Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czaszka „Dragon Mana” zachęca do przemyślenia ewolucji

Rendering artystyczny „Dragon Mana”. [Photo/Agencies]

Dobrze zachowana czaszka, potocznie znana jako „Dragon Man” z Chin, trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie i została opisana jako jedno z najważniejszych i najbardziej ekscytujących odkryć naukowych na świecie, ponieważ globalne instytucje dokonują przeglądu postępów poczynionych w ubiegłym roku.

Czaszka została rzekomo odkryta w 1933 roku, kiedy Harbin, stolica prowincji Heilongjiang, znajdowała się pod japońską okupacją, a czaszka została znaleziona, gdy zbudowano most na rzece Songhua. Aby zapewnić jej zachowanie, człowiek, który znalazł skamielinę, ukrył ją na dnie opuszczonej studni.

Czaszka nie została ponownie oświetlona, ​​dopóki trzecie pokolenie rodziny nieznanego mężczyzny nie poznało tajemnicy przed jego śmiercią.

Odkrycia, które mogą prowadzić do przemyślenia ewolucji człowieka, zostały dokonane od czasu przekazania czaszki w 2018 roku Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Hebei Jiu w Shijiazhuang, stolicy prowincji Hebei.

W tym roku międzynarodowy zespół badawczy — Kan Jieqiang, profesor paleontologii na Uniwersytecie Hebei GEO, czołowy naukowiec — sklasyfikował czaszkę jako należącą do nowego gatunku: Homo longi. Uważają, że skamielina dostarczyła kluczowych wskazówek do badania pochodzenia i ewolucji Homo sapiens, gatunku, do którego należą wszyscy żyjący ludzie.

Wyniki zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie The Innovation w czerwcu.

Według oświadczenia mediów z uniwersytetu z tego miesiąca, kompleksowa analiza filogenetyczna zespołu wykazała, że ​​czaszka Harbina i niektóre starożytne skamieliny ludzkie w Azji Wschodniej należały do ​​ewolucyjnego kladu lub grupy naturalnej, która miała tego samego przodka co Homo sapiens.

Powszechnie uważa się, że neandertalczycy utworzyli siostrzaną grupę w linii Homo sapiens. Jednak Chris Stringer, paleoantropolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, który był również członkiem zespołu, powiedział: „Nasza analiza sugeruje, że czaszka Harbina i niektóre inne skamieliny ludzkie z Chin środkowego plejstocenu z Chin stanowią trzecią linię wschodnioazjatyckich , co w rzeczywistości jest bliższe Homo sapiens niż neandertalczykom”.

CNN uznało „Dragon Mana” za jedno z sześciu „najbardziej przełomowych odkryć w ludzkiej prehistorii, które w niezwykły i nieoczekiwany sposób ukształtowały drzewo genealogiczne”.

Dodała, że ​​czaszka „może reprezentować zupełnie nowy typ człowieka”.

CNN donosi, że istnieje nadzieja na wydobycie DNA lub innego materiału genetycznego ze skamieniałości, aby dowiedzieć się więcej na jej temat, zwłaszcza czy reprezentuje Denisovas, tajemniczą grupę ludzką.

Public Library of Science, amerykańska organizacja non-profit zajmująca się nauką, technologią i medycyną, uznała odkrycia dotyczące czaszki za jedno z siedmiu najważniejszych odkryć w ewolucji człowieka w 2021 roku, mówiąc: „Historia tego odkrycia jest taka, że ​​ta czaszka jest fascynujący!”

Smithsonian, oficjalne czasopismo wydawane przez Smithsonian Institution, renomowane amerykańskie muzeum i kompleks badawczy, wymieniło „Dragon Mana” jako jedną z 10 najważniejszych historii naukowych z 2021 roku.

„Historia czaszki, którą naukowcy wykorzystali do wskazania nowego gatunku ludzi później w plejstocenie, aby dołączyć do Homo sapiens i neandertalczyków, zyskała dużo atramentu” – czytamy w magazynie.

Powiedziała również, że debata na temat tego, czy odkrycie „człowieka-smoka” uzasadnia klasyfikację jako nowy gatunek, prawdopodobnie będzie kontynuowana, dopóki nie zostanie odkrytych więcej skamielin, które pomogą wypełnić luki w historii ewolucji człowieka.

Ji, główny naukowiec w zespole poszukującym „Dragon Mana”, powiedział, że ma nadzieję na więcej odkryć.

Na konferencji prasowej po opublikowaniu badań jego zespołu Ji powiedział, że chociaż liczba gatunków ludzkich maleje, populacja jest coraz większa i większa. W rezultacie dzisiaj żyje tylko jeden gatunek ludzki.

„Nie mogę się doczekać badań nowych skamieniałości hominidów, zwłaszcza wspólnego przodka Homo Lungi i Homo sapiens w Azji Wschodniej, a tym bardziej w Chinach, w celu promowania międzynarodowych badań nad pochodzeniem Homo sapiens” – powiedział.

READ  Czy w centrum Drogi Mlecznej kryje się coś jeszcze?