Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Clarence Thomas jest pod nową kontrolą w sprawie opłat szkolnych

Clarence Thomas jest pod nową kontrolą w sprawie opłat szkolnych

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Sędzia Clarence Thomas nazwał wcześniej republikańskiego darczyńcę Harlana Crowe’a jednym ze swoich „najdroższych przyjaciół”.

Nowy raport mówi, że republikański miliarder, darczyńca, opłacił czesne w prywatnej szkole dla siostrzeńca sędziego Sądu Najwyższego USA, Clarence’a Thomasa.

Potentat nieruchomości Harlan Crowe powiedział w odpowiedzi, że często płacił czesne uczniom „z osobistych środków”.

Bronił go przyjaciel pana Thomasa, nazywając raport „złośliwym”.

W Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych wznowiono kontrolę etyki i ujawniania informacji.

Zgodnie z obowiązującymi od dawna przepisami sędziowie Sądu Najwyższego są zobowiązani do składania corocznych ujawnień dotyczących prezentów.

BBC News skontaktowało się z sędzią Thomasem w celu uzyskania komentarza – nie skomentował on raportu ProPublica, organizacji informacyjnej non-profit.

W najnowszym raporcie cytowano wyciąg bankowy, z którego wynika, że ​​Crowe zapłacił 6200 USD (4900 GBP) miesięcznego czesnego w Hidden Lake Academy, szkole z internatem w Georgii, prawnukowi sędziego Thomasa Marka Martina.

W wywiadzie z 2007 roku sędzia Thomas powiedział, że od szóstego roku życia wychowywał pana Martina, obecnie dorosłego, jak jego syna.

Pan Martin powiedział ProPublica, że ​​nie wiedział, że pan Crowe opłacał jego czesne.

Zgodnie z raportem, sędzia Thomas nie ujawnił publicznie czesnego zapłaconego przez pana Crowe’a za jego siostrzeńca, chociaż w przeszłości zadeklarował podobne 5000 dolarów (3977 funtów) od innego przyjaciela.

Crowe opłacił również czesne pana Martina w drugiej szkole: Randolph-Macon Academy, szkole dziennej z internatem w Wirginii, do której Martin uczęszczał zarówno przed, jak i po pobycie w Hidden Lake Academy.

„Szkodliwy”

Jako dowód przytoczył ustawę z 1978 r., zgodnie z którą sędziowie muszą ujawniać prezenty „synowi, córce, pasierbowi lub pasierbicy” – sugerując, że Martin jako wnuk nie podlegał tej samej zasadzie.

W oświadczeniu dodano, że „czesne opłacane przez Harlana Crowe’a bezpośrednio na rzecz tych szkół w imieniu najstarszego siostrzeńca sędziego Thomasa nie podlegało zgłoszeniu”. „Sędzia Thomas nigdy nie poprosił Harlana Crowe’a o opłacenie czesnego jego bratanka”.

Paoletta nazwała raport ProPublica „złośliwym” i próbą „wymyślenia skandalu dotyczącego sędziego Thomasa”.

Nie jest jasne, ile w sumie pan Crowe zapłacił za naukę. Obecne roczne czesne i opłata za szkołę z internatem w Randolph-Macon Academy wynosi 43 873 USD rocznie, według Strona internetowa szkoły.

W oświadczeniu biuro pana Crowe’a nie odniosło się bezpośrednio do płatności dokonywanych na pokrycie czesnego pana Martina, ale powiedziało, że miliarder „od dawna pasjonuje się znaczeniem wysokiej jakości edukacji i pomagania mniej szczęśliwym”.

„To rozczarowujące, że ci, którzy mają partykularne interesy polityczne, próbują zmienić pomoc młodzieży w trudnej sytuacji poprzez pomoc edukacyjną w coś oburzającego lub politycznego” – czytamy w oświadczeniu.

W zeszłym miesiącu ProPublica ujawniła, że ​​sędzia Thomas cieszył się hojnymi prezentami od pana Crow, w tym wyjazdami na luksusowe wakacje prywatnymi odrzutowcami, których nie ujawnił publicznie.

W oświadczeniu odnoszącym się do tych wcześniejszych doniesień sędzia Thomas powiedział, że szukał „wskazówek od moich kolegów i innych osób z wymiaru sprawiedliwości” i powiedziano mu, że „taka osobista gościnność ze strony bliskich przyjaciół, którzy nie mieli sprawy przed sądem, nie została zgłoszona” ”.

Sędzia opisał pana Crowe i jego żonę Cathy Crowe jako „jednych z naszych najlepszych przyjaciół i przyjaźnimy się od ponad dwudziestu pięciu lat”.

A we wtorek prawodawcy byli podzieleni co do tego, czy dokonać przeglądu zasad etyki Sądu Najwyższego na rozprawie w Senacie.

Demokratyczny senator Dick Durbin argumentował, że standardy moralne sędziów Sądu Najwyższego są zbyt luźne, a sędziowie niższego szczebla i inni urzędnicy państwowi podlegają wyższym standardom.

„Myślę, że dla większości obiektywnych ludzi jest bardzo jasne, że nie jest to zwykły sposób działania ani nie powinien być standardem dla tych z nas w służbie publicznej” – powiedział Durbin.

Tymczasem republikańscy senatorowie oskarżyli demokratycznych prawodawców o atakowanie najwyższego sądu w kraju z powodów politycznych. Obecnie Sąd Najwyższy ma konserwatywną większość w stosunku 6 do 3.

Republikański senator Lindsey Graham powiedział, że ostatni nacisk na reformę Sądu Najwyższego był częścią „skoncentrowanych wysiłków lewicy w celu delegitymizacji sądu”.