Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Cyberatak” uderza w irańskie Ministerstwo Transportu i Kolei | Iran

Oficjalna agencja informacyjna IRNA poinformowała, że ​​strony internetowe irańskiego Ministerstwa Transportu i Budownictwa w sobotę przestały działać po „zakłóceniu elektronicznym” w systemach komputerowych.

W piątek irańskie koleje również zostały dotknięte cyberatakiem, a wiadomości o rzekomych opóźnieniach lub odwołaniach pociągów zostały umieszczone na tablicach informacyjnych na stacjach w całym kraju. Elektroniczne śledzenie pociągów przez Iran podobno nie powiodło się.

Agencja informacyjna Fars poinformowała o „bezprecedensowym chaosie” na stacjach, na których setki pociągów zostało opóźnionych lub odwołanych. W obecnie usuniętym raporcie stwierdzono, że incydent nastąpił po „powszechnym zakłóceniu … systemów komputerowych, prawdopodobnie z powodu cyberataku”.

„Nie było żadnych zakłóceń ani cyberataków na pasażerów, towary ani pociągi międzymiastowe” – powiedział w sobotę rzecznik Kolei Islamskiej Republiki Iranu Sadeq Sukari. Ale raport Farsa zawierał zdjęcie tablicy odlotów i przylotów terminalu, pokazujące rzędy odwołanych lotów z komunikatem „duże opóźnienia z powodu cyberataków”.

Iran był zarówno źródłem, jak i celem prób cyberataków w ostatnich latach – niektóre z nich wydają się być sponsorowane przez państwo i utrudniają wysiłki na rzecz produkcji paliwa jądrowego. W sobotę minister komunikacji Mohammad Javad Azari Jahromi ostrzegł przed możliwością cyberataków za pośrednictwem oprogramowania ransomware.

Z Associated Press i Agence France-Presse

READ  Mrożące krew w żyłach zdjęcia pokazują pozostałości samolotu transportowego, który musiał awaryjnie lądować na wodzie - wiadomości ze świata