Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Członek OPEC wzywa producentów ropy do większego skupienia się na energii odnawialnej |  Paliwa kopalne

Członek OPEC wzywa producentów ropy do większego skupienia się na energii odnawialnej | Paliwa kopalne

minister finansów IrakJeden z członków założycieli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową bezprecedensowy apel do kolegów producentów ropy naftowej o odejście od uzależnienia od paliw kopalnych w kierunku energii odnawialnej przed ważnym spotkaniem OPEC.

Ali Allawi, który jest również wicepremierem Iraku, Napisane w Guardian Wezwanie producentów ropy do kontynuowania „odnowy gospodarczej skoncentrowanej na politykach i technologiach przyjaznych dla środowiska”, które obejmują energię słoneczną i potencjalne reaktory jądrowe, oraz do zmniejszenia ich zależności od eksportu paliw kopalnych.

Razem z Międzynarodowym Dyrektorem Wykonawczym energia Agencja Fatih Birol napisała: „Aby mieć szansę na złagodzenie najgorszych skutków zmian klimatycznych, świat musi fundamentalnie zmienić sposób, w jaki produkuje i zużywa energię, spalając mniej węgla, ropy i gazu ziemnego…jeśli Dochody z ropy naftowej zaczną napływać, zanim kraje odniosą sukces, produktywnie dywersyfikują swoje gospodarki, środki do życia zostaną utracone, a wskaźniki ubóstwa wzrosną.

Ministrowie 13 krajów członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową spotkają się praktycznie w środę, aby wynegocjować ewentualne ograniczenia wydobycia w przypadku wahań cen ropy naftowej. OPEC wcześniej zgodził się na zwiększenie produkcji Gospodarki podniosły się po pandemii Covid-19, ale to spowolnienie na rynkach doprowadziło do tego Niektórzy sugerują zatrzymanie wzrostu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, Kontrowersyjny OPEC powinien dalej zwiększać wydobycie ropy naftowej w zeszłym miesiącu, aby zapobiec wzrostowi cen ropy i wspomóc ożywienie gospodarki USA. Jego prośba została odrzucona.

Guardian rozumie w środę OPEC Spotkanie może również omówić kryzys klimatyczny, co jest niezwykłym posunięciem dla producentów paliw kopalnych, przed ważnymi rozmowami klimatycznymi ONZ zwanymi Cop26, zaplanowanymi na listopad w Glasgow.

Zaproponuj Allawi i Birol Obecne wahania cen ropy, prowadzony przez pandemiaTo był dopiero początek problemów dla producentów. Kryzys klimatyczny nie tylko będzie wymagał odejścia od ropy, ale szczególnie mocno uderzy w Bliski Wschód i Afrykę Północną, gdzie rosnące temperatury już powodują poważne problemy.

READ  COVID-19: Podróże wzrosły, a siedem kolejnych krajów dołączyło do zielonej listy od dziś – a Francja opuszcza Amber Plus | wiadomości podróżnicze

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) Najnowsza globalna mapa drogowa do zera netto do 2050 r. wykazała, że ​​światowe zapotrzebowanie na ropę prawdopodobnie spadnie z ponad 90 mln baryłek dziennie do mniej niż 25 mln do 2050 r., co może skutkować 85% spadkiem przychodów gospodarek produkujących ropę.

„W regionie o jednej z najmniejszych i najszybciej rosnących populacji na świecie trudności gospodarcze i rosnące bezrobocie mogą wywołać szersze niepokoje i niestabilność” – napisali Allawi i Birol.

Jedną z alternatyw dla pozostania związanym z coraz bardziej niestabilnymi cenami ropy naftowej jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w energię słoneczną. „Sektor energetyczny może odegrać tu pewną rolę, wykorzystując ogromny potencjał regionu w zakresie produkcji i dostarczania czystej energii” – napisali.

Irak jest członkiem założycielem kartelu, w skład którego wchodzi wielu Najwięksi światowi producenci, w tym Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wenezuela, Nigeria i kilka afrykańskich krajów produkujących ropę. Grupa OPEC+ obejmuje Rosję i kilku mniejszych producentów. Większość z nich była wrogo nastawiona do wezwania do działania w sprawie zmian klimatu, podczas gdy niektórzy odrzucali nauki o klimacie, często w szczególności Arabia Saudyjska. Utrudnianie negocjacji ONZ w sprawie globalnych działań na rzecz klimatu.

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzegła w maju, że aby świat utrzymał się na poziomie 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, dolna granica określona w Porozumieniu Paryskim – podpisanym przez wszystkich członków OPEC – będzie wtedy Wszystkie nowe odwierty naftowe powinny zakończyć się w tym roku.

W odpowiedzi na pytanie o wyniki saudyjski minister energetyki książę Abdulaziz bin Salman powiedział: Reporterzy po czerwcowym spotkaniu OPEC: „Chciałbym wyrazić swój punkt widzenia, który uważam za kontynuację [the] La La Land… dlaczego miałbym traktować to poważnie? „

W przeszłości saudyjscy ministrowie zabiegali na przykład o działania na rzecz klimatu Wskazuje to, że kraj może w przyszłości zaopatrywać się w energię słoneczną. Ale żaden z nich nie wskazał poważnie na politykę powstrzymania eksportu ropy.

READ  Zestrzelenie amerykańskiego drona: Rosja będzie próbowała odzyskać pozostałości dronów

Niektórzy producenci ropy przyjęli jednak bardziej pesymistyczne stanowisko. Oman, który nie jest już członkiem OPEC, poszukuje wodoru jako potencjalnego niskoemisyjnego paliwa na przyszłość. Zjednoczone Emiraty Arabskie pracują również nad produkcją wodoru, promując odnawialne źródła energii, a niedawno zainaugurowały nową elektrownię jądrową. Egipt, Maroko i Jordania to inne kraje w regionie, które mają ogromne programy energii odnawialnej.

Birol, jeden ze światowych liderów w dziedzinie ekonomiki energetycznej, powiedział Guardianowi: „Bardziej niż kiedykolwiek, fundamentalne zmiany w modelu gospodarczym w krajach bogatych w zasoby wydają się nieuniknione. Kraje regionu podejmują pewne wysiłki w dziedzinie transformacji energetycznej. Tam są obiecującymi inicjatywami. [among oil producers], ale tak jak w przypadku wielu innych krajów na całym świecie, osiągnięcie zerowej emisji netto będzie wymagało znacznie silniejszych działań i znacznie większej współpracy międzynarodowej”.

Dodał: „MAE ostrzegała od wielu lat, że kraje, które w dużym stopniu polegają na przychodach z ropy i gazu, muszą szybko działać, aby zdywersyfikować swoje gospodarki z paliw kopalnych, aby dotrzymać kroku przechodzeniu na czystą energię. Wpływ Covid na rynek ropy w zeszłym roku Dało nam to przelotny obraz tego, jak gospodarki regionu mogą wyglądać w przyszłości w świecie, w którym popyt na ropę i gaz jest strukturalnie słabszy – i gdzie kraje nie podejmują poważnych działań w celu dywersyfikacji swoich gospodarek i zwiększenia ich odporności.

Ceny ropy nieznacznie spadły w środę po tym, jak analitycy powiedzieli, że spodziewają się, że OPEC będzie realizował swój plan stopniowego zwiększania produkcji ropy.