Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy mody do „The Three-Body Problem” powinny trzymać się oryginału?

Ilustracja: Hang Dachuan / GT

Ilustracja: Hang Dachuan / GT

Chiński serial telewizyjny na podstawie The Problem z trzema ciałami Premiera zaplanowana jest na 15 stycznia, natomiast premiera adaptacji Netflixa planowana jest również na 2023 rok, co ma być wielkim hitem. Jednak negatywne opinie związane z animowaną wersją arcydzieła science-fiction mogą ostudzić zapał producentów do adaptacji dzieła.

Seria animacji Trzy ciała Zadebiutował 10 grudnia na Bilibili, wiodącej chińskiej platformie do udostępniania wideo, popularnej wśród młodych ludzi.

Po premierze sześciu odcinków animacja przeżyła krytyczną kolejkę górską, od wielkiej okazji jej debiutu, która przyciągnęła ponad milion widzów w ciągu jednego dnia, do oceny na platformie recenzji mediów, która spadła do 4,8 / 10.

Wśród recenzji serii anime na Douban, głównej chińskiej platformie recenzji mediów, jest wiele opinii podzielanych przez fanów i czytelników oryginalnej serii powieści science fiction The Problem z trzema ciałamiktóra zdobyła nagrodę Hugo autorstwa Liu Cixina w 2015 roku, pierwszą od chińskiego autora, która to zrobiła, a ze względu na międzynarodową reputację dzieła zajęła szczególne miejsce w chińskim kanonie science fiction.

Czy ocena na Douban odzwierciedla prawdziwą jakość serii anime? nie jest konieczne. Istnieją irracjonalne uwagi i niskie oceny fanów oryginalnej powieści, ponieważ uważają, że adaptacja „nie szanowała powieści”. W recenzjach wymienili kilka przykładów, w tym różne postacie z ról z powieści oraz brak przywrócenia uświęconych tradycją scen opisanych w powieści.

Jednak szacunek dla oryginalnej pracy nie jest równoznaczny z kopiowaniem jej dosłownie, ponieważ twórcy modów muszą również wziąć pod uwagę swoją szerszą publiczność, która nie widziała ani nie czytała oryginalnej pracy. Animacja oparta jest na drugim tomie powieści Liu, więc producenci muszą wziąć pod uwagę tło i odgrywanie ról, które zostały opowiedziane w pierwszej książce, pozwalając widzom wejść w świat Trzy ciała.

Jeśli adaptacje można zorganizować z rozsądną logiką i posiadać wysokiej jakości grafikę, a także wciągające tempo narracji pomimo wielu zmian, lojalni fani materiału źródłowego powinni być gotowi spotkać się z zespołem kreatywnym w połowie drogi.

READ  co jest w imieniu? Alfeo, Antares, The Wine Host, The Diamond Foals i Dickens

Niektórzy widzowie, którzy nie czytali książek science fiction, rozmawiali z Global Times i powiedzieli, że brak informacji o oryginalnym dziele nie wpłynął na ich rozumienie animacji, a jako osoby z zewnątrz science fiction byli pod wrażeniem niektórych efektów wizualnych. Wiodące role, takie jak Luo Ji i Shi Qiang, pasowały do ​​całej historii i potrafiły zrozumieć zachowanie tych ról w tej sytuacji.

Animacja ma problemy wymienione w recenzjach wyższego poziomu. Producenci nie dopracowali dokładnie szczegółów na niektórych zdjęciach, co spowodowało kilka głupich błędów, takich jak palec jednej osoby z czterema kostkami. Jako adaptacja, która musi być w stanie zdobyć szeroką publiczność, zespół produkcyjny musi ostrożnie obchodzić się ze wszystkimi obrazami w animacji, aby utrzymać widzów w ryzach.

Chiński przemysł animacji rozwija się bardzo dynamicznie, a technologia produkcji została doceniona przez wielu liderów branży. W tym Wang Huiyu, reżyser i scenarzysta, który pracuje w Hollywood od prawie 10 lat, niektóre studia animacji zdały sobie sprawę, że chińska animacja potrzebuje lepszych narratorów i scenarzystów.

Należy mieć nadzieję, że producentom uda się dokładniej doszlifować scenariusz i dokończyć adaptacje bez odchodzenia od światopoglądu i głównej linii pierwotnego dzieła.