Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy bagno to prawdziwa historia? Czy serial Netflix oparty jest na prawdziwym życiu?

Błoto to powoli płonąca seria kryminałów, która śledzi losy dwóch dziennikarzy w małym polskim miasteczku, w którym dochodzi do brutalnego morderstwa. Gdy dziennikarze zagłębiają się w tę sprawę, rozbieżności wskazują na znacznie większy spisek, w którym najpotężniejsi ludzie w mieście wydają się chcieć pozostać pochowani za wszelką cenę. Ujawniane są również mniejsze przestępstwa popełnione przez wielu zaangażowanych urzędników, co prowadzi do sieci oszustw i morderstw, które dziennikarze muszą próbować rozwiązać, narażając się na niebezpieczeństwo.

Serial, którego akcja toczy się w latach 80., pokazuje posępne i wyluzowane społeczeństwo, które z pozoru wydaje się spokojne, ale cierpi z powodu przeszłości. Postacie są również sprzeczne i moralnie ułomne. Ocenzurowane opowiadanie wydaje się autentyczne i przy wielu okazjach wydaje się być ugruntowane w rzeczywistości. Czy zatem The Mire jest oparte na prawdziwej historii? Dowiedzmy Się.

Czy zamieszanie opiera się na prawdziwej historii?

Nie, bagno nie jest oparte na prawdziwej historii. Autentyczna i szczegółowa sceneria serialu z lat 80., w połączeniu z odniesieniami do rzeczywistych wydarzeń historycznych, nadaje mu niezwykle fascynującą i powszechnie cenioną estetykę, która sprawia, że ​​wydaje się on prawdziwą historią. Jest to w istocie fikcja napisana przez Caspera Pajohna i Jana Holbecka, którzy biorą tajemnicze historie o morderstwach i opowiadają je w kontekstach historycznych.

Pierwszy sezon serialu osadzony został w latach 80., kiedy Polska (wówczas PRL lub PRL) była krajem komunistycznym. Ten wygląd jest dużą częścią tła serialu, a postacie często pojawiają się w kolejce po jedzenie, jeżdżą bardzo podobnymi samochodami, noszą bardzo proste ubrania, a wszystko na zewnątrz uważane jest za luksus. Policjanci są również określani jako „milicja”. Ciągłe zamieszanie polityczne, które charakteryzowało ten okres, jest również widoczne w serialu, z kilkoma postaciami, w tym jedną z ofiar – ojcem Justiny – który również trafił z tego powodu do więzienia.

READ  Ponowne rozpoczęcie wojen konsoli z Xbox Boss ujawnia Sony i Idrisa Elbę, czego można się spodziewać po DLC „Cyberpunk 2077”

Ważniejsze jest oczywiście widmo i okropności II wojny światowej, które majaczą duże i pośrednio kierują dużą częścią publicznego pokazu. Whitold, jeden z głównych bohaterów, szuka ukochanej kobiety, która została zabrana do obozu koncentracyjnego i nigdy więcej nie widziała. Grunty Forest, o którym w dużej mierze opowiada serial, został również ujawniony jako miejsce dawnego obozu koncentracyjnego, a obecnie masowego grobu wszystkich osób, które tam zginęły. Las w serialu mógłby być inspirowany Zbrodnia w Lesie Katyńskim, który pojawił się, gdy odkryto masowe groby ponad 20 tys. schwytanych polskich oficerów, dygnitarzy i obywateli. Ponadto Las Katyński znajduje się również na terenach wiejskich o tej samej nazwie, takich jak Las Gronty w galerii.

W drugim sezonie twórcy serialu przenieśli się do lat 90., aby bardziej rezonować z młodszymi pokoleniami. Po raz kolejny aspekt „tajemnicy i morderstwa” jest fikcyjny, tym razem oparty na tekście zatytułowanym „Morderstwo” napisanym przez Marcina, Ronę i Bowiego Malonę. Co ważniejsze, drugi sezon skupia się wokół powodzi środkowoeuropejskiej w 1997 r., znanej również jako potop milenijny, która miała niszczycielskie skutki w Polsce i Czechach, a także dotknęła Niemcy. Inne społeczne i polityczne aspekty tego okresu, w tym gotowość kraju do formalnego przystąpienia do NATO w 1999 r., są również przedstawione w wyraźnie szczegółowym tle historycznym wystawy.

Twórcy The Mire bardzo poważnie traktują historię i przedstawiają ją jako fascynujące tło dla historii serialu. Chociaż nazwy i lokalizacje zostały zmienione lub, w niektórych przypadkach, tylko niejasno zidentyfikowane (miasto, na którym koncentruje się pokaz, jest nadal w dużej mierze bezimienne), wpływ wydarzeń historycznych na społeczeństwo w tamtym czasie był naprawdę reprezentowany. Spektakl, w swoich dwóch sezonach, wykorzystuje dwa oddzielne katastrofalne wydarzenia (II wojna światowa i powódź Europy Środkowej) jako znaczniki fikcyjnej opowieści tajemniczej, która następnie nakłada się na scenerię historyczną.

READ  Konflikt między Rosją a Ukrainą: Rosja okrąża Kijów; Organizacja Narodów Zjednoczonych będzie organizować więcej spotkań

Czytaj więcej: Sezon 1 The Mire kończy się, wyjaśniono