Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co wydarzyło się w wojnie rosyjsko-ukraińskiej w tym tygodniu? Śledź najważniejsze wiadomości i analizy | Ukraina

Każdego tygodnia podsumowujemy naszą obowiązkową relację z Ukraina Wojna, od wiadomości i funkcji po analizy, dowody wizualne i opinie.

Putin świętuje Dzień Zwycięstwa

Prezydent Rosji Prezydent Rosji Władimir Putin Stado Rocznice zwycięstwa Związku Radzieckiego wokół nazistowskich Niemiec w poniedziałek, gdy siły rosyjskie nasiliły ataki na Ukrainę w jednym z najkrwawszych konfliktów w Europie od II wojny światowej.

Daniel Buffy I Isobel Koszio O tym informowano podczas uroczystości rocznicowych, w tym podczas wiaduktu nad dziewięcioma kopułami katedry św Bazylego w Moskwie z myśliwcami naddźwiękowymi, bombowcami strategicznymi oraz, po raz pierwszy od 2010 r., samolotem dowodzenia Ił-80 „Doomsday”, który nosić szczyt Rosji. Miedź na wypadek wojny nuklearnej. Oferta pojawiła się dwa dni po tym, jak siły rosyjskie zbombardowały wiejską szkołę na wschodzie kraju Ukrainazabijając 60 osób.

Putin wielokrotnie porównywał wojnę w Ukraina o wyzwaniu, przed jakim stanął Związek Radziecki, gdy Adolf Hitler najechał w 1941 roku. Powiedział rosyjskim żołnierzom, że „walczą o to samo, co ich ojcowie i dziadkowie”, używając swojego przemówienia w D-Day uzasadnić swoją inwazję na Ukrainę.

Shawn Walker Przeanalizuj to Lista skarg Putina Zauważył, że w przypadku Zachodu tegoroczna inwazja na Ukrainę utrudniła jego przesłanie, nawet dla wielu jego fanów.

Rosyjskie samoloty nad Placem Czerwonym w Moskwie podczas parad wojskowych w D-Day. Zdjęcie: Oleg Nikishin/Getty Images

W jednym z odcinków Today in Focus, moskiewska korespondentka Andrzej Roth Powiedzieć Michael Safi Ta mowa była Ujawniono dylemat Putina Decyzję, która może podjąć lub złamać jego prezydenturę i spuściznę w Rosji.

Gdyby eskalował konflikt, miałby większe szanse na zwycięstwo, na które początkowo liczył. Ale jeśli to się nie powiedzie, spotka go upokorzenie. Ewentualnie mógłby teraz ogłosić zwycięstwo i starać się załagodzić konflikt. Ale czy ogłaszanie zwycięstwa jest ograniczone i zagrożone tylko odwróceniem sytuacji?

Rosyjskie bombardowania Ukrainy nasiliły się przed defiladą wojskową, w tym m.in bezpośrednie uderzenie W szkole we wschodniej Ukrainie, która została zabita dziesiątki osóbI Daniel Buffy I Isobel Koszio Raport.

Ewakuowani na stałe z Mariupola „nie sądzili, że nam się uda”

Po dwóch miesiącach schronienia w oblężonym Mariupolu, Cywile przybyli do kontrolowanego przez Ukrainę ZaporożaWyczerpany i z niewielkim lub zerowym dobytkiem, raporty Emma Graham Harrison.

Ostatni cywile zostali uratowani z Kompleks roślinny z kutego żelaza Azovstal W Mariupolu w niedzielę dotarła do bezpiecznego terytorium kontrolowanego przez Ukrainę.

Konwój przybył po zmroku do południowo-wschodniego miasta Zaporoża z około 170 ewakuowanymi na pokładzie. W kompleksie Azovstal schroniło się 51 cywilów, a około 120 innych przeszło lub wjechało windą przez miasto do punktu odbioru w zrujnowanym centrum handlowym.

Podróż o długości nieco ponad 200 kilometrów (124 mil) zajęła dwa dni, ponieważ konwój autobusów W rosyjskich punktach kontrolnych godzinami przesłuchiwano głodnych i wyczerpanych mieszkańców.

„Nie sądziłem, że przeżyjemy, więc nie mam żadnych planów na przyszłość” – powiedziała Natalia, która pracowała w fabryce Azovstal i przez ponad dwa miesiące ukrywała się w sieci bunkrów.

Uciekła z kilkoma rysunkami wykonanymi przez dzieci w ich schronie; Organizowała konkursy rysunkowe, aby je zajmować, a zdjęcia zachowywała dla siebie. – Nie zostawiłbym ich, nawet gdyby mnie zastrzelili.

Mężczyźni, kobiety i dzieci jedzący i pijący w namiocie spożywczym w Zaporożu, aby podawać jedzenie ewakuowanym po przybyciu z Mariupola
Mężczyźni, kobiety i dzieci jedzą i piją w namiocie jadalnym w Zaporożu, aby podawać jedzenie ewakuowanym po przybyciu z Mariupola. Zdjęcie: Ed Ram/The Guardian

Rosyjscy żołnierze odmawiają walki na Ukrainie

Kiedy na początku kwietnia żołnierze elitarnej brygady armii rosyjskiej zostali poproszeni o przygotowanie drugiego rozmieszczenia na Ukrainę, w szeregach wybuchł strach – napisał. Bjottera Sawyera.

