedzi na wojnę. Szczególnie ucierpiały rejsy po Morzu Bałtyckim, ponieważ wiele żaglowców zwykle zatrzymuje się w Petersburgu.

„W świetle niedawnych ataków Rosji na Ukrainę, Princess Cruises dostosowuje trasy 24 rejsów zawijających do Sankt Petersburga w Rosji z alternatywnymi portami” – napisała Princess Cruises w oświadczeniu.

„Porty alternatywne będą się różnić w zależności od trasy, w tym popularne destynacje, takie jak Sztokholm w Szwecji (nocleg); Visby w Szwecji i Gdańsk (Gdynia) w Polsce. Goście mogą zarezerwować długo oczekiwany rejs i uzyskać szansę odwiedzenia Średniowiecze Architektura, światowej sławy zabytki i naturalne piękno tych rejsów po Europie Północnej.

READ  Polski Koncern Naftowy ORLEN Sp. ka Akcyjna: PKN ORLEN finalizuje przejęcie aktywów petrochemicznych

Podczas gdy większość głównych statków wycieczkowych dokonała modyfikacji, zamiast całkowicie odwołać, niektórzy operatorzy rejsów rzecznych musieli odwołać regularne rejsy na Ukrainie. Flagowy statek wycieczkowy Viking odwołał ukraińskie rejsy rzeczne i wszystkie operacje w Rosji w 2022 roku.

„Anulowaliśmy wszystkie odloty w 2022 r. z tras przez Rosję River – i zastąpimy zaplanowane postoje w Rosji dla wszystkich tras oceanicznych w 2022 r.” – powiedział rzecznik firmy.

Listę firm rejsowych, które zmieniły swoje trasy, można znaleźć tutaj.