Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Choroba legionistów: Polskie władze badają, czy wybuch śmiertelnej choroby był wynikiem manipulowania wodą

Choroba legionistów: Polskie władze badają, czy wybuch śmiertelnej choroby był wynikiem manipulowania wodą

Kolekcja Smitha/Gado/Getty Images

Kolonie Legionelli naświetlone światłem UV, obrazowane na płytce agarowej.CNN

Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada, czy wybuch choroby legionistów, w wyniku której zginęło siedem osób na południu kraju, mógł być wynikiem celowej ingerencji w system wodociągowy – podały w piątek władze.

Służby sanitarne podały, że bakterie wywołujące chorobę wykryto u 113 pacjentów hospitalizowanych w Rzeszowie i okolicach. Siedem osób, które zmarły, miało od 64 do 95 lat i cierpiało na inne schorzenia.

Zastępca koordynatora służb specjalnych Stanisław Zarin powiedział agencji prasowej PAP, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi dochodzenie w sprawie wybuchu epidemii, aby wykluczyć celowe działanie.

Chociaż określił to jako rutynowe, stwierdził, że należy zbadać kilka scenariuszy. Dodał, że obejmuje to wykluczenie ewentualnego zaangażowania Rosji.

Wcześniej w piątek prywatne radio RMF poinformowało, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdzali lokalne sieci wodociągowe i na razie nie znaleźli żadnych podstaw, by podejrzewać sabotaż.

Choroba legionistów, wywoływana przez bakterie Legionella, może prowadzić do ciężkiej postaci zapalenia płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia najpowszechniejszą formą przenoszenia jest wdychanie zanieczyszczonych aerozoli wytwarzanych przez rozpryski wody, strumienie lub rozpryski ze źródeł zanieczyszczonej wody.

Prezydent Rzeszowa Konrad Figołek powiedział w czwartek, że władze badają próbki wody na obecność bakterii Legionella i że wyniki będą znane w poniedziałek.

Jednocześnie miasto maksymalizowało poziom chloru, promieniowania ultrafioletowego i ozonu stosowanych w uzdatnianiu wody. Przepłukana i zdezynfekowana zostanie także instalacja wodna – dodał.

READ  Nagrywanie dzisiejszych obchodów w północno-wschodnim Ohio