Jednostka, stacjonująca w czasie pokoju na Dalekim Wschodzie Rosji, po raz pierwszy wkroczyła na Ukrainę z Białorusi, gdy rozpoczęła się wojna. Ale po powrocie do Rosji po pierwszym nieudanym ataku, Odmówili, gdy powiedziano im, że mają wrócić na kolejną trasę frontową.

„Wkrótce stało się jasne, że nie wszyscy z nią współpracowali. Wielu z nas po prostu nie chciało wracać” – powiedział Dmitriy, członek jednostki, który prosił, by nie być wymienianym. „Chcę wrócić do mojej rodziny – nie w trumnie”.

Zniszczone samochody na składowisku pod Kijowem.
Zniszczone samochody na składowisku pod Kijowem. Niektórzy rosyjscy żołnierze niechętnie wracają na linię frontu. Zdjęcia: Aziz Karimov/Supa Images/Rex/Shutterstock

Wraz z ośmioma innymi Dmitriy powiedział swoim dowódcom, że odmówił ponownego przyłączenia się do inwazji. Byli źli. Ale w końcu się uspokoili, ponieważ niewiele mogli zrobić – powiedział.

Odmowa Dmitrija do walki uwydatnia niektóre trudności militarne, z jakimi borykali się rosyjscy wojskowi w wyniku politycznej decyzji Kremla, by nie wypowiadać formalnie wojny Ukrainie – woląc zamiast tego opisywać inwazję, która niedługo odbędzie się w czwartym miesiącu, jako „specjalną”. operacja wojskowa”.

Powołanie prokuratorów w pierwszych procesach o zbrodnie wojenne

Środa, Daniel Buffy I Bjotter Sawyer Ma ekskluzywną historię, która ujawnia, że ​​trzech rosyjskich jeńców wojennych oskarżonych o atakowanie lub zabijanie cywilów oraz żołnierz, który rzekomo zabił mężczyznę przed zgwałceniem jego żony, jest Ma być w doku w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne Konflikt na Ukrainie.

Od początku wojny ukraińska prokuratura, kierowana przez Irinę Venediktovą, odnotowała ponad 10 700 przestępstw, a niewiele spraw zostało już wniesionych lub jest gotowych do wniesienia w przełomowym momencie na dwa miesiące po wojnie. .

Vadim Chesimarin21-letni dowódca czołgu Kantemirovskaya przebywający w areszcie na Ukrainie, pojawił się w piątek w sądzie w Kijowie jako pierwszy, przed którym stanął proces w sprawie domniemanego zabójstwa 68-letniego mężczyzny.

Chesimarin, sierżant, rzekomo walczył w regionie Sumy w północno-wschodniej Ukrainie, kiedy 28 lutego zabił cywila we wsi Czubachiwka. Oskarżany jest o prowadzenie skradzionego samochodu wraz z czterema innymi żołnierzami podczas próby ucieczki przed ukraińskimi bojownikami, a następnie zastrzelenie nieuzbrojonego mężczyzny na rowerze podczas rozmowy przez telefon.

Chesimarin „nakazał zabić cywila, aby nie doniósł o tym ukraińskim obrońcom” – powiedzieli prokuratorzy.

Długi spacer do bezpieczeństwa

Celem było bycie niewidzialnym człowiekiem – mówi 61-letni Igor Bedin. Celem było dryfowanie, jak duch, ze swoją małą walizką zawierającą wóz z zapasami i psem Zhu-Zhu, dziewięcioletnim kundelkiem, przez piekło z oblężonego portowego miasta Mariupol, na pustkowia Ziemie okupowane przez Rosję i do Względnego bezpieczeństwa kontrolowanego przez Ukraińców miasta Zaporoża – tylko 225 kilometrów na piechotę.

Biden omijał kopalnie i przechodził przez zrujnowane mosty ze swoim psem i bagażem, mijając płonące domy oraz mężczyzn i kobiety płaczących opowieściami o śmierci i męczącym cierpieniu. Miał też do czynienia z nerwowymi i szczęśliwymi żołnierzami rosyjskimi. Ale cudem to zrobił i powiedział Daniel Buffy Jego niezwykła historia.

Igor Bidin i jego pies przeszli 225 km z Mariupola w bezpieczne miejsce
Igor Bidin i jego pies przeszli 225 km z Mariupola w bezpieczne miejsce przez strefę konfliktu, obozy filtracyjne i czeczeńskie punkty kontrolne. Zdjęcie: Vincent Mundy/The Guardian

Nasz wizualny przewodnik po inwazji jest regularnie aktualizowany i można go znaleźć tutaj.

READ  Wybory w Portugalii: Socjaliści wygrywają trzecie z rzędu wybory powszechne z całkowitą większością