Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chris Christie zmierzy się z Donaldem Trumpem w drugiej turze wyborów prezydenckich w USA

Chris Christie zmierzy się z Donaldem Trumpem w drugiej turze wyborów prezydenckich w USA

Osiem lat po tym, jak po raz pierwszy ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta, Chris Christie powraca na scenę krajową.

Impulsywny były gubernator New Jersey złożył we wtorek dokumenty w Federalnej Komisji Wyborczej, aby rozpocząć drugą prezydenturę przed wydarzeniem w stylu ratusza w Manchesterze, New Hampshire, około 300 mil na północ od jego rodzinnego stanu.

New Hampshire to ważny stan, w którym głosuje się wcześnie, o czym Christie wie z pierwszej ręki — w 2016 roku zawiesił swoją kampanię prezydencką po tym, jak zajął tam szóste miejsce w prawyborach.

Ale ludzie bliscy Christie – który w międzyczasie przeszedł od bliskiego doradcy Donalda Trumpa do jednego z najbardziej zagorzałych krytyków byłego prezydenta – twierdzą, że Nowa Anglia, ciesząca się reputacją niezależnych wyborców, jest miejscem, w którym potężny głos byłego gubernatora może rozpocząć swoją długą kandydaturę na prezydenta.

„Jest powód, dla którego ci kandydaci stają się lepsi w chwili, gdy to robią” – powiedział starszy doradca Tell It Like It Is, narzędziu zbierania funduszy Christie’s Super Pac. „Uczysz się, stajesz się lepszy, doskonalisz swoje umiejętności. To rzemiosło.”

Christie jest ostatnim z rosnącej listy kandydatów walczących o nominację Trumpa do republikańskiej nominacji w 2024 roku, w tym Rona DeSantisa, gubernatora Florydy, który zakończył miesiące spekulacji, kiedy przystąpił do wyścigu w zeszłym miesiącu.

Wiceprezydent Trumpa, Mike Pence, złożył w Federalnej Komisji Wyborczej dokumenty w celu utworzenia oficjalnej kampanii w poniedziałek i rozpocznie swoje wysiłki wydarzeniem w Iowa, innym kluczowym stanie wczesnego głosowania, w środę.

W tym samym czasie inni zrezygnowali z planów kandydowania, twierdząc, że republikanie przeciwni Trumpowi powinni skupić się wokół jednego kandydata, zamiast ryzykować powtórkę z 2016 r., kiedy pęknięcie pola pozwoliło Trumpowi skonsolidować własne poparcie i zabezpieczyć niezbędnych delegatów. zdobyć nominację partyjną.

READ  Demokratyczny senator odmawia opuszczenia całkowicie białego prywatnego klubu plażowego pomimo swojego poparcia dla sprawiedliwości rasowej

„Nie wolno nam się obijać i żaden kandydat nie powinien brać udziału w tym wyścigu, aby kontynuować próżną kampanię, sprzedawać książki lub przesłuchiwać kandydatów na wiceprezydenta Donalda Trumpa” – powiedział Chris Sununu, republikański gubernator New Hampshire. napisał w artykule dla Washington Post w poniedziałek.

Krytycy zastanawiają się, czy Christie, Pence i inni pretendenci – w tym Nikki Haley, była ambasador Trumpa przy ONZ i Tim Scott, republikański senator z Karoliny Południowej – mają plan zdobycia nominacji partii.

Najnowsza średnia krajowych sondaży RealClearPolitics pokazuje, że Trump ma poparcie ponad połowy republikańskich wyborców, a następnie DeSantis z nieco ponad 22 procentami. Pozostali kandydaci są słabi jednocyfrowo.

„Za każdym razem, gdy kandydat bierze udział w wyścigu, musi mieć bardzo jasne poczucie, kto jest jego wyborcą i jak wygrywa”, powiedział Kevin Madden, starszy partner w Penta Consulting w Waszyngtonie, który był starszym doradcą Mitt Kampania prezydencka Romneya w 2012 roku. . „Nie dostaję teraz nic takiego od żadnego z nich”.

