Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy Apple Watch Ultra uczyni Garmin kolejną Nokią?

Czy Apple Watch Ultra uczyni Garmin kolejną Nokią?

Miałem zabawne uczucie oglądając wczorajszą zapowiedź Apple Watch Ultra: Widziałem już ten program. Dopiero fani oglądający Garmina na Reddicie i Twitterze zaczęli kpić z Apple, że mnie to zszokowało… to znowu Nokia.

Pozbądźmy się tego najpierw: jestem wieloletnim fanem zegarków Garmin. Większość moich znajomych i rodziny kupiła elegancki zegarek Apple Watch. To świetny smartwatch, ale chciałem zamiast tego świetnej przygody na świeżym powietrzu i zegarka fitness, aby sparować go z moim iPhonem. Dlatego noszę ogromne zegarki Garmina Feniks A Wierzchołek Ciąg pomimo niezgrabnych interfejsów oprogramowania. Używałem go do obsesyjnego śledzenia i mierzenia swoich wyników w różnych aktywnościach, takich jak windsurfing, bieganie, golf, trening siłowy i kolarstwo górskie.

Steve Jobs odniósł się do liderów rynku podczas premiery iPhone’a w 2007 roku.

Kiedy Apple wypuścił iPhone’a w 2007 roku, firma Nokia spotkała się z sarkazmem, a jej fani wciąż trzymają się systemu Symbian OS, jego maleńkich klawiatur i rezystancyjnych ekranów dotykowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Urządzenia Nokia, takie jak N95, były lepsze Na iPhonie na kartach specyfikacji, ale nie pod względem użyteczności. Powolne podejście Apple do dodawania nowych funkcji rok po roku w końcu pozwoliło firmie nadrobić zaległości w zakresie kluczowych specyfikacji oferowanych przez Nokię, BlackBerry, Motorolę i Palm, ponieważ każda z firm traci swój udział w rynku i przychody. Sytuacja przyspieszyła dopiero wraz z dojrzałością systemu operacyjnego Google Android, który do 2011 roku przewyższył Symbiana. Dział telefonów Nokia został sprzedany Microsoftowi w 2014 roku, a następnie opróżniony na części w 2016 roku.

Garmin ma niesamowity wybór zegarków, które sprzedają się w każdym przedziale cenowym, do 1500 USD i więcej.

To był scenariusz, który miałem na myśli, w którym okazało się, że Apple Watch Ultra ma cenę znacznie poniżej 1000 USD, której wielu się spodziewało, i zaledwie miesiąc po tym, jak Samsung ogłosił 449,99 USD Galaxy Watch 5 Pro Uruchamianie znacznie ulepszonego Wear OS 3. Google (i jak na ironię, Wear OS jest nasycony DNA Tizen Który wyewoluował z Nokii Maemo i Migo system operacyjny.)

Apple już dominuje na rynku smartwatchy dla urządzeń kosztujących mniej niż 500 dolarów. Garmin dominuje w wyższym segmencie dzięki zegarkom outdoorowym premium w cenie od 699 do ponad 1500 USD. Powodem tego jest wysoka średnia cena sprzedaży Zajmuje trzecie miejsce pod względem przychodów Chociaż według Counterpoint Research zajmuje piąte miejsce pod względem wysyłek urządzeń. Jest to przeciwieństwo iPhone’a, który dominuje w segmencie premium na rynku smartfonów. Apple jest wyraźnie głodny większego kawałka tortu premium smartwatch z bardziej zyskownymi marżami zysku.

Apple próbował wcześniej sprzedawać drogie zegarki, wprowadzając strasznie w błąd Zobacz wydanie Sieć próbowała użyć cennych materiałów, aby zawyżyć cenę. Tym razem sprzedaje więcej wartościowych funkcji i funkcjonalności nowej grupie zapalonych sportowców. Wyceniając pierwszą generację Ultra na 799 USD, Apple ma duży limit wypuszczania nowych wersji Ultra w nadchodzących latach, które różnią się funkcjami i możliwościami. Łatwiej bym zapłacił tylko za nowe Apple Alarmowe wiadomości satelitarne SOS na moim nadgarstku oraz dane komórkowe Więc mogę zostawić telefon (lub Garmin InReach) z tyłu podczas biegania po odległych szlakach lub windsurfingu u wybrzeży Sahary Zachodniej. Garmin sprzedaje np. plik Niesamowita kolekcja zegarków W każdym potencjalnym przedziale cenowym czasami różnią się nieco możliwościami.

Wysokiej klasy zegarki Garmin, takie jak Epix 2, mają ekrany OLED, Wieloczęstotliwościowy GPS oraz ekrany dotykowe z wbudowanymi mapami topograficznymi, które zawierają nazwy szlaków, a nawet stoków narciarskich.
Zdjęcie: Thomas Rieker/The Verge

Oczywiście Apple Watch Ultra nie ma porównania specyfikacji z urządzeniami o podobnej cenie sprzedawanymi przez Garmin, Coros i inne. Bateria jest najbardziej oczywistym przykładem: 36, a nawet 60 godzin możliwe z przyszłą aktualizacją o niskim poborze mocy, jest słaba w klasie, w której baterie są mierzone w tygodniach. Po wyjęciu z pudełka brakuje mu również wbudowanych map topograficznych potrzebnych do tras lub obsługi liczników energii Bluetooth i czujników rytmu używanych przez rowerzystów. Funkcje sportowe i analityka Apple również bledną w porównaniu z głębią i różnorodnością, jaką oferuje konkurencja.

Ale Apple ma doskonały ekosystem aplikacji w porównaniu do nadrabiania niektórych nierówności i naprawdę oferuje najlepszy smartwatch dla właścicieli iPhone’ów zainteresowanych codzienną kondycją i zdrowiem. A teraz oferują te same funkcje – plus lepsze mikrofony, głośniejszy głośnik i syreny – dla poważnych sportowców outdoorowych, z których niektórzy bez wątpienia będą pod wrażeniem atrakcyjności Ultra jako zegarka multisportowego, który brzmi wystarczająco dobrze (z eSim dla sieci komórkowej). dane!) Również świetny smartwatch z bardzo płynnym interfejsem. Będziemy musieli poczekać na recenzje, aby zobaczyć, jak naprawdę są dobre (lub złe).

Mogę już jednak to powiedzieć: największą słabością Garmina jest użyteczność. Ich wysokiej klasy zegarki mają tak wiele funkcji i możliwości, że skomplikowane oprogramowanie, które czasami wygląda jak kalkulator naukowy. Apple przoduje w interfejsach użytkownika, a Garmin nie, podobnie jak Nokia, która na próżno usiłowała dostosować Symbiana w odpowiedzi na urządzenia iPhone i Android. Z odpowiednim czasem Apple Watche dogonią specyfikacje i funkcje flagowych zegarków Garmin.

Jednak w krótkim okresie dodatkowa uwaga, jaką Apple przykłada do wytrzymałego zewnętrznego smartwatcha, może przynieść korzyści Garminowi – jego akcje wzrosły wczoraj o ponad trzy procent. Ale jeśli Nokia nauczyła nas jednej rzeczy, to tego: gdy Apple zdecyduje się wejść do twojego domu (a Google zaaranżuje swój dom), lepiej walcz jak diabli lub przygotuj się do ruszenia dalej. Zobaczmy, jak Garmin zdecyduje się odpowiedzieć.

READ  westchnienie! Dla przypomnienia, Sony nie tworzy Supermana na PS5 wyłącznie