Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czasowe wstrzymanie dostaw gazu do Polski gazociągiem bałtyckim – pierwsze wiadomości

Czasowe wstrzymanie dostaw gazu do Polski gazociągiem bałtyckim – pierwsze wiadomości

Według Energinetu gazociąg Baltic osiągnie pełną przepustowość w środę, 30 listopada.
Marcin Bielecki/PAP

Duński operator sieci gazowej poinformował, że gazociąg Baltic Pipe zostanie w poniedziałek tymczasowo wyłączony z powodu problemów technicznych.

„Energet przygotowuje się do pełnej przepustowości Baltic Pipe, co będzie wymagało czasowego wyłączenia rurociągu” – poinformował Energenet w piątkowym komunikacie.

„Gazociąg Baltic Pipe jest już bliski pełnej przepustowości. W związku z niezbędnymi dostosowaniami, od poniedziałku 28 listopada od godziny 6:00 wstrzymany zostanie dopływ gazu do Polski” – napisano w komunikacie.

Energet dodał, że we wtorek 29 listopada rozpocznie pracę tłocznia w Południowej Zelandii, a przepływ gazu będzie stopniowo wzrastał.

Jak podaje Energinet, pełna przepustowość gazociągu Baltic zostanie osiągnięta w środę, 30 listopada. Pełna przepustowość ma wynieść do 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Podczas przestoju gaz nadal będzie dostarczany z Morza Północnego do terminalu odbiorczego Nibro w Zachodniej Jutlandii.

Rzecznik Gaz-Systemu, polskiego operatora sieci gazowej, powiedział, że odcięcie jest konieczne, aby gazociąg osiągnął pełną przepustowość.

„Polski system przesyłowy ma wiele punktów wejścia gazu i jest połączony z sąsiadami Polski, Litwą, Słowacją i Niemcami” – powiedziała Iwona Dominik, która posiada również terminal LNG (skroplony gaz ziemny) w Polsce.

„Z tego powodu chwilowa przerwa w dostawie gazu z jednego kierunku nie będzie miała wpływu na ciągłość dostaw gazu do odbiorców” – podsumował.

Baltic Pipe to wielomiliardowe wspólne przedsięwzięcie polskich i duńskich operatorów gazowych Gas-System i Energinet, które łączy norweskie pola gazowe z Polską i Danią. Gas-Systems jest właścicielem i operatorem części gazociągu biegnącej od wybrzeży duńskiej wyspy Zelandia do Polski na dnie Morza Bałtyckiego.

READ  Posłowie z Polski i Litwy z wizytą w Mariupolu