Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

COP26: FIFA podpisuje nowe cele klimatyczne ONZ dla sportu pomimo propozycji co dwa lata mistrzostw świata

Największe turnieje piłkarskie będą teraz rozgrywane pod ścisłą kontrolą klimatu

FIFA zatwierdziła nowe cele w zakresie zmian klimatycznych na konferencji klimatycznej COP26, pomimo rozważania planów organizacji mistrzostw świata co dwa lata.

Cele zostały ogłoszone w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) i obejmują osiągnięcie zera netto do 2040 r. oraz redukcję gazów cieplarnianych o 50% do 2030 r.

Inni sygnatariusze to Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Premier League, BBC Sport i Formuła E.

Zero netto ma miejsce wtedy, gdy firma lub kraj osiąga ogólną równowagę między ilością emitowanego dwutlenku węgla, a dwutlenkiem węgla, który usuwa z atmosfery.

UEFA również podpisała się pod parasolem celów, ale wraz z Formułą 1 nie znajduje się na liście organizacji, które znajdują się na obecnej liście ONZ. Kampania Wyścig do zeraLink zewnętrznyI Sojusz przełomowych inicjatyw netto zero.

W lecie UEFA spotkała się z krytyką za Harmonogram Euro 2020 w 11 krajach Wprowadzenie w tym sezonie Ligi Europy zwiększyło również liczbę klubowych meczów w grupie kontynentalnej o 20%.

To część rosnącej sensacji w piłce nożnej Niektóre organizacje i procedury Nie zgadzała się z zasadami, na których się podpisali.

Podczas gdy FIFA rozważała propozycje organizacji Mistrzostw Świata co dwa lata, wyznaczyła również datę rozszerzenia do 48 drużyn na turniej 2026 w USA i Kanadzie – obie zapewnią wzrost emisji dwutlenku węgla.

Ale prezydent FIFA Gianni Infantino podkreślił zaangażowanie swojej organizacji w osiągnięcie celu zerowego netto ONZ, w tym w przyszłych turniejach.

„Zmiany klimatyczne wpływają na życie całych społeczności” – powiedział. „Piłka nożna nie jest odporna na znaczące zmiany na całym świecie, które mają wpływ na futbol amatorski i elitarny.

„Nasza strategia klimatyczna przedstawia nasz plan ochrony naszej planety i pięknej zwierzyny poprzez redukcję emisji i przeciwdziałanie zmianom klimatu”.

Zapisując się do kampanii Race to Zero, dyrektor generalny Premier League, Richard Masters, powiedział: „Premier League demonstruje swoje zaangażowanie w bardziej zrównoważoną przyszłość.

„Podobnie jak wszystkie sporty, piłka nożna ma moc jednoczenia ludzi i mamy nadzieję, że dzięki naszej pracy i naszemu ogólnemu zaangażowaniu w cele związane ze zmianą klimatu, zachęcimy również fanów piłki nożnej na całym świecie do zastanowienia się, jak mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla”.

Co zostało zastawione?

ten Sport dla ram klimatycznychLink zewnętrzny Został uruchomiony trzy lata temu w Polsce, ale nie miał konkretnych celów, a zamiast tego zobowiązuje sygnatariuszy do przestrzegania pięciu kluczowych zasad, w tym zmniejszenia ogólnego wpływu klimatu i promowania większej odpowiedzialności za środowisko.

READ  Anglia vs Węgry: Trzy Lwy mogą zbliżyć się do finałów Mistrzostw Świata, ale czy Phil Foden utrzyma swoje miejsce w pomocy? | wiadomości piłkarskie

Odzwierciedlało to podejście do szerszego wyzwania, jakim jest doprowadzenie interesariuszy do stołu negocjacyjnego, a zatem nie było oparte na przejrzystości ani odpowiedzialności.

Ogłoszenie w środę oznacza, że ​​wszyscy sygnatariusze pierwotnych ram będą musieli ponownie się zobowiązać – iw ramach zobowiązania wyrazić zgodę na przedstawienie planów konkretnych działań, które podejmą, aby osiągnąć cele, oraz przedłożyć roczny raport z ogólnego postępu.

Zmniejsz emisje dwutlenku węgla o 50% do 2030 r.
zero netto do 2040
Roczne raportowanie postępów i dane dotyczące śladu

Zobowiązanie zostało złożone na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, na której wiele wybitnych osób dyskutuje o roli sportu we wspieraniu celów Porozumienia Paryskiego, międzynarodowego traktatu klimatycznego podpisanego w grudniu 2015 roku.

Patricia Espinosa, Sekretarz Wykonawcza ds. Zmian Klimatu w Organizacji Narodów Zjednoczonych, powiedziała: „Od czasu wprowadzenia przez nas Sport Climate Framework, ponad 280 organizacji sportowych zobowiązało się do osiągnięcia nadrzędnych celów dostosowania sportu do celów Porozumienia Paryskiego.

„Sektor chętnie przyjął wyzwanie, ale także powiedział nam, że chce robić więcej i robić to szybciej”.

MKOl był jednym z pierwszych, którzy zatwierdzili nowe środki, a prezydent Thomas Bach powiedział w zeszłym tygodniu: „Kryzys klimatyczny jest prawdopodobnie największym wyzwaniem stojącym przed ludzkością.

„Poprzez dalsze ograniczanie emisji dwutlenku węgla zwiększamy nasz wkład w osiągnięcie porozumienia paryskiego, śledzimy najnowsze osiągnięcia naukowe związane ze zmianami klimatu i lepiej przyczyniamy się do tego globalnego wysiłku.

„Wzywamy wszystkie inne organizacje sportowe, aby zrobiły to samo”.