Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy istnieje lepszy sposób na ocieplenie naszych domów pełnych niebezpieczeństw?

  • Napisane przez Chrisa Baranyuka
  • Technologia reporterów biznesowych

Źródło obrazu, DLR / Maria Szestakow

podpis pod zdjęciem,

Jak pokazuje to zbliżenie, aerożele składają się głównie z powietrza

Ale może to być właśnie rzecz dla twoich okien wykuszowych.

Podczas gdy paski lub panele antenowe są stosowane w budynkach od dziesięcioleci, ten rodzaj izolacji pozostaje mało znaną i dość kosztowną opcją dla tych, którzy chcą zmniejszyć straty ciepła w swoich domach.

Biorąc pod uwagę, że domy w Wielkiej Brytanii są generalnie słabo izolowane, a żyjemy w czasach, w których efektywność energetyczna jest najważniejsza, czy aerożele mogą znaleźć większą niszę w branży budowlanej i modernizacyjnej?

Pod koniec lat dwudziestych lub na początku lat trzydziestych – Nikt nie jest do końca pewien Dwóch inżynierów chemików w USA wymyśliło sposób na usunięcie cieczy z żelu krzemionkowego, pozostawiając bardzo lekką, wysoce porowatą strukturę, którą jeden z inżynierów, Stephen Kistler, nazwał aerożelem.

Wyobraź sobie piankę, ale piankę o niezwykle małej gęstości, pełną mikroskopijnych porów – niektóre aerożele zawierają około 99% powietrza. Pseudonimy dla aerożelu to „zamrożony dym”, a na zdjęciach może on wyglądać jak w połowie eteryczny gaz, w połowie stały skrawek materii.

Ale złożona struktura i duża objętość powietrza w środku sprawiają, że napowietrzony żel jest niesamowicie dobrym izolatorem. Znalazł swoją drogę do zaskakującej różnorodności budynków.

Izolację z aerożelu zastosowano na dachu dawnego kościoła w Belfaście o nazwie The Duncairn, obecnie centrum sztuki, a także na elewacji budynku przy Pimlico Road w Londynie oraz na dachu domu bankiera z widokiem na Jezioro Genewskie w Szwajcarii.

„Możesz mieć cały dom w antenie, zrobiliśmy to”, mówi Liam Brown, dyrektor zarządzający Enviroform, firmy z Irlandii Północnej, która zapewnia izolację dla tych projektów.

Produkty Enviroform wykorzystują izolację powietrzną wykonaną z Aspen Aerogels w Stanach Zjednoczonych. Według strony internetowej Aspen Aerogels materiał łączy żel krzemionkowy i wzmocnione włókna w związek przypominający koc.

Aspen Aerogels nie odpowiedział na prośbę BBC o komentarz.

podpis pod zdjęciem,

Antena jest dobra do izolowania belek stalowych

Tam, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, 10-milimetrowa warstwa izolacji antenowej przymocowanej do ścian nieruchomości może zmniejszyć straty ciepła przez te ściany o dwie trzecie, mówi Brown.

Brown zwraca uwagę, że koszt izolacji z aerożelu o grubości 10 mm w Wielkiej Brytanii wynosi około 50 funtów za metr kwadratowy, co czyni ją prawie pięć razy droższą niż koszt izolacji z płyty pilśniowej o grubości 30 mm. Jednak opcja anteny jest cieńsza i bardziej elastyczna.

Brown mówi, że dla wielu osób napowietrzone żele najlepiej nadają się do elementów konstrukcyjnych, które mogą działać jako mostki termiczne – punkty, w których ciepło może łatwo uciekać, takie jak metalowe pręty przewodzące ciepło wokół jednostki okiennej lub aluminiowe drzwi lub ramy okienne. lub belki stalowe, na przykład.

Może być również przydatny do izolacji podłóg, gdzie wykopanie lub naruszenie istniejącej podłogi byłoby zbyt szkodliwe.

„Możemy wejść z płytą o grubości 10 mm lub 20 mm, zaizolować podłogę i ponownie wyjść” — mówi Brown.

Jonathan Blore z University of Plymouth, który badał hydrożele do zastosowań w odkażaniu wody, mówi, że hydrożel to „cudowny” materiał.

Działa dobrze jako izolator, ponieważ ciepło ma trudności z przejściem przez wszystkie kieszenie powietrzne w aerozolu blokującym jego drogę. Dr Bloor mówi, że ciepło musi przejść labiryntową ścieżkę przez minimalną solidną strukturę materiału.

podpis pod zdjęciem,

Aerożel jest łatwy w użyciu tam, gdzie przestrzeń jest na wagę złota

„To nie jest prosta linia, to rodzaj splatania się” — wyjaśnia.

Ponieważ izolacja powietrzna może w zasadzie obniżać efektywność energetyczną budynków bez konieczności zwiększania grubości ścian i sufitów, zainteresowanie nią może wzrosnąć ze strony osób, które chcą zmodyfikować swoje właściwości, zauważa dr Bloor.

Jeśli ten rynek miałby się rozszerzyć, mogłoby to z kolei prowadzić do wyższej produkcji i niższych kosztów.

Koszt jest tak naprawdę główną przeszkodą w szerszym zastosowaniu płata jako materiału izolacyjnego budynku, sugeruje główny naukowiec w Instytucie Budownictwa Pasywnego Berthold Kaufmann.

„[Expanded polystyrene] Lub wełna mineralna, zawsze będzie tańsza ”- mówi.

Weźmy duży zabytkowy budynek, w którym zbyt gruba izolacja może drastycznie zmienić estetykę nieruchomości. Aerożel oferuje cieńszą alternatywę – ale niektórzy architekci powiedzieliby, że jest zbyt droga.

„Więc nic nie robią. Tego się właśnie obawiam” – mówi dr Kaufman.

Mówi jednak, że aerożele mają naprawdę przydatne zastosowania, na przykład w nieruchomościach domowych, gdzie trzeba podnieść i ocieplić podłogę, ale nie chce się zbytnio obniżać wysokości sufitu.

Tańszą izolację można zastosować w innym miejscu budynku, gdzie przestrzeń nie ma tak naprawdę znaczenia. Ponownie jest to przypadek użycia aerożelu do określonego celu, w którym koszt staje się uzasadniony.

Dr Kaufman zwraca uwagę, że istnieją alternatywy, takie jak próżniowe płyty izolacyjne, które są bardzo skutecznymi izolatorami, chociaż mogą być kruche i sztywniejsze oraz niewiele tańsze.

Mam nadzieję, że cena [of aerogel insulation] „Zmniejszy się i będzie częściej używany. Ale nie będzie to przedmiot codziennego użytku” – mówi dr Kaufman.

Pan Brown przyznaje, że izolacja powietrzna to wciąż „bardzo, bardzo mała” część rynku izolacji. Zauważa jednak, że wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że jest to nawet opcja.

„Jeśli przeprowadzasz modernizację na dużą skalę, kanał powietrzny musi być gdzieś potrzebny”, argumentuje, zauważając, że na przykład izolacyjne stalowe kołki w ścianie wokół drogiej ramy okiennej mogą pomóc w zapobieganiu kondensacji. główny czynnik powstawania pleśni i innych problemów.

Bez względu na to, jakiego rodzaju izolacji używasz, dławienie tych mostków cieplnych jest naprawdę ważne, ponieważ według Energy Savings Trust mogą one odpowiadać za około 30% strat ciepła w domu.

Jak powiedział Brown: „Czy kupiłbyś wiadro z dziurą?”

READ  Przypomnienie: Odblokuj darmowy kostium Świętego Mikołaja w Nintendo Switch Sports