Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chris Dziadul relacjonuje: Polska obietnica Netflixa

Chris Dziadul relacjonuje: Polska obietnica Netflixa

Polska staje się coraz ważniejszym rynkiem dla Netflixa.

Nieco ponad rok temu firma ogłosiła plany otwarcia biura w Warszawie, które miałoby pełnić funkcję hubu dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie ujawniła, że ​​w latach 2020-2021 przeznaczyła nieco ponad 100 mln euro na rozwój lokalnej biblioteki oraz produkcję filmów i seriali w kraju. W ten sposób stworzyła 2600 miejsc pracy.

Biuro, które rozpoczęło działalność we wrześniu 2022 r., wspiera działania Netflix na 28 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, na których jest obecny. Ściśle współpracuje również z lokalną społecznością twórczą w całym regionie.

W ostatnim czasie Netflix wprowadził pilotażowy projekt w Polsce, w ramach którego oferuje twórcom popularnych produktów krajowych dodatkową premię – i być może najważniejszą – otwarcie centrum inżynieryjnego w stolicy, Warszawie. Prace nad tym ostatnim, o którym Netflix poinformował na początku tego tygodnia, jest pod wieloma względami wotum zaufania dla Polski ze strony streamera i kolejnym potwierdzeniem, że postrzega ten kraj jako główny rynek w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wszystko to na tle dynamicznie zmieniającego się rynku VOD w Polsce. Na początku tego roku w ramach ekspansji regionalnej wystartował SkyShowtime, a TVN Warner Bros. Discovery i Ringier Axel Springer Polska (RASP) są w strategicznym partnerstwie i ponownie uruchomili serwis streamingowy VOD.pl. Kolejne zmiany czekają w 2024 roku, kiedy HBO Max stanie się Maxem i pojawią się znaki zapytania co do przyszłości Playera i VOD.pl.

Pomimo tego wszystkiego, Netflix wydaje się być gotowy do utrzymania wiodącej pozycji w kraju w dającej się przewidzieć przyszłości. Z najnowszych danych The Gauge firmy Nielsen wynika, że ​​był to w lutym najpopularniejsza usługa streamingowa w Polsce, stanowiąc 1,8% wszystkich telewidzów.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Chrisa Dziadula, odwiedź stronę https://www.chrisdziadul.com