Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czego dowiedzieliśmy się o COVID na Tajwanie io tym, czy Xi Jinping ma ochotę ustąpić |  wiadomości ze świata

Czego dowiedzieliśmy się o COVID na Tajwanie io tym, czy Xi Jinping ma ochotę ustąpić | wiadomości ze świata

Gdyby to był „normalny” zjazd partyjny, to przemówienie prezydenta Xi Jinpinga byłoby swansonghe.

Ale to nie jest zwyczajny zjazd partyjny. Zamiast tego przemówienie było jak konsolidacja, pewnego rodzaju poświęcenie, aby zobaczyć shi, ścieżkę shi i ścieżkę shi. Chiny.

Zjazd partyjny jest tu najważniejszym wydarzeniem politycznym i to… Jest to prawdopodobnie najważniejsza od dziesięcioleci. Odbywa się raz na pięć lat, a jego głównym celem jest wyłonienie tych, którzy poprowadzą kraj na kolejny okres.

Pierwszy dzień zawsze rozpoczyna się od „sprawozdania z pracy” przedłożonego przez operatora zasiedziałego, odzwierciedlającego ostatnie pięć lat i ustalającego priorytety na kolejne lata.

Według minionych dziesięcioleci, teraz powinien nadejść czas na ustąpienie Xi, który zakończył dwie kadencje i był u władzy przez 10 lat.

Ale prawie na pewno tak się nie stanie. Udało mu się znieść w konstytucji w 2018 r. ograniczenie dwukadencji, co oznacza, że ​​teraz teoretycznie może być liderem na całe życie.

Z tego powodu, choć teoretycznie dzień jest bardziej o polityce niż o jednostkach, wszystkie oczy były zwrócone na człowieka wygłaszającego przemówienie.

Był to dyskurs, który często powtarzał swoje główne cele i idee. Co być może najważniejsze, obiecał „narodową odnowę” Chin – bardzo nacjonalistyczną wizję, w której Chiny nie przepraszają za swoje miejsce w świecie i kontrolę nad swoimi ludźmi.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

„Chiny nigdy nie zrezygnują z użycia siły”

Przesłanie było jasne: aby mieć silne Chiny, musi istnieć silna partia komunistyczna, aw rzeczywistości pod rządami Xi partia sięgała znacznie dalej i głębiej w życie zwykłych ludzi niż przez dziesięciolecia.

Wielu Chińczyków będzie uważnie słuchać tego, co ma do powiedzenia na temat kontynuacji Brak polityki COVID.

READ  Gubernator Florydy Ron DeSantis zawiesza kampanię prezydencką Wiadomości z USA

Każdy, kto miał nadzieję dowiedzieć się o jego uldze, byłby rozczarowany.

„Trzymamy się suwerenności ludzi i suwerenności życia. Jesteśmy zaangażowani w stawianie ludzi i życia na pierwszym miejscu oraz angażujemy się w dynamikę wolną od COVID” – powiedział Xi.

Ale w kontekście obecnego rozprzestrzeniania się zerowych przepisów dotyczących COVID na życie ludzi i w ciągu około dwugodzinnego przemówienia, była to stosunkowo krótka wzmianka. Nie była skoncentrowana i nie przywrócona, być może istniała świadomość frustracji ludzi.

Najgłośniejsze brawa doszły od ponad 2000 delegatów Kiedy mówił o „zjednoczeniu” Tajwanuautonomiczna wyspa, którą Chiny uważają za swoją.

Powtórzył długotrwałą politykę, zgodnie z którą Chiny chcą pokojowego zjednoczenia, ale „nigdy nie zobowiązują się do rezygnacji ze stosowania siły” i „zarezerwują sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków”.

Bezwzględny język owszem, ale niekoniecznie trudniejszy niż słyszeliśmy wcześniej, a już na pewno nie ma żadnego zobowiązania do podboju. Wojna z Tajwanem byłaby dla Chin bardzo kosztowna, a Chiny bez wątpienia chciałyby pozostawić swoje opcje otwarte.

Ekonomia jest również dużym tematem, w którym duży nacisk kładzie się na projekt „Wspólny dobrobyt” mający na celu walkę z nierównością i rzekomą „eliminację” skrajnego ubóstwa w Chinach.

Ale niewiele było wzmianki o niektórych poważniejszych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie gospodarka; Kryzys w sektorze mieszkaniowym i całkowita kontrola wirusa Corona.

Ogólnie rzecz biorąc, był to bardzo pewny siebie list od bardzo pewnego siebie lidera. Pamiętaj, że kiedy Xi przejął władzę 10 lat temu, w Chinach rozległ się ryk urazy z powodu takich spraw, jak korupcja i nierówność.

Kliknij, aby zasubskrybować Sky News Daily, gdziekolwiek otrzymasz swój podcast

Pod wieloma względami osiągnął wiele z tego, co obiecał; Chiny są bogatsze i potężniejsze niż kiedyś, a korupcja została w dużej mierze wykupiona.

Ale to też miejsce o wiele bardziej zamknięte, kontrolowane i bardziej spanikowane.

READ  Kongres uchwala tymczasową ustawę, aby uniknąć zamknięcia rządu | Wiadomości z USA

W ciągu ostatniej dekady Xi znacznie umocnił swoją władzę i władzę państwa, wzmocnił inwigilację i nadzór oraz wyrósł z zagranicznych pomysłów i inwestycji.

Brutalnie oczyścił swoich rywali i rozprawił się z mediami, prywatnymi firmami i społeczeństwem obywatelskim.

Obiecanej przez niego zmiany nie dokonała reforma, ale kontrola. I chociaż jest tutaj, aby pozostać, jest to droga dla Chin.