Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Czwarta ściana” zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu Monstera Animation w Lizbonie

„Czwarta ściana” zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu Monstera Animation w Lizbonie

TEHRAN – irański film „Czwarta ściana” otrzymał kolejne wyróżnienie, zdobywając nagrodę dla najlepszego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego na portugalskim festiwalu Monster Lisbon Animation Festival, ogłosili w zeszłym tygodniu organizatorzy.

Film wyreżyserowany przez Mehboobę Kalaia opowiada o jąkającym się chłopcu, który zamienia irańską kuchnię we wspaniały wszechświat. Ciało ojca zamienia się w lodówkę, a brzuch matki w pralkę, której cykl rotacji prowadzi do narodzin krzyczącego dziecka. Nawet ptaki na kafelkach i detergentach mają niesamowite życie.

Ta płodna animacja, usiana elementami z prawdziwego życia — smażonymi jajkami, połamanymi talerzami, kawałkami sera — rozwija subtelny dowcip i wprowadza zakorzenione rodzinne wzorce.

Film wyprodukowany wcześniej w Centrum Filmów Dokumentalnych, Eksperymentalnych i Animowanych otrzymał 97,6 Mephisto Award dla najlepszego filmu animowanego na DOK Leipzig, głównym międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych i animacji w Niemczech.

Podczas 31. Animafest Zagreb, międzynarodowego chorwackiego festiwalu filmów animowanych, film został również uhonorowany Nagrodą Zlatko Grgic.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych Monstera zdobył Grand Prix „Pestia” w reżyserii Hugo Covarrubiasa z Chile.

W swoim oświadczeniu jury stwierdziło: „Ten film prezentuje wyjątkowy styl wizualny, niezapomniany projekt postaci i ścieżkę dźwiękową w doskonałej harmonii z atmosferą. W subtelny, głęboki i niepokojący sposób porusza potężny motyw polityczny”.

Grand Prix w konkursie Monstrinha przyznano filmowi „Sekret pana Nostocka” francuskich reżyserów Patrice’a Seilera i Maxime’a Marion.

Jury skomentowało: „Kreatywność, z jaką ponownie wykorzystuje materiały, czyni z Nostocka postać głęboko altruistyczną i humanitarną, służącą światu fantazji i magii”.

W tej kategorii wyróżnienie otrzymał kolejny irański film w reżyserii Sarah Namjoo „Gwiazdy w deszczu”.

Śledzi pasażerów pociągu, którzy w deszczowy dzień widzą chłopca wsiadającego na pokład. Jego obecność jest jak krótki cud.

„Zabij i zostaw to miasto” polskiego reżysera Mariusza Welczyńskiego zdobył główną nagrodę w konkursie filmów fabularnych.

Jury stwierdziło, że nagroda „jest przyznawana temu filmowi za głębokie zanurzenie się w podświadomości i wspomnieniach stworzonych w animacji i grafice”.

READ  Buffalo Bayou Partnership Regatta, Polskie Dożynki to najlepszy wybór na rodzinną zabawę

Zdjęcie: „Czwarta ściana” w reżyserii Mahbouba Kalai.

MMS / Yao