Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

co czytasz?  – Carnegie Europa

co czytasz? – Carnegie Europa

Guy ChazanSzef berlińskiego biura Financial Times

literatura faktu

spadek mocy przez Robina Aleksandra. Fascynujący opis ostatniej kadencji Merkel, biorąc pod uwagę upadek Annegret Kramp-Karrenbauer, walkę o władzę Armina Lascheta/Marcusa Södera oraz wzloty i upadki pandemii, które mogą ostatecznie ukształtować polityczne dziedzictwo Merkel.

Wyimaginowany

pasażerUlrich Alexander Buchwitzpasażer). Przejmujący opis losu niemieckich Żydów bezpośrednio po Nocy Kryształowej. Bohaterem jest biznesmen, który desperacko próbuje opuścić Niemcy z nienaruszonym majątkiem i utknął w pociągu donikąd.

Film, serial, podcast, wystawa, recital

ojciecAnthony Hopkins jest genialny jako człowiek z demencją. To całkowicie zagmatwany i niepokojący film, który umieszcza cię w głowie kogoś, kto ma Alzheimera i stopniowo traci kontrolę nad rzeczywistością.

klacz Wschodnie MiastoPięknie skalibrowany, złożony i subtelny dramat, z wybitną rolą Kate Winslet w roli małomiasteczkowej detektyw próbującej rozwiązać lokalne morderstwo.

poczucie winy, przyjemność

TIK Tok Mogę śmiało powiedzieć, że bez śmiesznych, irytujących, zabawnych i uzależniających filmów TikTok nie mógłbym przejść przez blokadę z moim zdrowym rozsądkiem.

Gwendolyn SasseDyrektor Ośrodka Studiów Wschodnioeuropejskich i Międzynarodowych (ZOiS)

fantazja i rzeczywistość

Pierwsza powieść Olgi Grigasnawy Wszyscy Rosjanie kochają brzozy O upartej młodej imigrantce, która przeprowadza się z Azerbejdżanu do Niemiec, do Izraela i napotyka wszystko pomiędzy. Niedawno opublikowany artykuł Grjasnowej Siła wielojęzyczności (Dostępne tylko na razie W Niemczech) subtelnie wyjaśnia związek między językiem, tożsamością i wielojęzycznością jako nową, ale niedocenianą normą.

Film, serial, podcast, wystawa, recital

Oryginalny— niemiecko-amerykański miniserial w serwisie Netflix. Oparty na autobiografii Deborah Feldman z 2012 roku i przełączaniu się między angielskim, jidysz i niemieckim, serial śledzi podróż młodej kobiety z ortodoksyjnej społeczności żydowskiej na Brooklynie, która próbuje ponownie zintegrować się z nowym życiem w Berlinie.

Jeśli chodzi o wystawy, dla każdego, kto przejeżdża przez Berlin latem/jesienią:

  • Cykl Birkenau By Gerhard Richter, wystawiony w Starej Galerii Narodowej, uchwycił proces zapamiętywania poprzez misterne, warstwowe obrazy i lustra, które odzwierciedlają interakcję widza z dziełem.
  • Osądźcie sami: tych, którzy się spóźniają i zbyt mocno krytykują Forum Humboldta W końcu otwiera swoje podwoje w lipcu. Wśród pierwszych wystaw jest wystawa prezentująca idee, metody i wyniki badań naukowych, które powstały we współpracy z lokalnymi instytucjami akademickimi.
READ  Woody Allen składa hołd „Bardzo szczęśliwemu życiu”, prezentując swój 50. film; Japoński Hamaguchi odradza się filmem o mrocznej naturze i nie tylko

Piotr BarmanWizyta u stypendysty w Carnegie Europe

literatura faktu

Ucieczka z gettaNapisane przez Johna Carra. Niezwykły ojciec Johna Carra, Kym, jest polskim Żydem, który zabił 13-letniego nazistowskiego strażnika, aby uciec z warszawskiego getta. Wylądował w Wielkiej Brytanii i wstąpił do armii brytyjskiej, unikając schwytania w Polsce, Niemczech i Francji, by przez Hiszpanię dotrzeć do Gibraltaru. Lata dokładnych badań pozwoliły Johnowi poskładać całą historię w całość. Bardziej ekscytujące jest bycie prawdziwym. Przeczytałem jeden z kilkuset egzemplarzy opublikowanych na początku tego roku. Wcale mnie nie dziwi, że książka już się rozpoczęła. Niedługo zostanie ponownie opublikowany w Wielkiej Brytanii przez Hoddera (wielkiego gracza w świecie książki), został również sprzedany do USA i przetłumaczony w całej Europie – w tym oczywiście w Polsce. Ukazuje się również wersja audio, którą czytał wielki aktor Simon Russell Beale.

