Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

COVID-19: Nowe szczepionki „gotowe w 100 dni”, jeśli alternatywny Omicron może wytrzymać obecne uderzenia, mówi Pfizer | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Producenci szczepionek wyrazili przekonanie, że będą w stanie szybko dostosować swoje szczepionki, jeśli rozprzestrzeni się wariant Omicron.

Nowa rasa – dawniej znana jako B 1.1.1.529 Zawiera pewne „niepokojące” mutacje, a wczesne dowody sugerują, że zwiększa ryzyko reinfekcji.

Istnieją również obawy, że alternatywa może być bardziej odporna na szczepionki, które zostały obecnie udostępnione miliardom ludzi na całym świecie.

zdjęcie:
Białko kolce Omicron z nowymi mutacjami pokazano w kolorze czerwonym, niebieskim, złotym i czarnym. Fot: Centrum Badań Wirusologicznych Uniwersytetu w Glasgow

W takim przypadku firmy Pfizer i BioNTech oczekują „zdolności do opracowania i wyprodukowania dostosowanej szczepionki przeciwko temu gatunkowi w ciągu około 100 dni, pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych”.

Moderna powiedział, że opracował „kompleksową strategię przewidywania nowych niepokojących zmiennych” od początku 2021 r. – w tym trzy poziomy reakcji, jeśli odporność, jaką zapewnia swoim bułeczkom, słabnie.

Śledź codzienny podcast na podcast jabłkowy, podcast google, spotyfikować, głośnik

Novavax dodał, że już rozpoczął tworzenie pliku COVID-19 Szczepionka oparta na znanej sekwencji genetycznej B.1.1.529 „będzie gotowa do rozpoczęcia testów i produkcji w ciągu najbliższych kilku tygodni”.

Wczoraj Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała B.1.1.529 jako „wariant obaw”, co oznacza, że ​​została oficjalnie nazwana Omicron, czyli literą alfabetu greckiego.

Rasa została po raz pierwszy odkryta w Afryce Południowej, a wiele krajów – w tym Wielka Brytania, Australia i USA – tymczasowo ogranicza podróże do wielu krajów europejskich.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Jak bardzo zaniepokojony jest nowy wariant COVID?

Chociaż do tej pory nie wykryto żadnej infekcji związanej z wariantem Omicron w Wielkiej Brytanii ani Stanach Zjednoczonych, w Belgii wystąpił przypadek osoby nieodpornej, która wyjechała za granicę.

Salim Abdulkarim, czołowy epidemiolog z RPA, powiedział Sky News, że „oczekuje, że teraz będziesz w Wielkiej Brytanii”.

READ  Trump wygłasza uwagi w Mar-a-Lago, kilka godzin po oskarżeniu w Nowym Jorku

Minister zdrowia Sajid Javid ostrzegł, że „istnieje możliwość, że może to mieć inny wpływ na osoby”, które ją zarażają Korona wirus.

Podkreślił jednak, że Wielka Brytania nadal ma „mocną pozycję” ze względu na wysoki wskaźnik szczepień – dodając, że obecność Omicron oznaczała, że ​​teraz jeszcze ważniejsza jest dawka przypominająca.

Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy dowiedzieli się o nowym szczepie 23 listopada po przesłaniu próbek do witryny śledzącej warianty COVID-19 z RPA, Hongkongu, a następnie Botswany. Do tej pory przesłano łącznie 59 próbek.

W związku z obawami, loty do Wielkiej Brytanii z RPA i pięciu innych krajów południowoafrykańskich – Namibii, Lesotho, Botswany, Eswatini i Zimbabwe – zostały zawieszone do 4:00 nad ranem w niedzielę.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

„Wielki międzynarodowy niepokój” o alternatywę

Kraje te zostały teraz dodane do czerwonej listy, a od niedzieli obywatele Wielkiej Brytanii powracający z tych miejsc będą musieli poddać się kwarantannie w hotelach zatwierdzonych przez rząd przez 10 dni.

Pan Javid podkreślił, że rząd nadal postępuje zgodnie z planem A, aby zarządzać COVID-19 jesienią i zimą, ale ostrzegł, że „jeśli będziemy musieli iść naprzód, to zrobimy”.

Główny lekarz w Anglii, profesor Chris Whitty, powiedział, że jego „największą obawą” jest to, czy społeczeństwo zaakceptuje nowe ograniczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.