Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czas zimnej wojny: tajemniczy świat radzieckich kolekcjonerów zegarków

Dzięki pseudonimom takim jak The Bastard, The Broker, The Astronaut i The Vampire spotkali się w głębi radzieckiego świata kolekcjonowania zegarków.

Ta grupa miłośników zegarków jest rozproszona po całym świecie, choć w cyberprzestrzeni, ponieważ przenosi historię na nadgarstki tysięcy z zegarkami sięgającymi czasów Stalina.

Dashiell Oatman-Stanford nazywa siebie „sowieckim frajerem”. Jego przyjaciele nazywają go katalogiem.

Jego strona internetowa, Godziny ZSRRUjawnia, dlaczego. Zawiera najważniejsze informacje z jego obszernego archiwum liczącego prawie 3000 pozycji. Niektórzy przychodzą i odchodzą, inni przeglądają i korygują swoją kolekcję. Ale chociaż Oatman-Stanford rozpoczął swoje hobby zaledwie siedem lat temu, jest jednym z carów historycznych zegarków radzieckich.

„Dlaczego radzieckie zegarki?” Pyta na swojej stronie internetowej. „Nie jestem kolekcjonerem zegarków tak bardzo, jak kolekcjonerem historii i kultury – części życia, które kiedyś były. W rzeczywistości te zegarki mają do opowiedzenia niesamowitą historię”.

„Radzieckie zegarki są praktyczne i użyteczne” – napisał Ottman Stanford, urodzony w Teksasie, a obecnie mieszkający w byłej radzieckiej Republice Estonii, „ale kopiąc dalej, odkryjesz świat pełen tajemnic, intryg, kolorów i emocji”.

Oatman-Stanford i jego przyjaciele radzieccy kolekcjonerzy zegarków przenieśli tę tajemnicę i spisek do obecnej epoki, tworząc coś, co nazywają Watch Intelligence rosyjskiego biura wywiadowczego.

Ulices Rosa, który założył biuro kilka lat temu, łącząc ludzi zadających pytania na temat rosyjskich zegarków na Facebooku, powiedział, że członkostwo w tej tajnej grupie kolekcjonerów odbywa się na zaproszenie. Jeśli szpiegujesz sowieckie zegarki, może cię po prostu znaleźć.

Z akcentem z Jersey, Rosa mogła pochodzić z centrum aktorskiego starego, czarno-białego filmu z Hollywood, by kierować tajemniczym biurem. Mieszkaniec Lansing w stanie Michigan nazywa siebie Brokerem i można sobie wyobrazić, że sprzedaje zegarki ukryte w płaszczu.

„Jestem człowiekiem, który nieustannie łączy innych ze sprzedażą” – powiedział w wywiadzie wideo.

Radzieckie zegarki w sklepie z pamiątkami w Bucharze w Uzbekistanie. Przypisuj mu: Naukowy

Pozostali członkowie to The Vampire z Malezji, który cały czas przygotowuje się do umów na oglądanie, powiedziała Rosa. Jest też astronauta, Włoch, który specjalizował się w radzieckich zegarkach związanych z sowieckimi misjami kosmicznymi. „Raczej nisza niż nisza” – podaje katalog.

Najmłodszy w grupie The Bastard mieszka w Holandii. Kiedyś znalazł radziecki zegarek wyceniony na 1000 dolarów za 50 dolarów. Rosa powiedziała, że ​​jest „najszczęśliwszym człowiekiem”.

W międzyczasie medium może robić rzeczy, które spowodują, że opadnie ci szczęka. Pamięta, jak oglądał trzeci sezon przebojowego serialu Netflix „Stranger Things” i widział, jak pojawia się misja. Jego 14-letni syn chciał mieć zegarek, który Aleksiej, radziecki naukowiec, nosiłby w serialu. Zamrażając ramkę, Broker zdecydował, że jest to Kirovskie, zbudowane przez radziecką pierwszą państwową fabrykę zegarków w latach pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych XX wieku.

Powiedział: „Poszedłem na wyprawę na ryby, gdy tylko odkrył to mój syn”. „Znalazłem to w dwa tygodnie za około 36 USD”.

