Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co by było, gdyby dinozaury nie wyginęły?  Dlaczego nasz świat może wyglądać tak inaczej

Co by było, gdyby dinozaury nie wyginęły? Dlaczego nasz świat może wyglądać tak inaczej

Dinozaury i gigantyczne ssaki w czasie. Źródło: Nick Longrich

Sześćdziesiąt sześć milionów lat temu asteroida mocno uderzyła w Ziemię 10 miliardów bomb atomowych I zmienił kierunek rozwoju. The Niebo pociemniało A rośliny przestały fotosyntezować. Rośliny umarły, a potem zwierzęta, które się nimi żywiły. Łańcuch pokarmowy się załamał. na mnie 90% wszystkich typów zniknął. Kiedy opadł kurz, wszyscy oprócz dinozaurów wiązka ptaków Wyginąć.


Ale to katastrofalne wydarzenie ewolucja człowieka możliwy. Reszta ssaków, w tym kilka, rozwijała się pierwotne naczelne które rozwinie się w nas.

Wyobraź sobie, że asteroida chybiła i dinozaury przeżył. Wyobraź sobie wysoko rozwinięte ptaki drapieżne powiewające swoją flagą na Księżycu. Dinozaury, odkrywanie teorii względności lub omawianie hipotetycznego świata, w którym ssaki niesamowicie zdominowały Ziemię.

Może to brzmieć jak kiepskie science fiction, ale rodzi kilka głębokich filozoficznych pytań na ten temat ewoluował. Czy ludzkość jest tu przypadkiem, czy też ewolucja inteligentnych użytkowników narzędzi jest nieunikniona?

Mózgi, narzędzia, język i duże grupy społeczne czynią z nas dominujący gatunek na planecie Ziemia. Na siedmiu kontynentach żyje 8 miliardów zdrowych na umyśle ludzi. Na wagę, tam Więcej ludzi niż wszystkich dzikich zwierząt.

mamy Modyfikacja połowy terenu się wyżywić. Możesz kłócić się ze stworzeniami takimi jak ludzie Na pewno będzie ewoluować.

W latach 80-tych paleontolog Dale’a Russella zasugerował Eksperyment myślowy W którym Mięsożerne dinozaury przekształciły się w sprytne narzędzie. Ten „tyranozaur” miał duże mózgi z przeciwległymi kciukami i chodził wyprostowany.

Nie jest to niemożliwe, ale mało prawdopodobne. Biologia zwierzęcia wyznacza kierunek jego rozwoju. Twój punkt początkowy ogranicza punkty końcowe.

Gdybyś rzucił studia, prawdopodobnie byś nie był mózg Chirurg, prawnik lub naukowiec rakietowy w NASA. Ale możesz być artystą, aktorem lub przedsiębiorcą. Ścieżki, którymi podążamy w życiu, otwierają jedne drzwi, a inne zamykają. Dotyczy to również ewolucji.

Co by było, gdyby dinozaury nie wyginęły?  Dlaczego nasz świat może wyglądać tak inaczej

Rozmiar mózgu a masa ciała dinozaurów, ssaków i ptaków. Źródło: Nick Longrich

Rozważ rozmiary dinozaurów. początek okresu jurajskiego, Dinozaury zauropodówBrontozaur i jego krewni Ewoluowały w gigantów od 30 do 50 ton Jego długość sięga 30 metrów – dziesięć razy więcej niż waga słonia i długość płetwala błękitnego. Działo się tak w wielu grupach, m.in diplodoksyBrachiozaury Turiasauridaei Mamenchizaury i tytanozaury.

Działo się to na różnych kontynentach, w różnych czasach iw różnych klimatach, od pustyń po lasy deszczowe. Ale inne dinozaury, które żyły w tych środowiskach, nie stały się superolbrzymami.

Wspólnym wątkiem łączącym te zwierzęta było to, że były to zauropody. Coś o anatomii zauropodów –płucapuste kości z Wysoki stosunek wytrzymałości do masymetabolizm lub Wszystkie z tych rzeczyOdblokuj ich potencjał ewolucyjny. Pozwolił im rosnąć w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano u dzikiego zwierzęcia, a przynajmniej nigdy później.

Podobnie, Mięsożerne dinozaury Ogromne, dziesięciometrowe, wielotonowe drapieżniki ewoluowały w kółko. ponad 100 milionów lat, megalozauryi allozauri karcharodontozauryi nowo narodzony Wreszcie tyranozaury Olbrzymie wyewoluowane drapieżniki.

Dinozaury dobrze radziły sobie z dużymi ciałami. Wielkie mózgi Niewiele. Dinozaury wykazywały słabą tendencję wzrostową objętość mózgu nadgodziny. Dinozaury jurajskie, takie jak allozaur, stegozaur i brachiozaur Miał małe mózgi.

W późnej kredzie, 80 milionów lat później, tyranozaury Ptaki kaczki wyewoluowały większe mózgi. Jednak pomimo swoich rozmiarów mózg tyranozaura nadal waży zaledwie 400 gramów. Mózg Velociraptora ważył 15 gramów. Przeciętny ludzki mózg waży 1,3 kilograma.

Dinozaury wkroczyły z czasem w nowe domeny. Drobne zwierzęta roślinożerne stały się bardziej powszechne, a ptaki zróżnicowane. Długonogie formy wyewoluowały później, co sugeruje wyścig zbrojeń między szybkonogimi drapieżnikami a ich ofiarami.

Wydaje się, że dinozaury mają coraz bardziej złożone życie społeczne. Zaczęli żyć stada i ewoluował wyszukane rogi walczyć i pokazywać. Jednak dinozaury wydają się w większości powtarzać, ewoluując w gigantycznych roślinożerców i mięsożerców o małych mózgach.

Istnieje prawie 100 milionów lat historii dinozaurów, co sugeruje, że zrobiliby coś radykalnie innego, gdyby asteroida nie interweniowała. Prawdopodobnie nadal mamy tych gigantycznych roślinożerców o długich szyjach i drapieżników podobnych do tyranozaurów.

Co by było, gdyby dinozaury nie wyginęły?  Dlaczego nasz świat może wyglądać tak inaczej

Lew tamarynowy, małpa z Ameryki Południowej. Źródło: Wikipedia

Mogli wyewoluować nieco większe mózgi, ale niewiele jest dowodów na to, że wyewoluowali w geniuszy. Jest również mało prawdopodobne, aby ssaki je wyparły. Dinozaury zmonopolizowały swoje siedliska do końca, gdy uderzyła asteroida.

Tymczasem ssaki miały różne ograniczenia. Nigdy nie wyewoluowały gigantycznych roślinożerców i mięsożerców. Ale rozwinęli wielkie mózgi w kółko. Megamózgi (większe lub większe niż nasz) wyewoluowały u orków, kaszalotów, fiszbinowców, słoni, gepardów i małp.

Obecnie niewielu potomków dinozaurów — ptaków, takich jak wrony i papugi — ma je złożone umysły. Mogą go używać NarzędziaI mówienie i liczenie. Ale to ssaki, takie jak małpy, słonie i delfiny, wykształciły największe mózgi i najbardziej złożone zachowania.

Czy eliminacja dinozaurów gwarantuje ewolucję inteligencji ssaków?

Cóż, może nie.

Punkty początkowe mogą ograniczać punkty końcowe, ale też ich nie gwarantują. Steve’a Jobsa, Billa Gatesa i Marka Zuckerberga Wszyscy rzucili studia. Ale gdyby rezygnacja automatycznie uczyniła cię miliarderem, każdy, kto porzucił studia, byłby bogaty. Nawet jeśli zaczynasz we właściwym miejscu, potrzebujesz szans i szczęścia.

Historia ewolucji małp wskazuje, że nasza ewolucja wcale nie była deterministyczna. W Afryce naczelne ewoluowały już w małpy o dużych mózgach i nie tylko 7 milionów latwyprodukowany współcześni ludzie. Ale ewolucja naczelnych gdzie indziej obrała bardzo różne ścieżki.

Kiedy małpy przybyły do ​​​​Ameryki Południowej 35 milionów lat temu, właśnie ewoluowały w więcej gatunków małp. Naczelne przybyły do ​​Ameryki Północnej co najmniej trzy razy. 55 milionów lat temui 50 milionów lat temuI 20 milionów lat temu. Jednak nie ewoluowały w gatunek produkujący broń nuklearną i smartfony. Zamiast tego, z powodów, których nie rozumiemy, wymarły.

W Afryce i tylko w Afryce ewolucja naczelnych obrała wyjątkowy kierunek. Coś o zwierzętach, roślinach i geografii Afryki prowadził ewolucję małp: naziemne, duże ciało, duże mózgii Używanie narzędzi naczelne ssaki. Nawet po wyginięciu dinozaurów nasza ewolucja wymagała odpowiedniego połączenia przypadku i szczęścia.

Wstęp do
Rozmowa

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.Rozmowa

cytat: A co by było, gdyby dinozaury nie wyginęły? Why Our World Might Look So Different (2022, 26 listopada), pobrano 26 listopada 2022 z https://phys.org/news/2022-11-dinosaurs-hadnt-extinct-world.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkimi uczciwymi transakcjami do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Dowódca dywizjonu RAF Coningsby w kokpicie pierwszego w historii brytyjskiego startu kosmicznego