Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czarnogóra powołuje nowy, w większości prounijny rząd

Czarnogóra powołuje nowy, w większości prounijny rząd

PODGORICA (Reuters) – Po tygodniach negocjacji parlament Czarnogóry powołał we wtorek nowy rząd – koalicję partii proeuropejskich i pro-serbskich, która ma przewodzić małemu bałkańskiemu krajowi w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej.

Nowy rząd, na którego czele stanie ekonomista Milojko Spaić z ruchu Europe Now, składać się będzie z 19 ministerstw i pięciu wicepremierów. W jej skład wezmą się centroprawicowi, proeuropejscy Demokraci, proserbska Socjalistyczna Partia Ludowa i pięć partii mniejszości albańskiej.

„Nasze cztery główne priorytety polityki zagranicznej to pełne członkostwo… w Unii Europejskiej, aktywne i wiarygodne członkostwo w NATO, poprawa dobrych stosunków z sąsiadami i wzmocnienie roli kraju w organizacjach wielostronnych” – powiedział Spaich ustawodawcom.

Powiedział, że polityka gospodarcza będzie miała na celu poprawę poziomu życia zaledwie 620 000 mieszkańców Czarnogóry i obejmie reformy, które pozwolą na zwiększenie dochodów finansowych i inwestycji oraz poprawę klimatu biznesowego i sądowniczego.

Po całonocnej debacie rząd poparło 46 posłów w 81-osobowym parlamencie.

Proserbski, prorosyjski Sojusz na rzecz Lepszej Czarnogóry, na którego czele stoi Andrija Mandić, zgodził się głosować na rząd Spajica w zamian za stanowisko przewodniczącego parlamentu i cztery stanowiska ministerialne po planowanych pierwotnie na przyszły rok rekonstrukcjach rządu.

We wtorek na pierwszym posiedzeniu nowy rząd przełożył o 30 dni spis ludności i gospodarstw domowych zaplanowany na 1 listopada ze względu na problemy techniczne i planowany bojkot partii opozycji, które powołując się na obawy, że spis nie zostanie przeprowadzony przezroczysty.

Spajek powiedział, że zostanie zainstalowany program, dzięki któremu wszyscy obywatele będą mogli zweryfikować swoje indywidualne dane podane w systemie, a członkowie opozycji po raz pierwszy zostaną uwzględnieni w komisjach spisowych nadzorujących spis.

READ  Rynki spadają, ponieważ wzrost cen ropy i gazu podsyca obawy o inflację i stagnację gospodarczą | Biznes

„Spróbujemy porozmawiać ze wszystkimi stronami, aby ominąć ten mechanizm” – powiedział dziennikarzom Spaich po sesji. „Nie chcę, żeby doszło do bojkotu”.

Według Banku Światowego oczekuje się, że gospodarka Czarnogóry, która w 2002 r. jednostronnie przyjęła euro jako swoją de facto walutę i opiera się głównie na dochodach z turystyki na Morzu Adriatyckim, w 2023 r. wzrośnie o 4,8%.

Czarnogóra dołączyła do NATO w 2017 r., rok po nieudanej próbie zamachu stanu, za którą ówczesny rząd obwinił rosyjskich agentów i serbskich nacjonalistów.

Rosja odrzuciła oskarżenie jako „śmieszne”, a rząd sąsiedniej Serbii zaprzeczył zaangażowaniu.

Po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę Czarnogóra, w przeciwieństwie do Serbii, przystąpiła do sankcji Unii Europejskiej wobec Moskwy, wysłała pomoc Ukrainie i wydaliła część rosyjskich dyplomatów. Kreml umieścił Czarnogórę na liście krajów nieprzyjaznych.

(Raport: Aleksandar Vasovic, dodatkowe raporty: Daria Seto-Sucic) Redakcja: Robert Birsel i Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę