Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co się stanie, jeśli Donald Trump zostanie aresztowany?  |  Wiadomości z USA

Co się stanie, jeśli Donald Trump zostanie aresztowany? | Wiadomości z USA

Sky News przygląda się, co może się stać, jeśli Donald Trump zostanie aresztowany, jak przewidział sam były prezydent – ​​w tym, co może oznaczać dla jego próby powrotu do Białego Domu.

przez Niamh Lynch, korespondentka Sky News @ćwierkać


Wtorek, 21 marca 2023, o 17:12, Wielka Brytania

Donald Trump twierdził, że zostanie aresztowany za potajemne płatności pieniężne dla gwiazdy filmów dla dorosłych Stormy Daniels.

Jeśli to prawda w jego twierdzeniach, były prezydent USA może zostać oskarżony przez władze w Nowym Jorku w ciągu kilku dni.

Ale co by się stało, gdyby został postawiony w stan oskarżenia – i jak strony przedstawiłyby swoją sprawę?

Co powiedział Trump

W poście na swojej platformie Truth Social w sobotę, Panie Trump powiedział Oczekuje się, że zostanie aresztowany We wtorek wezwał swoich zwolenników do protestu przeciwko władzom, jeśli zostanie aresztowany i oskarżony.

Wydał długie oświadczenie, w którym opisał śledztwo jako „polityczne polowanie na czarownice, próbujące zdecydowanie wyeliminować głównego kandydata Partii Republikańskiej”.

„Nie zrobiłem absolutnie nic złego”, powiedział, po czym potępił „skorumpowany, skorumpowany i uzbrojony system sprawiedliwości”.

Należy jednak zauważyć, że rzecznik pana Trumpa powiedział, że nie został powiadomiony o żadnym toczącym się aresztowaniu.

Sprawa – że republikanin zapłaciła Daniels pod koniec kampanii prezydenckiej w 2016 roku za jej milczenie w sprawie rzekomego romansu – jest jedną z kilku, które dotyczą Trumpa.

Inne toczące się sprawy obejmują dochodzenie w sprawie ingerencji w wybory w Gruzji i dwa dochodzenia federalne w sprawie jego roli w powstaniu 6 stycznia na Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej:
Co się stało ze stronami Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramie?
Mike Pence nie zobowiąże się do wspierania Trumpa w 2024 roku

Trump ogląda zapasy po nakazie aresztowania

Co zrobi Trump?

READ  Makkawi wspiera naród marokański

Trump oskarżył prokuratora generalnego Manhattanu, Alvina Bragga, demokratę, o atakowanie go w celu uzyskania korzyści politycznych i może podjąć próbę obrony, aby oddalić zarzuty na tej podstawie.

Może również odwołać się, jeśli okres przedawnienia – w tym przypadku pięć lat – wygasł.

Ale w Nowym Jorku przedawnienie może zostać przedłużone, jeśli pozwany jest poza stanem – Trump może argumentować, że nie powinien mieć zastosowania jako prezydent Stanów Zjednoczonych.

Politycznie, jak potencjalny akt oskarżenia może wpłynąć na szanse pana Trumpa na start Wybory prezydenckie w 2024 roku niejasny.

Kliknij, aby zasubskrybować Sky News Daily, gdziekolwiek znajdziesz swój podcast

Może być pierwszym byłym prezydentem USA, który stanie przed procesem karnym – tak jak sondaże pokazują, że jest liderem innych potencjalnych pretendentów do nominacji GOP, w tym kontrowersyjnego gubernatora Florydy Rona DeSantisa.

Może to doprowadzić do bezprecedensowej sytuacji, w której Trump będzie ścigany podczas kampanii w 2024 roku.

Gdyby został wybrany, nie miałby uprawnień do oczyszczenia się z zarzutów karnych.

W każdym razie adwokat pana Trumpa, Joe Tacubina, powiedział w piątek CNBC, że podda się, jeśli zostanie oskarżony. Jeśli odmówi przybycia dobrowolnie, prokuratorzy mogą wystąpić o jego ekstradycję z Florydy, gdzie obecnie mieszka.

Jak na ironię, jako konserwatysta, DeSantis zwykle musi wyrazić formalną zgodę na ekstradycję.

Czytaj więcej:
Aresztowanie Trumpa „będzie motywowane politycznie”

Trump powołuje się na V w filmie z Depozycji z 2022 r

Co zrobią powodowie?

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie spędziło prawie pięć lat na dochodzeniu w sprawie pana Trumpa.

Złożyła przed wielką ławą przysięgłych w Nowym Jorku zeznania dotyczące wypłaty Danielsowi 114 000 funtów (130 000 dolarów) w ostatnich dniach kampanii prezydenckiej w 2016 roku.

Kwota została rzekomo zapłacona za milczenie Daniels na temat romansu między nią a panem Trumpem.

READ  Reporter, który opublikował historię dzieci dziesięciu matek „przepraszam” po tym, jak okazała się niepoprawna - wiadomości ze świata

Trump zaprzeczył sprawie i oskarżył Danielsa o wymuszenie.

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Każdy akt oskarżenia z biura prokuratora generalnego wymagałby od Trumpa udania się do jego biura w Nowym Jorku w celu poddania się.

Ale prawnicy Trumpa prawdopodobnie ustalą datę i godzinę z władzami, ponieważ jest to kwestia umysłowa. Następnie zostaną mu zrobione zdjęcia i odciski palców, zanim pojawi się w sądzie.

Trump może również zostać oskarżony o fałszowanie dokumentacji biznesowej – co zwykle klasyfikowane jest jako wykroczenie – po dokonaniu płatności na rzecz swojego byłego adwokata Michaela Cohena, które zostały błędnie zarejestrowane jako przysługi prawne.

Aby podnieść sprawę do rangi przestępstwa, prokuratorzy musieliby pokazać panu Trumpowi sfałszowane akta, aby ukryć drugie przestępstwo.

W każdym razie eksperci prawni oszacowali, że jakikolwiek proces byłego prezydenta USA potrwa ponad rok.

Dlatego jeśli tak się stanie, może to zbiec się z ostatnimi miesiącami wyborów w 2024 r., w których Trump zabiega o kontrowersyjny powrót do Białego Domu.