Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co to jest kapitałowe finansowanie społecznościowe? Dlaczego startupy zajmujące się sprzątaniem i lakierowaniem paznokci proszą Cię o inwestycje | finansowanie osobiste

W zeszłym miesiącu firma Zero Co, zajmująca się ekologicznymi środkami czyszczącymi, pobiła rekord. W ciągu zaledwie 47 minut zebrałem 3 miliony dolarów, korzystając z crowdfundingu kapitałowego – najszybszego podbicia w Australii.

Zero Co nie jest jedyną firmą wykorzystującą finansowanie społecznościowe do pozyskiwania kapitału. Chociaż crowdfunding udziałowy jest dostępny dla firm kapitałowych w Australii od 2018 r., rozkwitł podczas pandemii. Być może widziałeś swoją ulubioną przystań, etyczną markę kosmetyczną lub wegańską firmę spożywczą promującą ją jako sposób na wspieranie ich misji. Birchal, największy broker crowdfundingowy, od czasu swojego uruchomienia zebrał ponad 70 milionów dolarów dla ponad 100 firm. Więc co On jest On ona?

„To proszenie ludzi – dużo, dużo, dużo – o zainwestowanie niewielkich kwot poprzez kupowanie niewielkich ilości akcji w firmie” – mówi profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, Marina Nehme, której badania koncentrują się w szczególności na finansowaniu społecznościowym.

Czy znasz Statuę Wolności? Zbudowali ją? Poprzez finansowanie społecznościowe …Tak więc finansowanie społecznościowe poprzez kapitał jest tą samą koncepcją i odbywa się online”.

Crowdfunding udziałowy pozwala firmom sprzedawać udziały w swoich firmach publicznie, a ceny pakietów mogą sięgać nawet 50 USD. Dla firm jest to sposób na pozyskanie kapitału potrzebnego do wzięcia w życie pomysłu lub pomocy w rozwoju biznesu, a w przeciwieństwie do kredytu bankowego to nieoprocentowane pieniądze, których nie muszą spłacać.

Może być również dobrym narzędziem marketingowym – sposobem na szerzenie wiedzy i tworzenie lojalnych klientów, ponieważ osoby posiadające udział w firmie mają motywację do dalszego jej wspierania.

Dla konsumentów jest to okazja do wcześniejszego zainwestowania, aby uzyskać przystępną cenę – i być może zarobić gdzieś w dół linii. Oczywiście, jak w przypadku wszystkiego, co związane z inwestowaniem, istnieje potencjalne ryzyko. Więc zanim zapłacisz pieniądze, oto co musisz wziąć pod uwagę.

Dobry

Przed kapitałowym finansowaniem społecznościowym inwestycja na wczesnym etapie może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów, a także wymagać dużej ilości papierkowej roboty i stosunkowo wysokiego poziomu wiedzy finansowej. Finansowanie społecznościowe sprawia, że ​​inwestycje kapitałowe na wczesnym etapie są stosunkowo łatwe dla każdego, kto ma połączenie z Internetem, po przystępnej cenie. Inwestycje na wczesnym etapie oznaczają wskakiwanie na podium, gdy firma jest młoda – co oznacza, że ​​możesz cieszyć się dobrym zwrotem finansowym, jeśli biznes dobrze prosperuje.

„Niektóre z tych firm robią bardzo ciekawe i wspaniałe rzeczy”, mówi doradca finansowy Hamish Landreath. Zdjęcie: Limono/Getty Images

To także sposób finansowy – gdzie są twoje usta – sposób na wspieranie idei, w które wierzysz. Wiele firm korzystających z kapitałowego finansowania społecznościowego ma silną misję społeczną – np. Zero Co tworzy produkty mające na celu rozwiązanie globalnego problemu jednorazowych tworzyw sztucznych.

„Oczywiście myślę, że ludzie zwracają się do niego z nadzieją, że dobrze sobie radzi i zarabiają pieniądze” – mówi Hamish Landreth, doradca finansowy w Prosperity Wealth Advisers. „Ale rozmowy, które prowadzę [with clients], Nie chodzi o to, och, chcę zarobić x z tej inwestycji. To jest: „Myślę, że to świetny pomysł, który może zmienić świat, chcę pomóc tej firmie odnieść sukces”.

Jest też nowy czynnik. „Niektóre z tych firm robią bardzo ciekawe i wspaniałe rzeczy”, mówi Landreth. „Bycie współwłaścicielem w browarze nie jest złą rzeczą, aby wdawać się w rozmowę przy grillu”.

Landreth uważa, że ​​możliwość zostania udziałowcem w firmie, którą już kochasz, jest „całkowicie przekonującą propozycją, być może bardziej niż bycie małym udziałowcem w dużym banku”.

Inwestorzy na ogół nie inwestują (lub nie powinni) przeznaczać swoich oszczędności na projekty crowdfundingu kapitałowego. Zgodnie z australijskim ustawodawstwem maksymalna kwota, jaką dana osoba może zainwestować w każdą firmę, wynosi 10 000 USD rocznie, ale ludzie zwykle wydają znacznie mniej. Na przykład w przypadku Zero Co dyrektor generalny Mike Smith twierdzi, że średnia wielkość inwestycji w paczkę wyniosła 1700 USD.

Istnieją również inne zabezpieczenia. Platformy, które ułatwiają kapitałowe finansowanie społecznościowe, muszą dołożyć należytej staranności w stosunku do firm, na które zezwalają.

Matt Vitale, dyrektor generalny Birchal, mówi, że przeprowadzają wszystkie firmy przez „proces strażnika”, aby upewnić się, że kwalifikują się do złożenia oferty finansowania społecznościowego. Obejmuje to upewnienie się, że „wszyscy dyrektorzy i menedżerowie wyższego szczebla mają dobrą opinię i reputację” oraz że wszelkie sprawy podlegające ujawnieniu są wymienione w dokumencie oferty, który muszą zgodnie z prawem złożyć. Po złożeniu wniosku o inwestycję następuje również pięciodniowy okres oczekiwania.

Nehme mówi, że platformy takie jak Birchall mają motywację do wyłączania wątpliwych operatorów, „ponieważ jeśli wiadomo, że są pośrednikami, które przyciągają podejrzane firmy, stracą na inwestorach”.

W sumie: „To naprawdę ryzykowna klasa aktywów”, ostrzega Vitale. „To jest na równi z inwestycją na wczesnym etapie”.

zły

I do rzeczy: inwestorzy crowdfundingu udziałowego muszą zdać sobie sprawę, że jako start-upy projekty, w które inwestują, mają dużą szansę na niepowodzenie.

„Zazwyczaj w ciągu pierwszych pięciu lat duża część z nich zawodzi, na przykład co najmniej połowa”, mówi Neama. Jeśli biznes upadnie, stracisz wszelkie pieniądze, które zainwestowałeś w kapitałową inwestycję crowdfundingową.

Ilustracja przedstawiająca biznesmena trzymającego duże monety w gotówce, podczas gdy traci, zapada się i traci na wartości
Hamish Landreth ostrzega inwestorów, aby nie wkładali tylko tego, co chcą stracić. Zdjęcie: Nuthawut Somsuk / Getty Images

Oto, co stało się z Shebah, uczestniczącą w programie wyłącznie kobietą firmą motoryzacyjną, która zebrała 3 miliony dolarów w ramach crowdfundingu kapitałowego w 2019 i w tym roku. Poszedł do zarządzania wolontariuszami.

Były „dwie firmy”, które korzystały z kapitałowego finansowania społecznościowego i zostały w tyle, mówi Vitale, ale „według rachunków, wskaźnik niepowodzeń nie był tak duży, jak ludzie myśleli”.

Landreth twierdzi, że ograniczenia regulacyjne dotyczące tego, ile możesz zainwestować, sugerują, że jest to postrzegane jako styl inwestowania obarczony wysokim ryzykiem. „Istnieje mechanizm ochronny… aby ludzie nie dali się złapać w wkładanie zbyt wiele w te rzeczy”.

Nawet jeśli firma nie upadnie, jest mało prawdopodobne, że jakiekolwiek pieniądze z kapitałowego finansowania społecznościowego zwrócą się w krótkim okresie. Pieniądze (plus ewentualny zwrot) otrzymasz z powrotem dopiero po sprzedaniu firmy, w którą zainwestowałeś, innej firmie lub notowaniu na giełdzie. Może się to nie zdarzyć przez wiele lat – jeśli w ogóle. Jak ostrzega Nehme: „Nie ma w nich planu szybkiego wzbogacenia się”.

Co najważniejsze, żadne akcje, które kupisz, nie mogą zostać sprzedane. „Naprawdę będziesz uwięziony w tych firmach”, mówi Nehme. „Jeśli kupujesz te akcje, jesteś tam na dłuższą metę”.

Landreth wyjaśnia, że ​​„Kupowanie akcji na giełdzie to… tak zwany rynek wtórny. Ktoś inny zawsze chce od ciebie kupić akcje… więc możesz dużo sprzedać w dowolnym momencie”. W przypadku finansowania społecznościowego poprzez kapitał własny „nie możesz tego zrobić”.

Wszelkie kupowane akcje są również zagrożone „efektem rozwodnienia”. Jeśli firma zdecyduje się sprzedać więcej akcji w ramach innego finansowania społecznościowego giełdowego w ciągu roku lub dwóch, Twoje udziały w firmie zmniejszą się, a wartość Twoich akcji spadnie. „Ale to jest to samo co z [investing in] Która firma”, mówi Grace. „Nie jest wyjątkowa”.

Wreszcie firmy, które korzystają z kapitałowego finansowania społecznościowego, podlegają również niższym wymogom w zakresie ujawniania i raportowania niż tradycyjne kapitałowe.

Aby pozyskać pieniądze z giełdy, firma potrzebuje tak zwanego prospektu, rodzaju oświadczenia informacyjnego, którego przygotowanie może z łatwością kosztować sześć cyfr. Ta kwota pieniędzy jest zaporowa dla małych start-upów, więc rząd australijski zamiast tego wymaga znacznie prostszego dokumentu ujawniającego – takiego, który został sprawdzony przez platformy takie jak Birchal. Dokumenty te są mniej szczegółowe, więc dostarczają mniej informacji potencjalnym inwestorom.

Ponadto spółki te nie podlegają obowiązkowym wymogom ciągłego raportowania dla spółek giełdowych. Ta niska przejrzystość oznacza, że ​​„nie zawsze wiesz, jak dobrze radzi sobie firma”, mówi Landreth. „To może dodać dodatkowe ryzyko”.

dolna linia

Jeśli interesuje Cię finansowanie społecznościowe poprzez akcje, najważniejsze jest, aby wejść z otwartymi oczami.

Nehme mówi, że inwestorzy powinni „zwracać większą uwagę i przeprowadzać więcej badań”, zwłaszcza że wszelkie informacje zawarte w ich dokumencie ujawniającym będą ograniczone.

Spójrz na kondycję finansową firmy, jak długo to działa, jakie zyski osiągnęli i na co zamierzają wykorzystać pieniądze, które zebrali dzięki crowdfundingowi, mówi Landreth.

„Pomocne może być również pytanie, dlaczego firma to robi?” Dodaje.

Dlaczego nie pożyczyć pieniędzy z banku? Jaka jest korzyść z finansowania społecznościowego? Nie jest to ze złego punktu widzenia. Ale czy to tylko dlatego, że jest to inwestycja wysokiego ryzyka i nie mogą pozyskać kapitału z innego źródła? A może jest to dla nich sposób na jednoczesne wprowadzenie na rynek swojego biznesu? “

Landreth ostrzega inwestorów, aby nie wkładali tylko tego, co chcą stracić. Nawet jeśli inwestycja się powiedzie, „prawdopodobnie nie będziesz w stanie odzyskać tych pieniędzy przez kilka lat”.

Dla Naamy najważniejsze jest, aby konsumenci zrozumieli związane z tym ryzyko. „Moim problemem jest to, czy inwestorzy naprawdę doceniają to, w co się pakują?”

„Dopóki wiedzą, że jest to inwestycja długoterminowa i rozumieją związane z nią ryzyko, jest to w porządku, ponieważ podejmują świadomą decyzję”.

READ  Polska liczy na szybkie zakończenie sporu z Unią Europejską o miliardy euro na wyjście z epidemii