Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co się stanie, gdy znajdziemy kosmitów?  Pentagon ma plan — i możesz przegapić więcej kosmicznych historii

Co się stanie, gdy znajdziemy kosmitów? Pentagon ma plan — i możesz przegapić więcej kosmicznych historii

Witamy w This Week in Outer Space, gdzie znajdziesz zestawienie najlepszych relacji kosmicznych z Yahoo News i naszych partnerów z ostatniego tygodnia. W zeszłym tygodniu usiedliśmy z Tomem Zelliburem, dyrektorem generalnym Space Foundation, aby przedyskutować, dlaczego Stany Zjednoczone powinny poważniej traktować przestrzeń kosmiczną. W tym tygodniu mamy wszystkie historie, które mogłeś przegapić, gdy obserwowałeś, jak statek kosmiczny SpaceX ma ekstrawagancką, kosztowną wypłatę po starcie: pierwsze hybrydowe zaćmienie Słońca w tej dekadzie, Pentagon rozmawiający o UFO w Kongresie i spotkanie przemysłu kosmicznego rozmawiać o sklepie. Ale najpierw słowo o tym „nieplanowanym szybkim rozstaniu”.

Lot testowy statku kosmicznego nawiązuje do długiej tradycji eksplozji SpaceX

Najważniejszą wiadomością z kosmosu w tym tygodniu było… Uruchomienie i późniejsza eksplozja Rakieta statku kosmicznego SpaceX. Po poniedziałkowym opóźnieniu załoga Starbase w Boca Chica Beach w Teksasie dostała zgodę na rozpalenie w czwartek rano. I przez pierwsze dwie minuty wszystko szło naprawdę dobrze. Rakiety wspomagające wykonały swoją pracę i zdjęły statek kosmiczny z platformy startowej i wzbiły się w przestworza. Potem wszystko zaczęło się psuć, gdy Starship rozpoczął „manewr odwrócenia”, aby oddzielić się od swoich dopalaczy.

Zgodnie z planem misji, dopalacze miały się rozdzielić, a następnie uruchomić wewnętrzne silniki Starshipa i zabrać go w podróż dookoła planety. Zamiast tego wzmacniacze pozostały połączone, a całość nadal się wahała, aż przeszła „nieplanowany szybki demontaż” – co jest dobrym sposobem na powiedzenie, że eksplodowała.

Niezupełnie wynik Musk i spółka mieli nadzieję Ale żeby być uczciwym, samo podniesienie czegoś z ziemi jest sporym osiągnięciem. Na szczęście nikt nie został ranny, chociaż pod miejscem wybuchu zaparkowany był minibus Nie miał szczęścia.

Pentagon twierdzi, że nie znalazł obcych, ale na wszelki wypadek ma plan

W środę Senacka Komisja Sił Zbrojnych spotkała się z człowiekiem odpowiedzialnym za śledzenie UFO dla Pentagonu. Sean Kirkpatrick, szef All Area Resolution Office (ARRO) w Departamencie Obrony, zeznał, że tak, rzeczywiście Wiele udokumentowanych przykładów nieznanych zjawisk pogodowych. Przynajmniej jak dotąd nie ma dowodów na to, że którekolwiek ze spotkań badanych przez zespół Kirkpatricka dotyczyło w jakikolwiek sposób gości z innej planety.

READ  Europa, jądro oceanicznego księżyca Jowisza, może być niekompletna

„W naszych badaniach ARRO nie znalazło dotychczas żadnych wiarygodnych dowodów na pozaziemską aktywność, pozaziemską technologię lub rzeczy, które sprzeciwiają się znanym prawom fizyki” – powiedział Kirkpatrick. Istnieje jednak plan na wypadek wykrycia aktywności obcych.

Kirkpatrick zeznał: „Jeśli kiedykolwiek zostaną uzyskane wystarczające dane naukowe, że napotkany UAP można wytłumaczyć jedynie pozaziemskim pochodzeniem, jesteśmy zobowiązani do współpracy z naszymi partnerami międzyagencyjnymi w NASA, aby odpowiednio zgłosić nasze odkrycia kierownictwu rządu USA”.

Czy to oznacza, że ​​opinia publiczna się o tym dowie? Twoje domysły są równie dobre jak nasze.

