Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

COP26: Przywódcy G20 zgadzają się na złagodzenie planu klimatycznego przed szczytem w Glasgow |  wiadomości ze świata

COP26: Przywódcy G20 zgadzają się na złagodzenie planu klimatycznego przed szczytem w Glasgow | wiadomości ze świata

Przywódcy G20 nie doszli do porozumienia w sprawie zdecydowanego zaangażowania w walkę ze zmianami klimatycznymi przed konferencją klimatyczną COP26.

Przywódcy 20 największych gospodarek świata zgodzili się, że utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C poniżej poziomu sprzed epoki przemysłowej będzie wymagało „ukierunkowanych i skutecznych działań oraz zaangażowania wszystkich krajów”.

Nie rozwinęli tego, czym mogą być te środki i powiedzieli, że uznają znaczenie zatrzymania emisji netto „do połowy stulecia lub około” – usuwając datę 2050 widzianą we wcześniejszych wersjach oświadczenia zamykającego, aby cel był mniej konkretny.

Przywódcy zgodzili się zakończyć publiczne finansowanie produkcji energii z węgla za granicą, ale nie postawili sobie za cel stopniowego wycofywania węgla w kraju.

Brak porozumienia w kwestii krajowej jest bezpośrednio związany z dwoma największymi trucicielami węgla w Chinach i Indiach – i oznacza niepowodzenie przywódców w uzgodnieniu ważnej kwestii.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres, który ostrzegł w piątek, że świat lekkomyślnie pędzi w kierunku katastrofy klimatycznej, powiedział: „Chociaż z zadowoleniem przyjmuję ponowne zaangażowanie G20 w globalne rozwiązania, opuszczam Rzym i moje nadzieje są niespełnione – ale przynajmniej nie są pogrzebane .

„Naprzód na COP26 w Glasgow, aby utrzymać przy życiu cel 1,5 stopnia Celsjusza i spełnić obietnice dotyczące finansów i adaptacji dla ludzi i planety”.

Rzeczniczka grupy wspierającej zrównoważony rozwój Global Citizen powiedziała, że ​​brak konkretnego harmonogramu jest „niewystarczająco dobry”.

„Niezgoda G-20 na ten podstawowy fakt jest równoznaczna z zaniedbaniem zarówno ludzi, jak i planety” – powiedziała.

Wyraziła również oburzenie, że przywódcy nie udzielili pilnej pomocy Madagaskarowi, który jest bliski ogłoszenia pierwszego głodu związanego z klimatem po czterech latach bez deszczu.

Dwa dni rozmów kończą się w Rzymie przed Światowym Kongresem COP26 Na Szczycie Klimatycznym przywódcy Grupy Dwudziestu (G20) szukali wspólnej płaszczyzny i konkretnych zobowiązań w zakresie ograniczania emisji, jednocześnie pomagając biednym krajom radzić sobie ze skutkami zmian klimatycznych.

READ  Rolnicy atakują Aldi i Lidl, gdy Macron opuszcza kraj

20 państw członkowskich, do których należą Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Brazylia, Rosja i Unia Europejska, odpowiada za ponad trzy czwarte światowych emisji gazów cieplarnianych.

zdjęcie:
Joe Biden i Ursula von der Leyen ogłaszają porozumienie w sprawie wyeliminowania „brudnej stali” z Chin sprzedawanej w USA i UE

Również na G-20 Stany Zjednoczone i Unia Europejska zgodziły się rozprawić się z „brudną stalą” emitującą węgiel, ograniczając dostęp stali produkowanej w Chinach do ich rynków.

Prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pojawili się wspólnie na zakończenie szczytu, gdzie powiedzieli, że posunięcie to rozwiązało spór handlowy rozpoczęty przez byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Von der Leyen, który kilkakrotnie nazywał prezydenta „Drogim Joe”, powiedział, że wszystkie podobnie myślące gospodarki mogą uczestniczyć w porozumieniu.

Przywódcy G20 zatwierdzili również globalny minimalny podatek od przedsiębiorstw w wysokości 15%, który ministrowie finansów G20 zatwierdzili w lipcu.

Podatek ma na celu zmniejszenie zdolności międzynarodowych korporacji do korzystania z rajów podatkowych do osiągania ogromnych zysków przy jednoczesnym unikaniu podatków w krajach, w których działają.

Przywódcy postawili również sobie za cel zaszczepienie co najmniej 40% populacji każdego kraju przeciwko COVID-19 do końca 2021 r. i 70% do czerwca 2022 r.

Ale Global Citizen powiedział Sky News, że „nie ma planu się tam dostać” i zakwestionował, skąd pochodzą dawki, ponieważ wciąż jest niewiele danych na temat produkcji i dystrybucji szczepionek.