Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny wystrzeliwują rakietę Long March-2F, aby wystrzelić załogę na stację kosmiczną – łuk paraboliczny

Rakieta Long March-2F, która wystrzeli statek kosmiczny Shenzhou-14 do wyrzutni. (Źródło: Chińskie Biuro Inżynierii Kosmicznej)

przez Douglasa Messiera
redaktor naczelny

Chiny wystrzeliły rakietę Long March-2F, której użyją do wysłania nowej załogi składającej się z trzech astronautów na Narodową Stację Kosmiczną. Niezidentyfikowani astronauci na pokładzie Shenzhou-14 mogli zostać wystrzeleni z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan w północno-zachodnich Chinach w niedzielę, 5 czerwca.

Załoga spędzi w kosmosie sześć pracowitych miesięcy, podczas których Chiny dokończą wstępny montaż stacji. Jednostka Laboratorium Wentian zostanie uruchomiona w lipcu, aby dołączyć do podstawowej jednostki Tianhe. Uruchomienie laboratorium Mengtian planowane jest na październik.

Teleskop Chińskiej Stacji Kosmicznej (CSST), znany również jako Xuntian („Skanuj do nieba”), ma zostać wystrzelony w przyszłym roku. Będzie latał w formacji ze stacją kosmiczną i okresowo dokuje do niej w celu konserwacji i modernizacji.

Astronauci z Shenzhou-14 będą trzecią załogą obsługującą stację, której jednostka główna została uruchomiona w kwietniu 2021 roku. Stacja latała bezzałogowo od czasu powrotu załogi Shenzhou-13 16 kwietnia po spędzeniu 182 dni w kosmosie.

W trakcie przygotowań do startu pojawiły się obawy dotyczące rakiety Long March-5B, którą Chiny wykorzystają do wystrzelenia statków kosmicznych Wentian, Mengtian i Xuntian. Pierwsze ciężkie dopalacze zostały dostarczone do portu kosmicznego Wenchang w ramach przygotowań do lipcowego startu Wentiana.

Projekt Long March-5B polega na tym, że cały pierwszy etap wejdzie na niską orbitę okołoziemską, zamiast opadać z powrotem do atmosfery nad oceanem. Podczas dwóch poprzednich lotów etapy powodowały obawy o bezpieczeństwo na całym świecie, ponieważ ponownie wymknęły się spod kontroli. Oczywiste jest, że Chiny nie mają możliwości dysponowania radiolatarnią w sposób kontrolowany.

Nadchodzące starty „podnoszą kwestię odpowiedzialnego zachowania w kosmosie” z powodu niekontrolowanych powrotów, powiedział Harry Bonham, analityk lotniczy w GlobalData, wiodącej firmie zajmującej się danymi i analizami.

„Bardzo trudno jest dokładnie przewidzieć, gdzie i kiedy główny etap doprowadzi do jego ponownego wejścia, co utrudnia zapewnienie bezpieczeństwa. Idąc dalej, ponieważ starty stają się częstsze, niekontrolowane ponowne wejścia nie są zrównoważoną praktyką” – powiedział Bonham . Niezależnie od ryzyka narażenia życia i mienia, praktyka ta wymaga międzynarodowego potępienia za lekceważenie bezpieczeństwa krajów siostrzanych. Dopiero okaże się, jak Chiny mogą złagodzić ryzyko stwarzane przez projekt LM-5B, ale ponieważ LM-9 nie jest oczekiwany do 2030 r., wymagane są pewne działania.

READ  Uran w opozycji dziś wieczorem zobaczy „dziwną” planetę lśniącą w najlepszym wydaniu