Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ćwierćfinał Pucharu Anglii: Posiadłość Fulham Solomon ucieka przed wojną na Ukrainie

Ćwierćfinał Pucharu Anglii: Posiadłość Fulham Solomon ucieka przed wojną na Ukrainie

  • Napisane przez Neila Johnstona
  • Sport BBC

wyjaśnij wideo,

Suleiman strzela wspaniałego gola i podwaja prowadzenie Fulham

Daktyle: 18-19 marca mecze: Sobota – Manchester City – Burnley (17:45 GMT). Niedziela – Sheffield United x Blackburn (12:00). Brighton przeciwko Grimsby (14:15); Manchester United – Fulham (16:30). Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat BBC.

„Obudziły mnie odgłosy eksplozji i syren” — mówi Manor Solomon. „To było jak bycie w środku filmu”.

Skrzydłowy Fulham i Izraela opisuje wydarzenia z 24 lutego 2022 r., kiedy mieszkał w Szachtarze Donieck w Kijowie w dniu, w którym Rosja rozpoczęła całkowitą inwazję na Ukrainę.

„Wszyscy wpadli w panikę, ponieważ zaczęła się wojna i nie wiedzieli, co robić” – powiedział 23-letni Solomon w rozmowie z BBC Sport. „Wiedziałem, że muszę uciekać, bo sytuacja będzie się tylko pogarszać”.

Solomon szybko spakował swoje rzeczy do walizek, ostatecznie docierając do granicy z Polską po wyczerpującej 17-godzinnej podróży samochodem, ale potem musiał czekać ponad 10 godzin w ujemnych temperaturach, zanim został „uratowany” i odesłany z powrotem do Izraela.

„Brakowało mi jedzenia i wody. Nie było nic do kupienia” – dodaje. „Mogłem przekroczyć granicę z pomocą izraelskich dyplomatów. Gdyby nie przyjechali, nie wiem, co by się ze mną stało”.

Po 13 miesiącach Solomon przygotowuje się do meczu z Manchesterem United w FA Cup, wiedząc, że zwycięstwo Fulham na Old Trafford w niedzielę (16:30 GMT) wyśle ​​Cougars na Wembley w półfinale w przyszłym miesiącu.

„Moje serce jest z ludźmi, którzy wciąż tam są” — mówi Solomon. „Ostatni rok był najtrudniejszy w moim życiu”.

Źródło obrazu, Manoor Suleiman na Instagramie

podpis pod zdjęciem,

„Moje serce jest z obywatelami Izraela i Ukrainy, którzy wciąż tkwią w kraju i oczywiście ze wszystkimi moimi kolegami z drużyny, uważajcie na siebie” – napisał Manor na Instagramie po przekroczeniu granicy z Polską.

Nie ma się czego bać – wtedy wybuchła wojna

Salomon był W Szachtarze trzy lata I wyrobił sobie markę, gdy rozpoczęła się totalna inwazja rosyjska.

W wieku dwudziestu lat strzelił swojego pierwszego gola w Lidze Mistrzów – A.S zwycięzca w 95 minucie Przeciwko Atalanta na San Siro w 2019 roku.

Suleiman, pozyskany przez Szachtara z Maccabi Petah Tikva, strzelił decydującego trzeciego gola w wygranym 3:2 meczu z Realem Madryt w październiku 2020 roku, a dwa miesiące później zdobył kolejnego gola przeciwko 14-krotnym mistrzom Europy w pamiętnym 2. mecze. -0 zwycięstwo w Kijowie.

„Miałem 19 lat, kiedy się tam przeprowadziłem [Ukraine]Dodaje: „Chciałem opuścić Izrael i rozwijać się jako zawodnik oraz grać w wielkich europejskich meczach”.

Życie na starym mieście w Kijowie było ekscytujące. Do Sulejmana dołączyła jego partnerka Dana i dobrze dogadywał się z kolegami z drużyny, dwukrotnie wygrywając ukraińską Premier League.

W styczniu 2022 r. mnożyły się opowieści o możliwej inwazji. W tym czasie Dana wróciła do Izraela, podczas gdy jej partner pojechał z Szachtarem do Turcji, aby w ciepłe dni trenować podczas przerwy zimowej w ukraińskiej Premier League.

„Oni [the club] Powiedziała nam, że nie mamy się czego bać i że nic się nie stanie, nawet jeśli będziemy niespokojni” – mówi Suleiman.

„Kiedy wróciłem do Kijowa z Turcji, postanowiliśmy poczekać kilka dni i zobaczyć, co się stanie, zanim zdecydujemy, czy zwrócić Danę.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Manor Solomon świętuje zdobycie gola przeciwko Realowi Madryt dla Szachtara Donieck w Lidze Mistrzów UEFA w październiku 2020 r.

„Miałem szczęście, że się wydostałem”

Suleiman wiedział, że musi szybko wydostać się z Kijowa – i Ukrainy – i jechał do granicy z Polską.

„Cała moja rodzina i przyjaciele byli przerażeni” – mówi.

Autostrady poza Kijowem były zablokowane przez tysiące samochodów próbujących ominąć rosyjskie natarcie, a gracz wspomina „szalone korki” wraz z „przerażającymi uciekającymi ludźmi” i „wysadzaniem stacji benzynowych”.

Na granicy Salomon był świadkiem chaotycznych scen.

Dodał wówczas w mediach społecznościowych: „Po ponad 15 godzinach wyczerpującej jazdy kierowca wysadził mnie w pobliżu granicy z Polską, mając nadzieję, że uda mi się przejechać (młodym Ukraińcom nie wolno opuszczać kraju).

„Na granicy panował wielki chaos i dziesiątki tysięcy ludzi, kobiet i mężczyzn z rodzinami i płaczącymi dziećmi, stojących z walizkami na mrozie, w wielkiej niepewności.

„Kiedy zobaczyłem, że kolejki nie posuwają się naprzód i że utknąłem w miejscu, zdałem sobie sprawę, że nic ode mnie nie zależy i tylko czekam na izraelski pojazd ratunkowy, który być może będzie w stanie mnie uratować.

„Po ponad 10 godzinach stania w kolejce z torbami w tłumie ludzi, nadszedł telefon, na który czekałem. Ku mojej radości wsiadłem do samochodu z kolejną ewakuowaną rodziną izraelską i razem przekroczyliśmy granicę ”.

W rozmowie z BBC Sport Solomon dodaje: „Czuję się szczęśliwy, że wyjechałem”.

Źródło obrazu, Manoor Suleiman na Instagramie

podpis pod zdjęciem,

Trzynaście miesięcy po ucieczce z Ukrainy Manor i Dana szczęśliwie osiedlają się w Londynie

Ukraina w moich myślach

Solomon dołączył do Fulham w lipcu 2022 roku na podstawie tymczasowej rocznej umowy z Szachtara Donieck. Po uprawianiu sportu przeniósł się do Londynu Baza FIFA Zawodnikom mieszkającym na Ukrainie, którzy nie są obywatelami Ukrainy, pozwolono zawiesić kontrakty.

Ale życie w Londynie ma swoje własne wyzwania.

Po jednym wystąpieniu w sierpniu zeszłego roku, Solomon L Poważna kontuzja kolana Co wymagało operacji i wykluczyło go na pięć miesięcy.

– To nie był łatwy czas – dodaje. „Byłem w nowym kraju, w nowym klubie, z poważną kontuzją”.

Korzystając z wytrzymałości psychicznej, którą wpojono mu podczas obowiązkowej służby wojskowej w Izraelu – kiedy w wieku 18 lat nauczył się posługiwać karabinem – Solomon w pełni wyzdrowiał i nadrobił stracony czas.

Zawodnik, który jako jedną z inspiracji wymienia byłego pomocnika Liverpoolu i Izraela, Yossiego Benayouna, strzelił pięć goli w pięciu występach dla Fulham między 11 lutego a 6 marca.

Czuje, że ma wiele do zaoferowania klubowi i reprezentacji i chce popchnąć Izrael do pierwszych mistrzostw Europy, kiedy rozpoczną kwalifikacje do Euro 2024 przeciwko Kosowo w Tel Awiwie 25 marca.

Wcześniej zmierzy się z Manchesterem United, wiedząc, że zwycięstwo zapewni Fulham awans do półfinału FA Cup – który zostanie rozegrany na Wembley w weekend 22-23 kwietnia – po raz pierwszy od sezonu 2001-02.

– Gra dla Fulham na Wembley byłaby marzeniem – mówi Solomon.

Źródło obrazu, cechy rexa

podpis pod zdjęciem,

Manor Solomon strzelił gola dla Fulham w pięciu kolejnych meczach, w tym dwa gole zza pola karnego, między 11 lutego a 6 marca. Trzech z pięciu było prawonożnych, jeden lewonożny i jeden głową

READ  Jessica Pegula pokonała w ćwierćfinale Montrealu swoją partnerkę w grze podwójnej, Coco Gauff