Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy Leonardo DiCaprio przekazał Ukrainie 10 milionów dolarów za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego?

Czy Leonardo DiCaprio przekazał Ukrainie 10 milionów dolarów za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego?

W marcu 2022 r. w Internecie pojawiła się plotka, że ​​aktor Leonardo DiCaprio przekazał Ukrainie 10 milionów dolarów po tym, jak Rosja najechała ten kraj. Chociaż twierdzenie to powtarzano w mediach społecznościowych, niewiele jest dowodów na to, że jest to prawdą. W artykule, który został usunięty, Wspomniałem o Daily Mail:

Gwiazda Hollywood Leonardo DiCaprio przekazał 10 milionów dolarów (7,6 miliona funtów) na fundusz na Ukrainę, gdzie w 1915 roku urodziła się jego babcia.

Aktor był podobno bardzo blisko związany ze swoją babcią – Helen Indenbirken – i zabierał ją na premiery kilku swoich filmów. DiCaprio nazywał ją „Uma”.

Według polskich wiadomości Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki ogłosił darowiznę od 47-latka.

Wiele problemów z tą plotką

Na początek nie Leonardo DiCaprio Ani Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF) nie ogłosiły tej rzekomej darowizny. Przeszukaliśmy profile w mediach społecznościowych i strony internetowe aktora i in vitro, międzynarodowej organizacji darczyńców, która finansuje granty i stypendia mające na celu zachęcanie do „rozwoju innowacyjnych pomysłów w Europie Środkowo-Wschodniej”, i nie znaleźliśmy żadnej wzmianki o tej rzekomej darowiźnie.

Co więcej, tej plotki nie można powiązać z renomowanym źródłem wiadomości. Podczas gdy większość artykułów na temat tej rzekomej darowizny cytowała raport ze strony internetowej o nazwie „Wiadomości Polskie”, artykuł z 7 marca nie jest głównym źródłem tej plotki. Opublikowano pierwszą iterację tego twierdzenia, którą możemy znaleźć w: guyanasouthamerica.gy 5 marca 2022 r.. W tym artykule cytowano anonimowe „źródła” na Ukrainie:

Źródła na Ukrainie ujawniły dzisiaj, 5 maja 2022 r., że słynny hollywoodzki gwiazdor za rolę w odnoszącym sukcesy filmie „Titanic” Leonardo DiCaprio przekazał rządowi ukraińskiemu dziesięć milionów dolarów podczas wojny między Rosją a Ukrainą. . Przypuszczalnie ta ogromna darowizna ma wesprzeć wysiłek wojenny, a także wysiłek humanitarny w kraju.

Ten oryginalny raport stwierdza, że ​​DiCaprio przekazał pieniądze bezpośrednio ukraińskiemu rządowi. To po prostu nie wydaje się możliwe, zwłaszcza bez oświadczeń rządu ukraińskiego. (Sprawdziliśmy. Prezydent Ukrainy Zełenski nie wspomniał o żadnych datkach w milionach dolarów od DiCaprio.)

READ  Dlaczego Henry Cavill odszedł z Wiedźmina?

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki nie wie o darowiznach DiCaprio

Twierdzenie, że te pieniądze zostały przekazane do Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, wydaje się pochodzić od ludzi, którzy robią duże założenia na podstawie niewielkiej ilości informacji. 6 marca, dzień po opublikowaniu artykułu Guyanasouthamerica.gy, który został pozyskany przez anonimowe źródło, konto na Twitterze Wyszehrad 24 podchwycił tę historię i opublikował następujący tweet. (Wyszehrad 24 Wcześniej udostępniono fałszywą plotkę że Pornhub blokował rosyjskim użytkownikom dostęp do swojej strony).

Ten tweet nie twierdzi, że DiCaprio przekazał pieniądze na Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Mówi raczej, że pieniądze „zostały przekazane Ukrainie”. Wydaje się prawdopodobne, że ludzie widzieli ten tweet, powiązali Wyszehrad 24 z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim i założyli, że tam właśnie trafiła rzekoma darowizna DiCaprio.

Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego powiedział nam, że nie byli świadomi żadnej takiej darowizny od DiCaprio: „Nie jesteśmy świadomi, ani nie mamy żadnych informacji o donacji Leonarda DiCaprio w wysokości 10 mln USD / 7,6 mln GBP na Ukrainę. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki nie poinformował o tej informacji.

Chociaż DiCaprio nie przekazał na ten fundusz 10 milionów dolarów, rzecznik powiedział, że premierzy krajów V4 (Polska, Węgry, Słowacja i Czechy) zgodzili się na „pakiet wsparcia o wartości 1 miliona euro, aby pomóc Ukrainie za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego”. Rzecznik powiedział:

Mogę jednak poinformować, że premierzy V4 spotkali się w Londynie 8 marca 2022 r., gdzie uzgodnili pakiet wsparcia o wartości 1 mln euro, aby pomóc Ukrainie za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Niedługo będzie dostępny nadzwyczajny nabór wniosków dla organizacji pozarządowych, organizacji i gmin z krajów V4 i Ukrainy, mający na celu poprawę sytuacji uchodźców z Ukrainy.

Chociaż pogłoski, że DiCaprio przekazał 10 milionów dolarów Międzynarodowemu Funduszowi Wyszehradzkiemu, trafiły na nagłówki głównych publikacji, pochodzą one z nieznanej strony internetowej powołującej się na anonimowe źródło. DiCaprio nie wspomniał o tej darowiźnie w swoich mediach społecznościowych ani w komunikacie prasowym, podobnie jak ukraiński rząd czy Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. W rzeczywistości Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki powiedział nam w oświadczeniu, że nie wiedzą o żadnej z tych darowizn.

źródła:

Decler, Jessico. Poniżej znajduje się lista najwyżej ocenianych organizacji charytatywnych pomagających w akcjach humanitarnych na Ukrainie. CNBC, 9 marca 2022, https://www.cnbc.com/2022/03/09/heres-a-list-of-top-rated-charities-to-help-the-ukraine-relief-effort .html .

Egzaminator Luke Gentile, Waszyngton. „Leonardo DiCaprio przekazuje Ukrainie 10 milionów dolarów”. Colorado Springs Gazette, https://gazette.com/news/leonardo-dicaprio-donates-10-million-to-ukraine/article_b1faacaa-b309-587c-8905-19f046619474.html. Dostęp 9 marca 2022 r.

„Leonardo DiCaprio przekazuje Ukrainie 10 milionów dolarów”. The Washington Examiner, 9 marca 2022, https://www.washingtonexaminer.com/news/leonardo-dicaprio-donates-10-million-to-ukraine.

Leonardo DiCaprio przekazuje 10 milionów dolarów na finansowanie Ukrainy – domu swojej babci | Codzienna poczta online. http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:https://www.dailymail.co.uk/news/article-10593687/Leonardo-DiCaprio-donates-10MILLION-fund-Ukraine-grandmothers-homeland. język programowania. Dostęp 9 marca 2022 r.

Raport: Leonardo DiCaprio przekazał 10 milionów dolarów na pomoc Ukrainie. https://dailycaller.com/2022/03/09/report-leonardo-dicaprio-donation-10-million-ukraine-russia/. Dostęp 9 marca 2022 r.