Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co wiemy o dacie wybuchu wulkanu na Islandii?  |  wiadomości ze świata

Co wiemy o dacie wybuchu wulkanu na Islandii? | wiadomości ze świata

Półwyspem Reykjanes przez dwa tygodnie codziennie nawiedzały setki trzęsień ziemi, a naukowcy ostrzegają, że spadek częstotliwości może oznaczać nadchodzącą erupcję wulkanu.


Środa 15 listopada 2023 o 16:38, Wielka Brytania

Islandia ogłosiła stan nadzwyczajny w oczekiwaniu na erupcję wulkanu, ogłoszono stan wyjątkowy, a prawie 4000 mieszkańców ewakuowano ze swoich domów.

Według Islandzkiego Biura Meteorologicznego istnieje „wysokie” ryzyko erupcji na półwyspie Reykjanes lub w jego pobliżu, około 50 mil od stolicy Reykjaviku.

Region ten był codziennie narażony na setki małych trzęsień ziemi przez ponad dwa tygodnie.

Naukowcy monitorowali gromadzenie się magmy trzy mile pod ziemią.

Oto, co wiemy o tym, kiedy może nastąpić erupcja.

Kiedy może wybuchnąć wulkan?

Według Islandzkiego Biura Meteorologicznego (IMO) prawdopodobieństwo erupcji w Fagradalsfjall w nadchodzących dniach jest „wysokie”.

„Uważamy, że ta infiltracja w rzeczywistości wiruje i obecnie osiąga równowagę tuż pod powierzchnią Ziemi” – powiedział Matthew James Roberts z agencji.

Dodał jednak, że nadal istnieje „ogromna niepewność”. „Czy nastąpi erupcja, a jeśli tak, jakie będą szkody?”

„Na tym etapie nie można dokładnie określić, czy i gdzie magma może przedostać się na powierzchnię” – stwierdziła IMO.

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Doktor Margaret Hartley, wykładowca nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedziała, że ​​aktywność trzęsień ziemi w Fagradalsfjall spadła w ciągu weekendu, „co sugeruje nową fazę przenikania magmy”.

Poprzednie trzęsienia ziemi na tych obszarach „były poprzedzone spadkiem aktywności sejsmicznej, więc niekoniecznie oznacza to, że niepokoje wulkaniczne dobiegają końca”.

We wtorek władze islandzkie uznały, że ryzyko tymczasowo zmniejszyło się na tyle, że mieszkańcy Grindavik mogli na krótko wrócić do swoich domów – w towarzystwie zespołów poszukiwawczo-ratowniczych – w celu odebrania zwierząt domowych i innych rzeczy.

READ  Zamieszki w USA z powodu skazania Kyle'a Rittenhouse'a dzielą naród

Władze podniosły alert lotniczy do koloru pomarańczowego, wskazując na zwiększone ryzyko erupcji wulkanu.

Erupcje wulkanów stanowią poważne zagrożenie dla lotnictwa, ponieważ mogą wyrzucać do atmosfery wysoce ścierny popiół, który może spowodować unieruchomienie silników odrzutowych, uszkodzenie systemów sterowania lotem i zmniejszenie widoczności.

Możesz oglądać transmisję na żywo z Półwyspu Reykjanes Tutaj.

Czytaj więcej:
Co dzieje się pod powierzchnią Islandii?
Jak duża może być erupcja na Islandii?

Jak duże szkody wyrządzi?

Dr Hartley powiedział, że wielkość zakłóceń spowodowanych erupcją będzie zależała od miejsca, w którym magma przebiła powierzchnię oraz od rozmiaru i wzoru erupcji.

Doktor Phil Collins z Uniwersytetu Brunel w Londynie powiedział, że erupcja wulkanu spowoduje problemy dla Islandczyków, zauważył jednak, że byli oni „bardzo dobrze przygotowani i mają duże doświadczenie w radzeniu sobie z erupcjami”.

Dodał: „Jeśli nastąpi erupcja, mogą wystąpić duże strumienie lawy, które mogą zniszczyć domy ludzi i inną infrastrukturę, a także zablokować doliny i zmienić drenaż powierzchniowy”.

Nie oczekuje się, że jakakolwiek erupcja spowoduje chmurę pyłu podobną do tej pozostawionej przez erupcję Eyjafjallajökull w 2010 r., która siała spustoszenie w światowym transporcie lotniczym.

Doktor Dave McGarvey, wulkanolog z Uniwersytetu w Lancaster, powiedział: „Wulkany na półwyspie Reykjanes nie są w stanie wytworzyć niszczycielskich chmur pyłu, które charakteryzowały erupcję Eyjafjallajökull w 2010 roku”.

Powiedział, że wnioski wyciągnięte z tego wydarzenia, nawet podobna erupcja nie będą teraz tak niepokojące.