Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„C’mon C’mon” zdobywa I nagrodę na Festiwalu EnergaCamerimage

„C’mon C’mon” zdobywa I nagrodę na Festiwalu EnergaCamerimage

Światy drogi i fantazji królowały na 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage w sobotę, wygrywając po tygodniu mini, ale porywających wydarzeń filmowych, seminariów i pokazów poświęconych kinematografii.

Nakręcony przez Robbiego Ryana i wyreżyserowany przez Mike’a Millsa „C’mon C’mon” zdobył tegoroczną Złotą Żabę. Film opowiadający historię dziennikarza radiowego, który jeździł między amerykańskimi miastami ze swoim dziewięcioletnim siostrzeńcem Jesse, zachwycił jurorów swoim czarno-białym wizerunkiem, jednym z najlepszych rywali monochromatycznych.

Ryan, chwalony za „delikatne i skromne oko” oraz „kino, które dotyka duszy”, został zaakceptowany w teledysku z filmu nakręconego na Węgrzech, nazywając „C’mon C’mon” „małym filmem”. przed pandemią COVID przez załogę, która „podróżuje jak cyrk”.

Buzz powstał na początku „Tragedii Makbeta” Joela Coena, którą sfotografował Bruno Delbonnel, który zdobył Srebrną Żabę za portrety opisane przez jury jako „bolesne w swojej prostocie” za wyjątkową adaptację klasycznego stylu Szekspira. .

Inny ważny pretendent do nagrody, nakręcony przez Harrisa Zamparlucosa, „Belfast” Kennetha Branagha, nakręcony przez Harrisa Zamparlucosa, wypełnił główną salę festiwalową w Centrum Kultury Science Fiction Jordankego, a publiczność zasypywała duet reżyser-DP z pytaniami.

„Dune”, epicka adaptacja powieści science-fiction Franka Herberta, grana przez Grega Frasera i wyreżyserowana przez Denisa Villeneuve, przyjęła rolę „Brązowej żaby”.

Villeneuve został również uhonorowany Nagrodą Specjalną EnergaCamerimage za Wybitną Reżyserię, a jego kariera zainspirowana filmami Krzysztofa Kieślowskiego i jego operatora Sławomira Idziaka. Przypisał także wszystkim współpracownikom, z którymi pracował, w tym ostatnio Fraserowi w „Dune” i Rogerowi Dickensowi w „Blade Runner 2049”, dodając: „Kino na żywo”.

W Konkursie Dokumentalnym filmy przyznały jurorom „Niesamowitą podróż dookoła świata”, według jury, które przyznało pierwszą nagrodę filmowi „Mój głos będzie z tobą” nakręcony przez Tristana Gallanda w reżyserii Bruno Tracka. Film śledzi lekarzy ze szpitala St-Luc w Brukseli, którzy wykonują niesamowitą pracę hipnozy, prezentując zdjęcia z „niewiarygodną wrażliwością”, z którą „postacie czuły się z tak głęboką precyzją”.

READ  Mercedes Shift Motion: dobrze! Fani są w ciągłym ruchu – Mercedes-Benz i więcej najnowszych wiadomości tutaj

Uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości, niemiecki operator Jost Vacano otrzymał owację na stojąco, gdy powiedział publiczności podczas ceremonii zamknięcia, jak bardzo był zdumiony, widząc swoją pracę w „Das Boot”, thrillerze z 1981 roku, którego akcja rozgrywa się na łodzi z czasów II wojny światowej. super. Zarobki na całym świecie.

„Wiedziałem, że muszę walczyć o autorów zdjęć” – powiedział, przypominając swoją decyzję o pozwaniu producentów o sprawiedliwy udział i wygraną po latach sporów sądowych.

Dyrektor festiwalu Marek Zedovic zakończył wieczór apelem, aby „kompetencja, szacunek i uczciwość” były jedynymi kryteriami zatrudnienia w przemyśle filmowym, dodając, że te priorytety mogły zapobiec śmierci zastrzelonej w wypadku autorki zdjęć Haliny Hutchins na planie Western „Rust” w Nowym Meksyku w zeszłym miesiącu.

Po ceremonii reżyser Cary Joji Fukunaga i nagrodzony Oscarem operator Linus Sandgren zaprezentowali końcowy film Nie ma czasu na śmierć.

Zobacz pełną listę zwycięzców poniżej:

złota żaba
„Chodź, chodź” – autor zdjęć Robbie Ryan, reżyser Mike Mills

srebrna żaba
„Tragedia Makbeta” – operator Bruno Delponne, reżyser Joel Coen

żaba z brązu
„Dunes” – autor zdjęć Greg Fraser i reżyser Denis Villeneuve

Nagroda Publiczności
„Chodź, chodź” – autor zdjęć Robbie Ryan, reżyser Mike Mills

NAGRODA FIPRESCI
„Zwierzęta” – autor zdjęć Frank van den Eden, reżyser Nabil Ben Yader

polski film
„Operacja Gwizdanie” – autor zdjęć Piotr Sobosinski Jr., reżyser Piotr Domalowsky

Debiut reżyserski
„Tytan” – operator Robin Impines i reżyser Julia Ducornu

Wygląd autora zdjęć
„Bipolar” – autor zdjęć Yuming Kei, reżyser Kwena Lee

piosenka wideo
„Zdechłam” (Kuba Kawalec feat. Ana Andrzejewska) – autor zdjęć Kacper Fertacz, reżyseria Zuzanna Plisz

serial telewizyjny
„Welcome to Utmark”: oko za oko – operator Andreas Johanssen, reżyser Dagor Carey

READ  Nagroda za film krótkometrażowy „Memento Mori” Lexa Szymczyka na All-American High School Film Festival

Film dokumentalny
„Mój głos będzie z tobą” – operator Tristan Galland i reżyser Bruno Track

krótki film dokumentalny
„Survive” – autor zdjęć Jacob Friedrich Maria Cole, reżyserzy Lara Melina Bruce, Kilian Armando Friedrich

Nagroda Laszlo Kovacsa – Złoty Tadbol
„Wycie” – autor zdjęć Max Bugajak, reżyser Bartosz Brzeziński, Warszawska Szkoła Filmowa

srebrna kijanka
„Tala’vision” – autor zdjęć Philip Haines, reżyser Mourad Abu Eisha, Film Academy Baden-Württemberg

Brązowa kijanka
„Cold Blue Lane” – autor zdjęć Christopher Berman, reżyser Luca Homolka, Film Academy Baden-Württemberg