Przypomnienie: Nie patrz bezpośrednio na słońce

Podekscytowany mężczyzna używa tekturowych okularów ochronnych, by patrzeć na słońce.

Mężczyzna nosi gogle, aby zobaczyć hybrydowe zaćmienie słońca w Dżakarcie w Indonezji w czwartek, przecinając również Timor Wschodni i odległe części Australii. (Tatan Syuflan/AP)

W tym tygodniu nad południowym Pacyfikiem zaobserwowano również pierwsze hybrydowe zaćmienie Słońca od prawie 10 lat. Przez kilka chwil księżyc przechodził bezpośrednio przed słońcem, rzucając cienie na Indonezję, Timor Wschodni i Australię Zachodnią, po czym przeszedł w częściowe zaćmienie, a promienie słoneczne pojawiły się z tyłu. Podczas gdy idealnym miejscem do obserwacji zaćmienia był środek oceanu, tysiące szczęśliwców wyposażonych w specjalne urządzenia ochronne było w stanie je dostrzec. Następne hybrydowe zaćmienie nastąpi dopiero w 2031 roku, ale jeśli znajdziesz się w miejscu, w którym możesz je zobaczyć, nie patrz na nie bezpośrednio.

Najbardziej towarzyski okres w roku w branży kosmicznej

Wreszcie Space Foundation zorganizowała w tym tygodniu doroczne Sympozjum Kosmiczne w Colorado Springs w Kolorado. Podczas czterodniowej konferencji około 13 000 uczestników i ponad 200 wystawców zebrało się, aby porozmawiać o najpilniejszych problemach globalnego ekosystemu kosmicznego. Między rozmowami o takich rzeczach jak przyszłość wojny kosmicznej i miksery sieciowe Młode i obiecujące miejscaKorporacja Kosmiczna Uhonorowanie najlepszych i najzdolniejszych naukowców zajmujących się kosmosem. Nagrody obejmują nagrodę za całokształt twórczości dla Dana Goldena, najdłużej pracującego administratora NASA, nagrodę za eksplorację kosmosu przyznaną zespołowi stojącemu za Teleskopem Jamesa Webba, nagrodę za osiągnięcia w kosmosie zdobytą przez program NASA DART oraz nagrodę Public Outreach Award dla US Postal Service . .

READ  Satelita NASA pokazujący, jak możemy śledzić lokalne emisje dwutlenku węgla z kosmosu: ScienceAlert

Niestety, nie ma nagrody za „Najlepsze cotygodniowe podsumowanie kosmosu”. Jeśli tak, jestem pewien, że nominacja byłaby dla mnie zaszczytem.

Runda bonusowa! Więcej kosmicznych wiadomości od naszych partnerów

Dwa zdjęcia świecącego pierścienia na ciemnym tle, pierwszy z oznaczeniem EHT 2019, który jest grubszy i nieco bardziej rozmyty, a drugi z oznaczeniem Primo, ostrzejszy.

Po lewej pokazano supermasywną czarną dziurę, pierwotnie sfotografowaną w 2019 roku; Po prawej stronie pokazano nowy obraz wygenerowany przez algorytm PRIMO przy użyciu tego samego zestawu danych. (Mederos i in. 2023/Handout za pośrednictwem Reuters)

Pamiętasz to ziarniste zdjęcie czarnej dziury z 2019 roku? Właśnie zyskał duży rozbłysk dzięki sztucznej inteligencji, a Aaron McDade z Business Insider ma pełną historię.

Co idzie w górę, musi spaść. Gizmodo’s Passant Rabie opowiada historię nieistniejącego satelity NASA, który zakończył swoją emeryturę, rozpadając się nad Ziemią.

Teresa Poltarova ze Space.com ma szczegóły i zdjęcia koncepcji Airbusa dotyczącej luksusowej nowej stacji kosmicznej ze sztuczną grawitacją. Nasze marzenie science-fiction Mycie włosów w kosmosie Nie będąc zbyt dużym problemem, jest teraz o krok bliżej rzeczywistości.

Last but not least: Fox Weather oferuje wewnętrzne spojrzenie na premierę Gigantyczny balon NASA z Nowej Zelandii. Piętno otaczające gigantyczne balony unoszące się na całym świecie musiało zniknąć.

(Ilustracja na okładce: Yahoo News Visuals / Zdjęcie: Getty Images)