Nieobcy kontrowersjom, bezstronni analitycy twierdzą, że praca Christiego może być trudniejsza niż większości. Kiedy był gubernatorem w 2013 roku, jego współpracownicy zostali oskarżeni o zorganizowanie planu stworzenia korka ulicznego w celu ukarania przeciwnika politycznego w skandalu znanym jako „Bridget”.

Ankieta przeprowadzona przez University of New Hampshire w tym roku wykazała, że ​​tylko 10 procent republikańskich wyborców w tym stanie ma pozytywną opinię o Christie. Dla porównania, 63 procent pozytywnie ocenia DeSantis, a 59 procent pozytywnie ocenia Trumpa.

„Liczby mówią same za siebie: wielu Republikanów nienawidzi go bardziej niż kocha” – powiedział Dante Scala, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w New Hampshire.

Rozłam Christiego z republikańską bazą wynika częściowo z jego zjadliwych relacji z Trumpem. Był jednym z pierwszych krajowych republikanów, którzy poparli Trumpa po tym, jak wypadł z głównego pola w 2016 roku, a następnie został sprawdzony jako potencjalny kandydat na kandydata.

READ  Brytyjscy niepełnosprawni kierowcy twierdzą, że niebieskie plakietki mogą nie być akceptowane w UE z powodu Brexitu | niemożność

Został wybrany na szefa zespołu przejściowego Trumpa, ale został wyrzucony ze stanowiska przed Dniem Inauguracji w wyniku konfliktu z Jaredem Kushnerem, zięciem prezydenta. Nadal doradzał Trumpowi przez całą jego prezydenturę, ale pokłócił się z nim o jego wysiłki na rzecz obalenia wyborów prezydenckich w 2020 roku.

„Czy w tej Partii Republikańskiej wciąż jest wyborca ​​Chrisa Christiego, rodzaj ludzi, którzy chcą głosować na umiarkowanego, centrowego gubernatora północno-wschodniej części Republiki?” – zapytał stary republikański strateg, który dobrze znał Christiego. Czy biorą już udział w republikańskich prawyborach? A może są teraz albo niezależne, albo demokratyczne? Czy nadal jest w partii, ale jego wyborcy nie? „

Niektórzy przeciwni Trumpowi republikanie poparli potencjał Christiego, mając nadzieję, że wojowniczy były gubernator będzie skłonny zaatakować Trumpa bezpośrednio w sposób, w jaki inni kandydaci nie chcą.

Christie, która pomogła Trumpowi przygotować się do debat w 2016 i 2020 roku, jest powszechnie postrzegana jako osoba, która zniszczyła kampanię Marco Rubio, republikańskiego senatora z Florydy, z miażdżącym występem w pierwszej debacie.

Pierwsze debaty telewizyjne w 2024 roku, zorganizowane przez Republikański Komitet Narodowy, zaplanowano na koniec sierpnia. Trump nie zobowiązał się do udziału.

Christie twierdzi, że nie jest „najemnym zabójcą”, którego kandydatura ma na celu obalenie Trumpa. Powiedział Politico w tegorocznym wywiadzie: „Kiedy wstajesz 45 rano w hotelu Hilton Garden Inn w Manchesterze, lepiej myśl, że możesz wygrać, ponieważ spacer z łóżka do łazienki, jeśli nie myślisz, że możesz wygrać , to trudne.”

Były gubernator nie jest na „misji kamikaze”, powiedział Mike Duhemey, weteran republikański strateg i wieloletni sojusznik Christie’s, dodając, że „ponad połowa” republikańskich wyborców „szukała zastępcy, kogoś, kto mógłby zabrać go do Trumpa” z lepszą wizją przyszłości kraju”.

„Żaden z pozostałych kandydatów nie wydaje się mieć odwagi, by zmierzyć się bezpośrednio z Trumpem, tak jak robi to Christie”.

READ  Carles Puigdemont schwytany: kataloński buntownik niepodległości schwytany przez hiszpański zakon | świat | Aktualności

Jednak inni pozostają sceptyczni.

„Pomysł zobaczenia Christie na scenie z Donaldem Trumpem jest atrakcyjny dla wielu ludzi i byłby atrakcyjny dla telewizji kablowej” – powiedział Scala z University of New Hampshire. „Ale staram się zobaczyć, poza tym, jaka jest jego ścieżka. Jest to droga do niszowej publiczności, a nie nominacja.”