READ  Polski premier zwraca się do Zełenskiego, aby „nie obrażał więcej Polaków”, World News

Historia pokazuje dokładnie, co sprawia, że ​​sowieccy kolekcjonerzy zegarków działają. Jest to hobby, które daje im stosunkowo niedrogi sposób na połączenie się z minionym światem. Rosa powiedziała, że ​​funkcjonalny, genialny i prawdopodobnie oryginalny zegarek z czasów radzieckich można łatwo znaleźć w Internecie za mniej niż 100 USD, aw niektórych przypadkach nawet za 40 lub 50 USD.

To właśnie odróżnia sowieckich kolekcjonerów zegarków od zwykłych zegarmistrzów, powiedział Ottman Stanford.

„Nikt nie kupuje rosyjskich ani radzieckich zegarków, ponieważ większość ludzi kupuje zegarki, które są modą i dodatkiem do biżuterii” – powiedział.

„To tylko ze względu na zainteresowanie, intrygę, dziwaczność i stosunki wojskowe”.

Korzenie w Ameryce

Radziecki przemysł zegarmistrzowski ma swoje korzenie w ówczesnym przemysłowym sercu Ameryki.

Radziecki przywódca Józef Stalin chciał zmodernizować gospodarkę kraju, a dokładne wyczucie czasu było kluczem do sprawnego funkcjonowania.

„Aby skoordynować cokolwiek we współczesnym świecie, potrzebujesz niezawodnych kawałków czasu” – powiedział Ottman Stanford. „A Sowieci nie mieli czegoś takiego”.

Nie mając mocy produkcyjnych w kraju, radzieckie przywództwo wyjrzało na zewnątrz i znalazło pomoc w Canton w stanie Ohio.

Sprzęt i know-how dla moskiewskiej fabryki First State Watch zostały zaimportowane z Duber-Hampden Watch, firmy z Kantonu, która zbankrutowała pod koniec lat dwudziestych XX wieku, jak podała administracja miasta. Lokalna gazeta, magazyn kantoński. W raporcie z 2016 roku opublikowanym przez gazetę stwierdzono, że firma reprezentująca interesy handlowe Związku Radzieckiego w Stanach Zjednoczonych „kupiła zbankrutowanych zegarmistrzów Dioper Hampden za 325 000 dolarów, załadowała ich do wagonów i wysłała do Rosji”.
Zegarek Dioper Hampden jest używany w Canton w stanie Ohio.  Związek Radziecki kupił sprzęt z fabryki i wysłał go do Moskwy.

Zegarek Dioper Hampden jest używany w Canton w stanie Ohio. Związek Radziecki kupił sprzęt z fabryki i wysłał go do Moskwy. Przypisuj mu: Naukowy

Ponieważ Sowietom brakowało wykwalifikowanej siły roboczej, sprowadzili także amerykańskich pracowników, płacąc im dobrze za ich wysiłki w postaci średniej rocznej pensji w wysokości 70 000 dolarów w dzisiejszej walucie – plus darmowe mieszkanie i koszty podróży. Jeden z pracowników chwalił się, że płacono mu „więcej niż… Stalin wygrał wtedy”, podała gazeta „magazynowa”.

Mając sprzęt do samodzielnego wytwarzania zegarków, Sowieci przynieśli również technologię z miejsc takich jak Francja i Szwajcaria, aby ulepszyć ich zegarmistrzostwo. Rosa powiedziała, że ​​zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej dało również impuls do radzieckiego przemysłu zegarmistrzowskiego.

Dodał, że Sowieci skopiowali jedne z najlepszych zegarków noszonych przez niemieckich żołnierzy. „To najdroższe rosyjskie zegarki – dokładnie te skopiowane z armii niemieckiej” – powiedziała Rosa.

Korzystając ze wszystkich tych zasobów, powstały kolejne fabryki w całym kraju, które wyprodukowały setki milionów zegarków przed rozpadem Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Czołg na nadgarstku

Rosa powiedziała, że ​​zegarki stały się symbolem prężności i dumy Związku Radzieckiego z kraju, który zebrał się, by pokonać nazistowskie Niemcy i stał się światowym supermocarstwem.