Wyimaginowany

Władca Pierścieni przez JRR Tolkiena. Pół wieku po zakupie książki zacząłem ją czytać.

Film, serial, podcast, wystawa, recital

Notacja dźwiękowa: Co dalej? Żywe, na wpół regularne spojrzenie na nowe wynalazki i innowacje – oraz na ludzi, którzy za nimi stoją – które będą kształtować naszą przyszłość. Wybrałbym to, nawet gdyby mój syn Robert nie był jednym z prezenterów.

poczucie winy, przyjemność

Masło orzechowe zmieszane z marmitem. Myślałem, że mój fetysz jest niezwykły – ale najwyraźniej tak nie jest: po latach mieszania tych dwóch na tosty, mogę teraz kupić słoiki nektaru gotowe do zmieszania.

Thomas de WalSenior Fellow w Carnegie Europe

literatura faktu

Mam nadzieję, że nie jestem jedyną osobą w tej epidemii, która ma na biurku i stoliku nocnym wiele cennych, ale długich, na wpół przeczytanych książek. Dlatego jestem wdzięczny za krótkie książki.

Stephen Johnson Jak Szostakowicz zmienił moje zdanie? Moją ulubioną krótką książką w zeszłym roku była wspaniała medytacja na temat muzyki, systemu sowieckiego, a także historia o tym, jak Szostakowicz pomógł Johnsonowi radzić sobie z ciężką depresją.

READ  Brexit wyrzucił Polaków. Rekordowy spadek w Wielkiej Brytanii

Jeśli mogę nominować członka rodziny, Nowe epidemie, stara polityka Napisany przez mojego brata Alexa de Waala, to krótka wycieczka po siłach zajmujących się historią nieudanych reakcji politycznych na epidemie, od cholery, AIDS, Ebola, a teraz na koronawirusa.

Film, serial, podcast, wystawa, recital

Radio to ostatnio dwaj ulubieni towarzysze podcastów z elementem tajemniczości, który mnie wciągnął.

w Znajdź Nataszę Jake Warren dowiaduje się, jak jego matka pojechała do Leningradu w latach 70. na stypendium na balet w Kirowie, zachorowała i została uratowana przez dziewczynę o imieniu Natasha, a potem poszła za Natashą.

Nie ma nocy aż do zmroku Od Davida Vaughana opowiada o tym, jak otwarcie rodzinnej skrzyni w Oksfordzie ujawnia ukrytą historię czeskiej żydowskiej rodziny, której jeden z członków uciekł na wygnanie do Anglii.

poczucie winy, przyjemność

Eva Ibbotson jest idealną pisarką, która potrafi uciec przed zamknięciem. Dzieliłem się jej cudownie zabawnymi powieściami między Austrią a Anglią przed wojną i wszyscy, od mojej nastoletniej córki po mojego dziewięćdziesięciodwuletniego ojca, ją kochali. Tak więc, z przyjemnością informuję, czy spotkałeś przyjaciela, który jest więźniem politycznym w Turcji, który miał kilka chwil wytchnienia od Ibbotsona magiczne psalmy, który wysłałem mu do odczytania w celi więziennej.

Carl BildtWspółprzewodniczący Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych

bez wyobraźni

mąż stanu z EuropyBiografia Sir Edwarda Graya. przez TG Otte.

Machiavelli: jego życie i czasy. przez Aleksandra Lee.

Wyimaginowany

Zwykle wybieram z półek przypadkowy klasyk. martwe dusze Przychodzi mi na myśl Nikołaj Gogol.

Film, serial, podcast, wystawa, recital

Znaleziono serial telewizyjny o życiu społecznym w Singapurze podczas inwazji Japończyków. Szwedzka telewizja.

Saime ÖzçürümezProfesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Politycznych i Administracji Publicznej Uniwersytetu Bilkent

Film, serial, podcast, wystawa, recital

READ  Przewodnik po Pittsburghu: Strip łączy to, co najlepsze ze starego i nowego

podcasty Rozmowa z nieznajomymi: co powinniśmy wiedzieć o ludziach, których nie znamy, 2019, Malcolm Gladwell.

W jaki sposób sposoby i okoliczności, w jakich dowiadujemy się o obcych, wpływają na nasze interakcje z nimi oraz na nasze postrzeganie siebie i dlaczego? Relacja Gladwella z jego poszukiwań odpowiedzi na takie pytania jest często niepokojąca i rzadko uspokajająca. Chociaż wydaje się to częstym zjawiskiem w naszym wysoce zglobalizowanym codziennym życiu, poznanie kogoś jest bardziej skomplikowane niż kiedykolwiek.