Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy jesteś lepszy?  Uruchomienie quizu, aby znaleźć osoby o wyjątkowych wspomnieniach |  Wiadomości z nauki i technologii

Czy jesteś lepszy? Uruchomienie quizu, aby znaleźć osoby o wyjątkowych wspomnieniach | Wiadomości z nauki i technologii

Pamiętasz swoją cotygodniową listę zakupów z głowy? Nigdy nie zapomnij imienia? Czy pamiętasz, co jadłeś na obiad 12 czerwca 2017 roku? Jeśli tak, naukowcy chcą, abyś spróbował ich testu.


środa 3 maja 2023 01:06, Wielka Brytania

Trwają poszukiwania „super-pamiątek”, aby wziąć udział w badaniu, dlaczego niektórzy ludzie są szczególnie dobrzy w zapamiętywaniu.

Każdy, kto uważa się za utalentowanego, jest proszony o wypełnienie testu i ankiety online — a najlepsi zostaną zaproszeni na Uniwersytet Cambridge.

Tamtejsi naukowcy wykonają skan MRI, aby sprawdzić, czy są jakieś różnice w funkcjonowaniu lub strukturze mózgu.

„Pamięć jest jednym z najlepiej poznanych procesów psychologicznych pod względem sieci mózgowych, ale nadal tak naprawdę nie wiemy, dlaczego niektórzy ludzie mają wyjątkową pamięć” – powiedział John Simmons, profesor Uniwersytetu Cambridge.

Naukowcy mają również nadzieję, że dowiedzą się, czy osoby z różnymi neurologicznymi lub autystycznymi cechami częściej mają dobrą pamięć.

Wcześniej pracowali z pisarzem Danielem Tammetem, który jest autystyczny i ma synestezję (doświadczanie jednego zmysłu przez inny), który może zapamiętać pi do 22 514 cyfr.

Profesor Sir Simon Baron-Cohen, który kierował badaniem, zachęca każdego, kto myśli, że mogą być „niezwykłą pamięcią”, aby spróbował. test Niezależnie od tego, czy jest neurotypowa, czy zróżnicowana neurologicznie.

Jest otwarty dla osób w wieku od 16 do 60 lat i obejmuje gry, takie jak zapamiętywanie wzorów i sekwencjonowanie obiektów.

Dr Carrie Allison z Centrum Badań nad Autyzmem w Cambridge ma nadzieję, że projekt pomoże im „więcej zrozumieć na temat pamięci i tego, czy wyjątkowa pamięć jest związana z autyzmem”.

„Przez dziesięciolecia badania nad autyzmem koncentrowały się na niepełnosprawności, ale to badanie jest wspaniałą okazją do skupienia się na mocnych stronach” – powiedziała.


zdjęcie:
Inny test szybko wykrywa obiekty, a następnie prosi ludzi o zlokalizowanie ich w sekwencji do 24 przedmiotów

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Wgląd w doświadczenia bliskie śmierci został ujawniony poprzez badanie umierających mózgów
Eksperci twierdzą, że potężne systemy sztucznej inteligencji są „niekontrolowane” i „powodują szkody”

READ  Przewrót w Burkina Faso: nowy przywódca Damiba wygłasza pierwsze przemówienie

Wśród najlepszych pamiętników na świecie, według Księgi Rekordów Guinnessa, jest Rejveer Meena z Indii, który w 2015 roku był w stanie przypomnieć sobie 70 000 miejsc po przecinku.

Zajęło to 10 godzin, a on miał na oczach opaskę.

Kim Surim z Korei Północnej również zdołał zapamiętać ranking 2530 talii kart w ciągu jednej godziny na Mistrzostwach Świata w Pamięci 2019.