Jedna z najbardziej znanych radzieckich marek zegarków – Pobieda – to rosyjskie słowo oznaczające „zwycięstwo”. Nazwę zażądał bezpośrednio Kreml po II wojnie światowej, jak podaje strona internetowa jego producenta, Rakiety. Strona internetowa mówi, że zegarki „symbolizują siłę woli i bohaterstwo narodu rosyjskiego”.

READ  Bezpłatny wieczór filmowy w piątek i sobotę w Wellsville w audytorium Nancy Howe

„Ich zegarki są stabilne” – powiedziała Rosa, opisując je jako „silne”.

– To tak, jakbyś zakładał czołg na nadgarstek – powiedział, przyznając, że zaangażowanie wojskowe było pierwszą rzeczą, która go przyciągnęła. Ale w radzieckiej kolekcji zegarków jest miejsce dla tych, którzy nie są entuzjastami militariów.

CS Lee, znany również jako Wampir, powiedział, że modele wojskowe niewiele dla niego robią. Uwielbia projekty oparte na wyprawach polarnych lub lotach kosmicznych. To chluba jego kolekcji ponad 500 zegarków z czasów radzieckich.

A Komandirskie - lub "Lider" - Obejrzyj Wostok, który dostarczył radzieckiemu ministerstwu.

Zegarek Commandersky – lub „Dowódcy” – przez Wostok, który dostarczył radzieckie Ministerstwo. Przypisuj mu: Naukowy

W międzyczasie Oatman-Stanford jest częścią stylów ubiorów z projektami „Simple, Clean”.

„Uważam, że sowieckie projekty są pyszne i interesujące, cyrylica jest dziwaczna i kusząca, historia jest nieskończenie fascynująca, rozsądne ceny i liczba zadziwiających wariantów” – powiedział na tej stronie.

Podobnie jak Rosa, Oatman-Stanford jest zdumiony niezawodnością radzieckich zegarków.

„Sowieci zrobili swoje zegarki sprytnie i genialnie” – powiedział. Standaryzują komponenty, ułatwiając naprawę i serwis.

„Jeśli część jednej zawiedzie, możesz przejść przez prawie każdą inną godzinę tej rośliny i starzeć się i ją zmienić”.

Powstanie Franków

Chociaż ta zamienność była odpowiednia w czasach sowieckich, nadal może być uciążliwa dla współczesnych kolekcjonerów.

Upadek Związku Radzieckiego w 1991 r. Spowodował chaos w gospodarce. Obywatele szukali sposobów na zarobienie pieniędzy, a miliony godzin dały im szansę. Powiedział mi, że radzieckie fabryki zegarków produkują od 30 do 50 milionów zegarków rocznie, a polski kontakt powiedział mu, że Rosjanie sprzedają zegarki na wagę po 5 dolarów za kilogram (2,2 funta).

Niektórzy ratownicy kopali stosy zegarków w poszukiwaniu złota do stopienia i sprzedaży. Inni wydobywali go na części i składali w nowe zegarki, które kolekcjonerzy nazywają „Frankins” – nawiązanie do Frankensteina.

Ottman powiedział Stanfordowi, że mają kolejną kadencję w Rosji. Powiedział: „W tłumaczeniu to jest„ kotlet ”, jak mielona wołowina,„ rodzaj mieszanki części, które zmiażdżyli razem, aby uformować ciasto. „

Pracownik Drugiej Moskiewskiej Fabryki Zegarów odbiera zegarek.

Pracownik Drugiej Moskiewskiej Fabryki Zegarów odbiera zegarek. Przypisuj mu: Naukowy

Zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kolekcjonerów Franken może być trudny do wykrycia. Członkowie Prezydium szukają wskazówek, takich jak słowa na dysku, kształt korony i ślady produkcji, na wewnętrznych działaniach. Ale zwracają uwagę, że tak naprawdę nie ma jednego organu, który określiłby źródło tych zegarków – w tym ich samych.

