Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

COMECE Reflection Day w Laudato Si ’

Ojciec Augusto Zambini-Davis zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa „globalizacji obojętności”.

27 maja ponad 100 osób z całego świata wzięło udział w czwartym „Dniu Refleksji” Laudato Si, który odbył się w tym roku online. Prelegenci przedstawili inspirujące spostrzeżenia, po których nastąpiła wymiana z publicznością na temat długoterminowego myślenia, roli Kościoła i społeczności lokalnych, w oparciu o długofalowe skutki Listu Papieskiego Laudato Si.

Uczestników powitał Kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, Arcybiskup Luksemburga, Prezydent COMECE i Honorowy Prezydent Sojuszu Europejskiego Laudato Si '(ELSi’A). W swoim przemówieniu otwierającym odniósł się do wieloaspektowego kryzysu, przez który przechodzimy, jak możemy być zmianą i marzeniem, którym chcemy żyć. Przypomniał, że możemy uczestniczyć w tworzeniu nowej ścieżki dla ludzkości i być „wspólnotą planetarną” żyjącą w harmonii.

Filozof Roman Krznarik skupił się na koncepcji „dobrego przodka”, krytykując krótką, chroniczną epokę zdominowaną przez tyranię. Zgodnie z tą wizją, aby poradzić sobie z globalnym kryzysem środowiskowym, potrzebujemy długoterminowego myślenia. Jak wskazaliśmy w Laudato Si, musimy myśleć w kategoriach solidarności międzypokoleniowej. Musimy skupić się na celach transcendentnych, takich, które wykraczają poza „ja”. Musimy rozwinąć „nastawienie na dziedzictwo” i musimy przyjąć nowe modele ekonomiczne, takie jak ekonomia pączków, które pozwolą nam rozwijać się w równowadze, tworząc gospodarkę o obiegu zamkniętym wolną od odpadów zamiast gospodarki stale rozwijającej się.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Zdychowski mówił o znaczeniu udziału ludzi i potrzebie zaproszenia naszych polityków. „Nie powinniśmy zasypiać w naszej demokracji”, ale nadal współpracujemy z naszymi politykami i mobilizujemy się do zmian.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z konkretnymi sposobami ożywiania zasad Laudato Si na poziomie lokalnym. Po pierwsze, Dominika Chylewska z Caritas Polska (Inicjatywa Caritas Laudato Si) odzwierciedlała różne reakcje, a także opór, jaki mieli ludzie, gdy po raz pierwszy angażowali się w idee zawarte w publicznym przesłaniu Laudato Si ’. W odpowiedzi rozpoczęli projekt mający na celu zachęcenie katolików w Polsce do podejścia do praktyk środowiskowych, które pokazują związek, jaki już istnieje między ekologią a katolicką edukacją społeczną. Zaczęli od projektów oddolnych, w tym grup młodzieżowych i angażujących ekspertów, aby zapewnić doradztwo zawodowe w tworzeniu kampanii uświadamiających. Jednym z elementów wyciągniętych z tego projektu jest to, że zmiany muszą zostać zainicjowane na poziomie społeczności.

READ  Międzynarodowa Konferencja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowo-Wschodniej”. „Wspólnie la bezpieczeństwa i klimatu”

Ojciec dr Bernd Berman przedstawił OFMCap również lokalną inicjatywę w Münster: obszerny park otwarty dla zwiedzających, który zapewnia przestrzeń do poznania różnorodności biologicznej i pełnego zanurzenia się w naturze oraz spotkania z Bogiem w pięknie Jego stworzenia.

W drugiej części Dnia Refleksji prezentacje z perspektywy Kościoła i Unii Europejskiej pomogły zdefiniować nadrzędne cele i obszary współpracy dla planety Ziemia. Ojciec Augusto Zampini, zastępca sekretarza dykastera watykańskiego ds. Promocji zintegrowanego rozwoju ludzkiego, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z „globalizującą się obojętnością”. Przypomnieliśmy nam, że chociaż polityka musi się radykalnie zmienić, uczciwa transformacja nie powinna odbywać się kosztem ubogich. Nie możemy obciążać tych, którzy już są obciążeni.

Angelo Salsi, kierownik działu w CINEA i odpowiedzialny za program LIFE w Komisji Europejskiej Natura i gospodarka o obiegu zamkniętym, podkreślił znaczenie wyjścia poza logikę zbliżających się strategii politycznych i poszerzenia wizji nawet poza okres pojedynczej ludzkiej egzystencji . W tej długoterminowej wizji wkład i podejście Kościołów oraz nauczanie książki Papieża Franciszka „Laudato Si” może być katalizatorem w dotarciu do ludzi na całym świecie w celu zajęcia się kwestią zmian klimatycznych.

Reprezentując jednego z głównych partnerów ELSi’A jako koordynatora, Sekretarz Generalny Caritas Europa, Maria Nyman, podkreśliła w swoich końcowych uwagach, jak ważne jest, aby nie bać się wymaganych zmian, aczkolwiek drastycznych. Wiemy, że nie jesteśmy w ten sposób sami i musimy sformułować długoterminowy plan, aby nasze marzenie nie pozostało tylko utopią.

Laudato Si Reflection Day jest organizowany przez Europejską Konfederację Laudato Si '(ELSi’A), w skład której wchodzą Caritas Europe, COMECE – Komitet Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej; JESC – Jezuickie Europejskie Centrum Społeczne; CIDSE – Międzynarodowa Wspólnota Katolickich Organizacji Sprawiedliwości Społecznej; GCCM – Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska; Sprawiedliwość i pokój w Europie. Jest to sieć organizacji katolickich, której celem jest dostosowanie całościowego podejścia Laudato Si 'i odpowiedniego nauczania Kościoła do kontekstu europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji Unii Europejskiej. Sojusz stara się syntetyzować i koordynować obecne możliwości organizacji członkowskich w odniesieniu do „zintegrowanej ekologii” i „transformacji środowiska” zaproponowanych przez Papieża Franciszka. Aby skontaktować się z sojuszem, możesz skontaktować się z Cinzią Verzeletti, koordynatorem ELSi’A.

Tagi: Laudato Si ’, COMECE, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, Roman Krznaric, Tomas Zdechovsky, ELSi’A, Dominika Chylewska, Maria Nyman, br. Dr Bernd Beermann, Angelo Salsi, ks. Augusto Zampini,