Dane z piątku pokazały, że ceny konsumpcyjne w 19 krajach używających waluty euro wzrosły w rekordowym tempie, napędzane wyższymi cenami żywności i energii.
Inflacja wzrosła w grudniu do 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, według Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej. To najwyższy poziom w strefie euro, odkąd zaczęła ona prowadzić rekordy w 1997 r., bijąc rekord 4,9 proc., który ustanowiła właśnie w listopadzie.
Nastroje gospodarcze w strefie euro spadły bardziej niż oczekiwano w zeszłym miesiącu, a inflacja osiągnęła nowy rekord, co wskazuje na ponowną presję na gospodarkę, ponieważ rosnąca liczba infekcji koronawirusem zmusza rządy do zaostrzenia ograniczeń.
Ponieważ infekcje biją rekordy niemal codziennie, gdy wariant Omicron rozprzestrzenia się w całej Europie, wzrost prawdopodobnie ucierpi pod koniec roku, mimo że rządy w dużej mierze unikały wyniszczających środków, które rok temu spowodowały zatrzymanie ich gospodarek.
Polska osiąga szczyt od 21 lat
Inflacja w Polsce osiągnęła najwyższy poziom od 21 lat, przebijając oczekiwania większości analityków i wzmacniając oczekiwania, że bank centralny będzie nadal podnosić stopy procentowe.
Wstępne dane w piątek pokazały, że ceny konsumpcyjne w grudniu podskoczyły o 8,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu do 7,8 proc. w listopadzie. Odczyt był powyżej średniej 8,2 procent w ankiecie Bloomberga przeprowadzonej wśród 23 ekonomistów.
.
Drogi Czytelniku,
Business Standard zawsze starał się dostarczać najnowsze informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i które mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w te ideały. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, nadal jesteśmy zobowiązani do informowania Cię na bieżąco o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.
Mamy jednak prośbę.
Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią od wielu z Was, którzy subskrybowali nasze treści online. Dalsze subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele, jakim jest dostarczanie lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w bezpłatne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.
Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.
edytor cyfrowy
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex