Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Coroczny Festiwal Filmów Żydowskich w Rutgers prezentuje pokazy osobiste i wirtualne

Dramatyczna historia miłosna: polski film marzec 1968 ma premierę filmu ze Wschodniego Wybrzeża na 23. dorocznym Festiwalu Filmów Żydowskich w Rutgers w North Brunswick 3 listopada. W spektaklu reżyser Krzysztof Lang opowie o filmie o antysemityzmie lat 60. Polska komunistyczna.

Ze scenariuszem Ann Levine

Dzięki filmom w języku angielskim, hebrajskim, arabskim, hiszpańskim, katalońskim, rosyjskim, francuskim, polskim i niemieckim 23. doroczny Festiwal Filmów Żydowskich w Rutgers ma zdecydowanie międzynarodowy zasięg. Dyrektor festiwalu Karen Small i jej koledzy obejrzeli 150 filmów przed premierą ostatnich 15 filmów, z których 10 jest pokazywanych w Regal Cinema w North Brunswick od 30 października do 6 listopada. Osiem kolejnych będzie dostępnych mniej więcej od 8 do 13 listopada.

Z powodu pandemii festiwal od dwóch lat jest w większości wirtualny. Umiejętność sprowadzenia publiczności z powrotem na scenę robi różnicę.

Powiedział Small, który jest również dyrektorem zarządzającym Rutgers Allen i Centrum Studiów nad Życiem Żydowskim Joan Beldner, które jest sponsorem festiwalu. „To bardzo dużo. Kiedy oglądacie razem, oboje śmiejecie się w tych samych miejscach. Jesteś częścią reakcji publiczności, a to zmienia doświadczenie”.

Festiwal rozpoczyna się 30 października Kino Sabaya, hebrajski z angielskimi napisami, jedyna funkcja pokazywana zarówno w teatrze, jak i wirtualnie. „To piękny film o izraelskich i arabskich kobietach biorących razem lekcję produkcji filmowej. Chodzi o to, jak za kamerą filmową pomagam im rozmawiać o ich życiu i ukrytych emocjach. Cały film jest o tym rozdziale” – powiedział Small. „Pochodzą z różnych środowisk. Niedawno zgarnąłem izraelski odpowiednik Oscara, który jest nominacją Izraela do Oscara”.

Pojawi się również dzień otwarcia Miłość i wciąż tratwa, opisany jako „niemiecki rom-com” w komunikacie prasowym o festiwalu. Film jest następstwem nagranego wywiadu z reżyserem Wolfgangiem Morenbergerem. „W przypadku wielu filmów z postaciami mamy pod ręką reżysera lub badacza, o którym można porozmawiać po pokazie” – powiedział Small. „To dodaje zupełnie inny wymiar do doświadczenia zza kulis”.

READ  Central Park Bar, „klasyczny” pub z patio inspirowanym ogrodem, zostanie otwarty w Avondale w tym miesiącu

Kolejny program, w którym weźmie udział jego menedżer, to Marzec 1968, polski dramat, którego premiera 3 listopada na Wschodnim Wybrzeżu „To interesujący wycinek historii, który tak naprawdę nie jest znany” – powiedział Small. „To dramat o młodej parze, a ich oczami widzimy trwającą antysemicką czystkę antysyjonistyczną pod rządami komunistycznymi. Żydzi tracą pracę i są w zasadzie wyrzucani z kraju”.

Celem festiwalu jest podkreślenie nowej lub nieznanej historii. „Wiele naszych filmów nie trafia do kin ani na platformy streamingowe” – powiedział Small. „Ktoś mi powiedział, że lubią oglądać film na festiwalu, a potem mogą o nim porozmawiać z ludźmi, których mogą spotkać. Wszelkiego rodzaju rozmowy wynikają z bycia częścią tego. I do tego staramy się zachęcać.” ”

Wśród innych atrakcji Jak Saba śpiewał?, o zmarłym Dawidzie Wiśni, który przeżył Auschwitz, zabawiając swoich nazistowskich oprawców swoim pięknym śpiewnym głosem. Wyprodukowany przez Hillary i Chelsea Clinton film śledzi podróż Wiśni i jego wnuka Avi Wiśni do rodzinnego miasta i Auschwitz, gdzie odkrywane są starożytne tajemnice. Wiśnia, która zmarła w zeszłym roku w wieku 94 lat, od 23 lat jest aktywistką kongregacji hebrajskiej Har Sinai w Trenton (obecnie w Bennington).

Po premierze 6 listopada film zostanie pokazany uczniom gimnazjów i szkół średnich w ramach programu edukacji o Holokauście Centrum Beldner. Z uczniami będzie rozmawiał Avi Wiśnia.

Inne filmy skupiają się na dalekosiężnych tematach, takich jak piosenkarz i autor tekstów Leonard Cohen, praktyka terapii transformacyjnej dla religijnych gejów we współczesnym Izraelu, wysiłki mające na celu uratowanie Morza Martwego przed wysychaniem i zniknięciem oraz walka o włączenie ortodoksyjnych kobiet. W Knesecie (izraelski ustawodawca).

„Festiwal istnieje od 23 lat i naprawdę stał się instytucją w New Jersey” – powiedział Small. „To kulturalna okazja, podczas której ludzie spotykają się, aby wspólnie przeżyć to wspólne doświadczenie, aby zobaczyć żydowskie życie w filmie. Ale to nie jest tylko żydowskie życie. To naprawdę wszelkiego rodzaju doświadczenia widziane przez żydowskie soczewki. Każdy może przyjść i wziąć udział. społeczność razem i jest w tym siła.”

READ  Manav Kaul za swój nowy film, który opowiada o poczuciu winy, sprawdzaniu samotności i szukaniu ukojenia na wzgórzach.

Aby zobaczyć pełną listę filmów, odwiedź BildnerCenter.Rutgers.edu/film.