Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chrome zmienia swoje logo po raz pierwszy od ośmiu lat

Chrome zmienia swoje logo po raz pierwszy od 2014 roku, a jeśli naprawdę mocno zmrużysz oczy, możesz rzeczywiście zobaczyć, co się zmieniło. Elvin Hu, projektant Google Chrome, przedstawia w wątku na Twitterze pierwszy rzut oka na przeprojektowanie logo, a także przedstawia myślenie stojące za tymi zawsze tak subtelnymi zmianami.

Zamiast włączać cienie na granicach między każdym kolorem, zasadniczo „podnosząc” je z ekranu, czerwony, żółty i zielony są po prostu płaskie. I chociaż Hu nie wspomniał o tym, niebieski okrąg pośrodku wydaje się być większy i jeszcze bardziej wpatruje się w twoją duszę, ale może to tylko moja wyobraźnia.

Kolory w logo wyglądają na bardziej żywe (prawdopodobnie ze względu na to, że zespół projektowy pozbył się cieni), ale jest jeszcze jedna zmiana, której nigdy bym nie zauważył, gdybym nie czytał wątku Hu na Twitterze. Najwyraźniej zespół projektowy Google odkrył, że „umieszczenie pewnych odcieni zieleni i czerwieni obok siebie powodowało nieprzyjemne wibracje kolorów”. Aby to naprawić i uczynić ikonę „bardziej dostępną”, zdecydowali się użyć bardzo subtelnych gradientów — których, jak jestem przekonany, ludzkie oko nawet nie widzi — aby zapobiec wibracjom kolorów.

Główne logo Chrome (to, które klikasz w stacji dokującej/pasku zadań, aby uzyskać dostęp do sieci) również nie będzie wyglądać tak samo we wszystkich systemach. W systemie ChromeOS logo będzie wyglądać bardziej kolorowo, aby uzupełnić inne ikony systemowe, podczas gdy w systemie macOS logo będzie miało mały cień, dzięki czemu będzie wyglądało, jakby „wyskakiwało” ze stacji dokującej. Tymczasem wersja Windows 10 i 11 ma bardziej dramatyczny gradient, dzięki czemu pasuje do stylu innych ikon systemu Windows. Hu mówi, że teraz zaczniesz widzieć nową ikonę, jeśli używasz Chrome Canary (wersja dla programistów Chrome), ale w ciągu najbliższych kilku miesięcy zacznie się ona pojawiać u wszystkich pozostałych użytkowników.

READ  Zestawy Lego Animal Crossing są prawdziwe i super fajne

Pojawiło się również kilka nowych ikon dla wersji beta i deweloperskiej logo Chrome, a najbardziej dramatyczną zmianą jest ikona w stylu projektu dla aplikacji beta na iOS. Hu zauważa również, że zespół projektowy eksperymentował z białą linią, która służy jako granica między poszczególnymi kolorami, ale stwierdził, że dzięki temu ogólna ikona jest mniejsza, co potencjalnie utrudnia rozpoznanie wśród innych aplikacji Google.

Od 2008 roku aż do teraz logo Chrome było coraz prostsze. To, co zaczęło się jako błyszczący, trójwymiarowy emblemat, zostało zgniecione w dwuwymiarowy symbol nowoczesności. Może któregoś dnia spełnię swoje życzenie i zobaczę, jak prawie namacalne logo Chrome 2008 ponownie zdobi mój pulpit. Ale nie dziś.