Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Członkostwo Rosji w G20 jest ostro krytykowane przez Stany Zjednoczone i zachodnich sojuszników

Członkostwo Rosji w G20 jest ostro krytykowane przez Stany Zjednoczone i zachodnich sojuszników

Główny delegat przygotowuje się do spotkania w ostatnim dniu spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20 w Dżakarcie, Indonezja, 18 lutego 2022 r. Mast Erham/Paul via Reuters/File photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • USA mówi, że nie będzie więcej „biznesu jak zwykle” dla Rosji
  • Rosja stoi w obliczu fali sankcji gospodarczych
  • Całkowite wykluczenie z G-20 jest mało prawdopodobne
  • Niektóre kraje mogą zamiast tego pomijać spotkania

WASZYNGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy rozważają, czy Rosja powinna pozostać w grupie 20 głównych gospodarek po inwazji na Ukrainę, poinformowały we wtorek źródła zaangażowane w dyskusje.

Źródła podały, że ewentualność, że jakakolwiek próba całkowitego wykluczenia Rosji przez inne osoby z klubu – w tym Chiny, Indie, Arabię ​​Saudyjską i inne – zostanie odrzucona przez niektóre kraje, co stwarza możliwość, że niektóre kraje pominą w zamian tegoroczne spotkania G20.

G-20, wraz z mniejszą G7 – która obejmuje tylko Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Włochy, Kanadę, Japonię i Wielką Brytanię – jest kluczową międzynarodową platformą koordynującą wszystko, od działań związanych ze zmianą klimatu po zadłużenie transgraniczne.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja stoi w obliczu międzynarodowych sankcji kierowanych przez kraje zachodnie, mających na celu odizolowanie jej od światowej gospodarki, w tym w szczególności usunięcie jej z globalnego systemu wiadomości bankowych SWIFT oraz ograniczenie transakcji przez jej bank centralny.

„Odbywały się dyskusje na temat tego, czy byłoby właściwe, aby Rosja była częścią G20”, powiedział wysoki rangą przedstawiciel G7. „Jeśli Rosja pozostanie członkiem, stanie się mniej użyteczną organizacją”.

Zapytany, czy prezydent USA Joe Biden chciałby usunąć Rosję z G-20, kiedy spotka się w tym tygodniu z sojusznikami w Brukseli, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział we wtorek dziennikarzom w Białym Domu: „Uważamy, że to nie może być biznes zwyczajowe dla Rosji w instytucjach międzynarodowych i w społeczności międzynarodowej.

READ  Tinubu przyjmuje kanclerza Niemiec i zabiega o zacieśnienie relacji

Powiedział jednak, że USA planują skonsultować się ze swoimi sojusznikami przed złożeniem jakichkolwiek dalszych oświadczeń.

Źródło unijne, osobno, potwierdziło dyskusje na temat statusu Rosji na nadchodzących spotkaniach G20, której prezydencja w UE sprawuje obecnie Indonezja.

„Dał jasno do zrozumienia Indonezji, że obecność Rosji na nadchodzących spotkaniach ministerialnych będzie dużym problemem dla krajów europejskich”, powiedział źródło, dodając, że nie ma jasnego procesu wykluczania kraju.

G7 został rozszerzony do nowego wariantu „G8”, w tym Rosji w okresie ciepłych stosunków na początku 2000 roku. Ale Moskwa zawiesiła na czas nieokreślony udział w tym klubie po aneksji Krymu w 2014 roku.

Wcześniej we wtorek Polska poinformowała, że ​​zaproponowała amerykańskim urzędnikom handlowym, że zastąpi Rosję w G-20 i że propozycja ta spotkała się z „pozytywną odpowiedzią”.

Rzecznik Departamentu Handlu USA powiedział, że w zeszłym tygodniu odbyło się „dobre spotkanie” między polskim ministrem rozwoju gospodarczego i technologii Piotrem Nowakiem a sekretarz handlu USA Giną Raimondo, ale dodał:

„(Raimundo) z zadowoleniem przyjął wysłuchanie poglądów Polski na szereg tematów, w tym działania G20, ale nie wyraził stanowiska w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych w sprawie polskiej propozycji G20”.

Źródło G7 stwierdziło, że jest mało prawdopodobne, aby Indonezja, która obecnie przewodniczy G20, lub członkowie tacy jak Indie, Brazylia, RPA i Chiny zgodzili się na wykluczenie Rosji z grupy.

„Nie da się wyciągnąć Rosji z G20”, chyba że Moskwa sama podejmie taką decyzję – powiedział urzędnik jednego z krajów G20 w Azji. „Po prostu nie ma działań, które pozbawiłyby Rosję członkostwa w G-20”.

Jeśli kraje G7 pominą spotkania G20 w tym roku, może to być silny sygnał dla Indii, podało źródło. Rozzłościł niektóre kraje zachodnie, nie potępiając rosyjskiej inwazji i nie wspierając zachodnich działań przeciwko rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi.

READ  „Otwarcie granicy”: zakończono przebudowę szlabanu „Kortzova-Krakowice”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indonezji odmówiło komentarza na temat apeli o wykluczenie Rosji.

W poniedziałek wiceprezes Banku Centralnego Dhodi Budi Walyu powiedział na seminarium, że stanowisko Indonezji zawsze było neutralne, ale zauważył niebezpieczeństwa podziałów w tej sprawie i powiedział, że wykorzysta swoje przywództwo w G20, aby spróbować aby rozwiązać wszelkie problemy.

Dodał, że Rosja ma „silne zaangażowanie” w uczestnictwo w spotkaniach G20 i inni członkowie nie mogą ich powstrzymać.

Kwestionowana jest także pozycja Rosji w innych agencjach wielostronnych.

W Genewie urzędnicy WTO powiedzieli, że wiele tamtejszych delegacji odmawia spotykania się w różnych formach ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami.

„Wiele rządów zgłosiło sprzeciw wobec tego, co się tam dzieje, a sprzeciwy te objawiły się brakiem współpracy z zainteresowanym członkiem” – powiedział rzecznik WTO Keith Rockwell.

Źródło z kraju zachodniego powiedziało, że kraje, które nie uczestniczą z Rosją w Światowej Organizacji Handlu, to Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania. Nie było możliwości natychmiastowego uzyskania potwierdzenia od tych delegacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(relacjonuje Marek Strzelecki w Warszawie); Garrett Renshaw w Waszyngtonie; Jana Strubczewskiego w Brukseli; Emma Farge w Genewie; Alex Alber w Waszyngtonie i Gayatri Suryo w Dżakarcie; Pisanie przez Marka Johna; Montaż przez Jonathana Otisa i Stephena Coates

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.