Chociaż Frankins może nie ucieleśniać czasów radzieckich, może być równie zabawny dla nie-poważnych entuzjastów, mówią kolekcjonerzy, a jednocześnie oferuje atmosferę zimnej wojny.

READ  Polska jest pierwszym krajem w NATO, który kupił tureckie drony

„Teraz wydaje się modne patrzenie na nostalgię i myślę, że wiele osób interesuje się tymi wspaniałymi i wyjątkowymi fragmentami historii” – powiedział Ottman-Stanford.

Lee powiedział mi, że nawet jeśli przejęcie okaże się fałszywe, cena – prawdopodobnie poniżej 100 USD – jest warta wypróbowania.

Nie możesz mieć wystarczającej liczby przyjaciół

W przypadku osób mówiących po angielsku, Frankens i Originals można szybko znaleźć w witrynach takich jak eBay i Etsy. Wśród kilkudziesięciu marek, na które warto zwrócić uwagę, należą wspomniane wcześniej Pobeda i Raketa, a także Komandirskie, Sekonda, Slava, Strela i Vostok.

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie uczciwej ceny za oryginalny zegarek – i taki, który faktycznie pojawi się w poczcie – biuro Russian Watch Intelligence radzi zwracać szczególną uwagę na recenzje. Większość urzędników zaczęła robić zakupy w Internecie, choć gdy zaczęły się poważnie zastanawiać, znajdowały lepsze, tańsze źródła.

Powiedział mi, że ma kontakty w takich miejscach jak Hiszpania, Włochy, Rosja i Rumunia, którzy będą go szukać na pchlim targu, szukając konkretnych zegarków, które chce dodać do swojej kolekcji.

Radziecki plakat z 1980 roku przedstawiający pracownika w kasku z zegarkiem na rękę, przedstawiający fabrykę.

Radziecki plakat z 1980 roku przedstawiający pracownika w kasku z zegarkiem na rękę, przedstawiający fabrykę. Przypisuj mu: Robin Suryaninov / DigitalSoft Art / Getty Images

Powiedział: „Nie możesz mieć wystarczającej liczby przyjaciół”.

Tymczasem Ottman Stanford, który może naprawiać i odnawiać swoje własne zegarki, powiedział, że stworzył sieć pośredników, którzy kupują mu tanie zegarki na krajowych rynkach Rosji i Ukrainy.

Powiedział: „Wysyłam im pieniądze, a potem wysyłają mi duże ilości – 20, 50, sto na raz”. Następnie może samodzielnie posortować plewy.

Kiedy Rosa czegoś chce, często konsultuje się z tajemniczą postacią znaną jako Wyrocznia, która jest Ukraińcem, która komunikuje się tylko przez e-mail.

Rosa powiedziała: „Wyrocznia nigdy nie rozmawia z nikim osobiście, ale wie wszystko… Z tym gościem nie ma żadnych sztuczek”.

Pociągnąć za spust

Po odkrywaniu świata radzieckich zegarków potrzebowałem własnego. Godzinami włóczyła się po sieci w poszukiwaniu prototypu.

Za radą Oatman-Stanford pociągnąłem za spust na Vostok Amphibian, który kolekcjonerzy czule nazywają „Scuba Dude” nurka na tarczy. Paczka dotarła z Rosji w komplecie ze znaczkami cyrylicy i nieczytelnym odręcznym adresem zwrotnym.

Płazy Vostok, lepiej znane jako "Koleś z akwalungiem."

Płaz Vostok, lepiej znany jako „Scuba Dude”. Przypisuj mu: John Mays / CNN

Po zbadaniu tego za pośrednictwem czatu wideo Rosa powiedziała, że ​​mój Koleś z Nurek zaznaczył wszystkie pola, w tym „Wyprodukowano w CCCP” na tarczy – dowód, że zgodnie z reklamą został wyprodukowany w latach 80. XX wieku, przed CCCP (rosyjski skrót od ZSRR Socjalistów Republiki).

Rosa zasugerowała, żebym kupił ich więcej i mógłbym zostać członkiem rosyjskiego Biura Wywiadu Nadzoru, posiadającego karty.

Dziennikarz nie został jeszcze zabrany.